5G hizmetleri Odisha’da kullanıma sunuldu | Bhubaneswar Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
BHUBANESWAR: Birlik İletişim Bakanı Ashwini Vaishnaw ve Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan Perşembe günü burada 5G hizmetlerini başlattı Odişa. Bhubaneswar ve Kesmek 5G hizmeti aldı. Diğer şehirler aşamalı olarak ele alınacaktır.
Vaishnaw, Odisha’nın tamamının iki yıl içinde kapsanacağını söyledi. 5G hizmetlerinin maliyeti yüksek olmayacak. “4G hizmeti ile 5G hizmetleri arasında çok fazla maliyet farkı olmayacak” diyen İletişim Bakanı, “Milli Eğitim Bakanlığı, mühendislik öğrencileri için 5G ile ilgili bağımsız bir kursu onayladı.”
Vaishnaw, Odisha’nın zayıf tele yoğunluğu hakkında, Başbakan Narendra Modi’nin Odisha için 5600 Rs değerinde bir telekom paketini onayladığını söyledi. Kırsal alanlarda telekom kulelerinin kurulması paketin bir parçasıdır. Ayrıca köyleri fiber optik kablolarla birbirine bağlamak için 1080 Rs crore kullanılacağını da sözlerine ekledi.
Merkez, kırsal alanlarda da yüksek kaliteli kablosuz telekom bağlantısı sağlamayı hedefliyor. İkili ayrıca Koraput, kandhamal ve Malkangir. Vaishnaw, 18 ay içinde Odisha’da 7.000 köyü kapsayacak şekilde 5.000 kule kurulacağını söyledi.
“Eyalet hükümetinden yardım alırsak, yüksek kaliteli genişbant hizmetleri için her köyü ve okulu bir optik kabloyla bağlayabiliriz. Odisha hükümetinden arazi aldıktan hemen sonra kuleleri kuracağız” dedi.
4G hizmetlerinin iyileştirilmesi açısından Vaishnaw, şirketler spektrum aldıktan sonra telekom operatörlerinin internet veya arama hizmetlerinin önemli ölçüde geliştiğini söyledi.
Pradhan, 5G hizmetinin eyalet için oyunun kurallarını değiştireceğini söyledi. “Odisha gibi devletler, 5G hizmetleri nedeniyle eğitim ve sağlık sektöründen yararlanacak. İletişimde yeni bir çağ açacak. Bu hizmeti kullanarak gençler iş kovalamak yerine eğitim alıp kendi işlerini kurabiliyorlar” dedi.
SOA ile Hindistan Yazılım Teknoloji Parkları (STPI) arasındaki program sırasında, yönetim ve gelişmekte olan teknolojiler gibi ilgi alanlarında katılımcı mod aracılığıyla nitelikli insan gücü geliştirmek amacıyla bir Mutabakat Zaptı (MoU) da imzalandı.
Gençlere eğitim sağlamak için Bhubaneswar, Rourkela, Berhampur, Koraput, Balasore, Angul, Jajpur ve Sambalpur’da STPI tesisleri kurulacak. Bu tesisler bu yılın 31 Aralık tarihine kadar hazır olacak.
Burada bir 5G Laboratuvarı kurmak için SOA ve Jio arasında ayrı bir Mutabakat Zaptı imzalandı. 5G ile eğitim ve öğrenim yoluyla gençlerin sektöre hazır olmalarına yardımcı olacaktır.