40.000 km yürüyen Gujarat adamı sağlıklı yaşam tarzı mesajı yayıyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
MANGALURU: Gujarat’taki Vadodara’dan bir öğretmen ve yönetim danışmanı olan 41 yaşındaki Yogen Shah, sağlıklı bir yaşam tarzı mesajını yaymak için kabaca Dünya’nın çevresine eşdeğer olan 40.000 kilometreyi yürüyerek kat etme görevinde. Yılda üç ay Vadodara’dan seyahat ediyor ve günde ortalama 30 km yol kat ediyor. Cuma günü Mangaluru’ya geldi ve Cumartesi günü Kerala’nın Kasaragod bölgesine ulaştı.
STOI’ye, kendisini yaşam tarzını değiştirmeye ve bireylerin, toplumların ve çevrenin sürdürülebilir gelişimi için yürüyüş yapmaya iten şeyin sağlık durumu olduğunu söyledi.
“2002 ile 2003 yılları arasında Oxford’da öğretmenlik yaparken şiddetli bel ağrısı çektim. Artık hiçbir iş yapamayacak duruma gelmiştim ve oradaki doktorlar bana sadece ağrı kesici verdiler ve onların tavsiyesi üzerine bisiklete binmeye ve badmintona başladım. 2007’de Hindistan’a döndüm ve bir keresinde yatağımdan emekleyerek tuvalete gittim ya da bunu yapmam 45 dakikamı aldı” dedi.
Shah, bir Jain ruhani liderinin rehberliğinde ‘Deeksha’yı almayı bile planladı, ancak babası onun bir STK için çalışmasını önerdi. Muni Seva Trust’a katıldı ve orada otoimmün bir hastalık olan ankilozan spondilitten (AS) muzdarip olduğunu söyleyen doktorlarla tanıştırıldı. Sosyal hizmetlerin sağlık sorununu anlamasına yardımcı olmasından memnundu.
“Kendi araştırmamı yaptım ve düzenli olarak egzersiz yapmaya başladım. Bahçıvanlığa başladım ve yaklaşık 200 bitki ile kelebekler ve kuşlar düzenli ziyaretçilerdi. 2017’de evlendim ve ertesi yıl Saumitr adında bir oğlumuz oldu. Öğrencilere rekabetçi sınavlarda onlara yardım etmeyi öğretirken, 30 yaşına geldiklerinde çoğunun hareketsiz yaşam tarzları ve sağlıksız beslenme nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını hemen fark ettim ve onlarla iletişime geçmeye karar verdim. Yolculuğuna 15 Haziran 2020’de Gujarat’tan başladım. Şimdiye kadar neredeyse 14.500 kilometre yürüdüm. Bu hedefe ulaşmak için bir beş yıl daha seyahat etmeyi umuyorum” dedi.
Bazı talebeleri de bir gün, bir ay onunla giderler. 16-24 yaş arası gençlerin sorunlarına karşı sabırlı bir kulağı var. Onlara tıbbi tavsiye vermiyor, ancak düzenli egzersiz yapmalarını ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalarını tavsiye ederek yaşam tarzlarını değiştirme yolundan çıkıyor. Geçen yıl Kuzey Gujarat, Rajasthan, Haryana, Punjab, Delhi ve Chandigarh’ı kapsıyordu. Bu yıl sahili yürüdü ve bu ayın sonuna kadar Kanyakumari’ye ulaşmayı umuyor.