Arkadaşlar okulun su temini sorunlarını çözmek için Borewell için para biriktiriyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Suudi Arabistan’da çalışan bir grup arkadaş, yaklaşık 35 km uzaklıktaki Vittal’deki bir devlet Urduca okulunun arazisinde bir kuyu açarak su sorunlarını çözmesine yardımcı olmak için yaklaşık 50.000 Rs topladı.
Vittal’daki Bolantimogaru’daki DKZP kıdemli Urduca ilkokulu, su temini için tamamen yerel Panchayat belediyesine bağlıdır. Ancak 1’den 7’ye kadar olan sınıflarda öğrenim gören 116 öğrencinin bulunduğu okulun su şebekesi yeterli değil.
“Yerel penchayattan gelen su, öğlen yemeklerini pişirmek için yeterli. Öğlene kadar musluklar boşalır ve öğle yemeği işçileri ve öğrenciler diğer ihtiyaçlar için su getirmek için komşu evlerden yardım ister. Sözcü, “Bu yıllardır devam ediyor” dedi. SDMC başkan Muhammed HK.
Muhammed bazen hiç su kaynağı olmadığını söyledi. “O günlerde çocuklar ve öğlen çalışanları su almak için komşu evlere giderler. Öğle yemeğini pişirmek ve sonrasında bulaşıkları temizlemek için çok fazla suya ihtiyaç vardır. Ayrıca çamaşırhaneler için de suya ihtiyaç vardır. Geçtiğimiz birkaç yılda hükümet yetkililerine ve yerel makamlara muhtıralar sunduk. MLA kalıcı bir çözüme ulaşmak için. Ancak çözümsüz kaldı” dedi Muhammed.
“Geçtiğimiz günlerde mücadelemizden bahsettik. Mohiuddin KuttySuudi Arabistan’da çalışan arkadaşları aracılığıyla fon ayarlayan SDMC’nin koordinasyon komitesi başkanı. Bu para bir kuyu kazmak için kullanılabilir ve boru, pompa ve elektrik hatları döşemek için ek fon gerekebilir. Önümüzdeki günlerde daha fazla para gelmesini umuyoruz” diyen Mohammed, SDMC’nin okulu kurtarmak için yorulmadan çalıştığını kaydetti. Üç yıl önce okulun toplam gücü 16 iken şimdi 116. Geçenlerde bir hayırsever okula 2 bin litrelik su deposu bağışladı dedi.
Mohiuddin Kutty, Muhammed’in kendisine yaklaşıp kampüsteki su sorunlarıyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından Suudi Arabistan’daki bir grup arkadaşıyla konuyu tartıştığını söyledi. “Hemen cevap verdiler ve okula yardım için 50.000 Rupi gönderdiler. Çek, birkaç gün önce bir programda okulun SDMC başkanına takdim edildi. Ek bir para ihtiyacı olsa da okul yine de bu hafta çalışmalara devam edecek.”