9. sınıf öğrencisi Karnataka’da Pulwama şehitleri için doğum günü kutlamalarından feragat etti | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Özel bir CBSE okulunda okuyan dokuzuncu sınıf öğrencisi. Puttur, Dakshina KannadasıKarnataka, 40 CRPF personelinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı Pulwama terör saldırısında hayatını kaybeden cesur CRPF personelinin anısına Salı günü doğum gününü kutlamayı reddetti.
Doğum günü 14 Şubat’a denk gelen 14 yaşındaki öğrenci Thanvi V, bugünün bir yas günü olduğunu ve bunu yıllarca kutlamamaya karar verdiğini söyledi.
Bu bir gelenek Ambika Vidyalaya (CBSE), Puttur, Thanvi’nin öğrenci olduğu yerde, her öğrencinin doğum günü geleneksel bir şekilde kutlanır. Ancak Salı günü, Thanvi, yönetimi ve öğrencileri çok şaşırtacak şekilde, doğum gününde onu karşılamak için olağan düzenlemeler yapıldığında kutlama davetini geri çevirdi.
“Pulwama saldırısı 2019’da benim doğum günümde oldu. O zamandan beri tüm olay beni çok üzdü. Arkadaşlarım ve ailemle doğum günümü kutlarken her yıl sevdiklerinin yasını tutan 40 aile var. Yani bu neden sevdiklerinin ölümü için yas tutuyorlar?” Bundan sonra doğum günümü kutlamaya değil, ülkenin cesur askerlerini kaybeden ailelere katılmaya karar verdim” dedi.
Ailesinin kararından memnun olduğunu da sözlerine ekledi.
“Kararımı onlara bildirdiğimde, kutlama yapıp yapmamanın bana bağlı olduğunu söylediler. Kararımdan memnunlar” dedi. Annesi Laveena KB, Mangalore Üniversitesi Yaşam Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi, babası Venkatesh Nayak ise bir çiftçidir.
“Ailem doğum günümde pasta kesip yemek pişirerek normal bir parti verirdi. Bu yıl parti olmadığı için biriktirilen paradan bir devlet okuluna spor aksesuarları bağışlamayı planlıyorlar.”
Kurumun kurucusu Subrahmanya Nattoja, okulun yaklaşık 750 öğrencisi olduğunu söyledi. Her öğrencinin doğum günü geleneksel bir şekilde kutlanır ve doğum gününü kutlayan öğrenciler üniforma giymekten muaftır. O gün renkli bir elbise giyebilirler. Öğrencilerin doğum günlerinde bir sıraya oturmaları istenir ve her öğrenci doğum günlerinden bahseden bir Sanskrit shloka söyler. Bir arathi ve alnına bir tilak sunulur. Kurum ayrıca öğrenciye bir kitap verir. “Thanvi’nin kararına saygı duyuyoruz ve o bugün birçok kişiye rol model olduğunu kanıtladı. Kurum kararından gurur duyuyor” diyor Nattoja.