Ara sokaktaki kayın ağaçları imparatoru anıyor, bazıları fırtınada rüzgara dayanamadı

YeFu

Global Mod
Global Mod
Pazartesi günü, diğer şeylerin yanı sıra Kladerub nad Oslavou çevresinde kontrol edilemeyen bir fırtına yükseldi.

Uzun zamandır burada böyle bir heyecan olmamıştı. Kladerub belediye başkanı Milan Hork, “Şahsen ben böyle bir şey görüp görmediğimi hatırlamıyorum” dedi. Şiddetli rüzgarın da eşlik ettiği eylem yaklaşık 1 saat sürdü. Dolu yağdı ve köylerden birinde elektrik bile kesildi, diye ekledi.

Ancak ilk bakışta anlamadıkları görülüyordu. Hork şöyle devam etti: Orada burada çatıdan biri düştü ama bunun dışında hiçbir şey fark etmedim.

Ta ki sabah erkenden arabasına binip Haugwitz Bulvarı'na doğru yola çıkana kadar. Ağaçların kesildiğini, ağaçların toz haline getirildiğini gördüm. Kadastro olarak buranın bizim topraklarımız olduğunu ancak bunun dışında Çek Cumhuriyeti Ormanı'nın malı olduğunu açıkladı.

İlk başta tarlayla ilgili olan ve 10 yıldır turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği 900 metre uzunluğundaki caddede devrilen ağaçların fotoğrafı sosyal medyaya yansıdı.

Kvec ormanları aldı, başka türlü bitemezdi

I. Franz Josef'i, Avusturya-Macaristan'ı, 1. ve 2. Dünya Savaşı'nı hatırladılar… Ne yazık ki yaklaşık on parça halinde Thebes'i kasıp kavuran bir saat süren fırtınayı takip edemediler. Mesela gözlerimden yaşlar akıyordu; Mra Zulu Jirout adlı bir yazar duygularıyla boğuşuyordu.

Belediye Başkanı Horkho'ya göre benzer bir anlaşma beklenebilir. Böyle bir şeyin yaşanması an meselesiydi. Gölgelik nedeniyle orada bir alan açıldı ve ağaçlar böylece bir tümseğe maruz kaldı. Onlara bulaştığını, başka türlü sonuçlanamayacağını açıkladı.

Tüm yarı ahşap ağaçların sökülüp şehrin güvenliğinin sağlanması her gün biraz zaman alacak. Sokakta sabahın erken saatlerinden itibaren bu yönde hareketlilik yaşandı.

Sadece ağaçların kaldırılması değil, insanlara satılması veya farklı şekilde işlenmesi gerekiyor, fakat esas olarak yolun birçok yerde değiştirilmesi gerekiyor. Hork, sökülen ağacın devasa köklerinin sıklıkla asfaltı da kaldırdığını, kuru koşullarda yolun ancak iki metre derinlikte olduğunu ekledi.