Art arda iki Jihlava golü mü? Stadyumdaki genel ortak ve seyirciler

YeFu

Global Mod
Global Mod
Ben sadece sahada biraz askerim. Bazen kulüpten Vaculk gibi birinin bana gerçekten yakışacağını ve durumu Sparta'nın ikinci lig rezerviyle karşılaştıracağını hissediyorum. On yedi kişinin yaşadığı Sparta'nın karanlık tarafının farkına varıldığını görünce güldüm. Biz buna yakın bile değiliz.

Şu anda kulübün sadece spor kısmından değil, ekonomisinden de sorumlusunuz. Bu bazen çok fazla değil mi? FC Vysoina bizi biraz özgürleştirecek klasik bir editör mü?
Buna katılıyorum ve bununla uğraşmayacağım bile. Bütün idollerin üzerine oturmak zorunda değilim. Çünkü her şeyi gerçekten detaylandırmak istediğiniz bir dönemde bu konuda utangaç olmak istemezsiniz. Çünkü ikinizin de istifa etmesi gerekiyor, günün 24 saati çalışmanız değil. Bazen böyle olsa bile… O yüzden bu soruyla ilgileneceğim. Bahar mevsiminde bu durumun değişmesi muhtemeldir.

Kulüple bağlantısı olan eski takım arkadaşlarından bazılarıyla iletişime geçmek mümkün olabilir. Mesela kulübün efsanelerinden birinin işlevsel hedefleri olmaz mıydı?
Bunu fark etmedim. Kulüpteki adamlardan bazıları antrenörlük yapılarında çalışıyordu, liderlik konusunda hayal edebildiğim bazı isimleri düşündüm. Ama onlar Prag'da yaşayanlarla aynı insanlar. Ve Jihlava'ya gitmek kolay bir gün değil. Aklımda buna yer olduğundan değil. 21 yaşımdan beri seyahat etmeye alışkınım ama artık yoruldum, vazgeçmem gerekiyor. Ama Bay Tulis'in nasıl olduğunu biliyorum. (FC Vysoina'nın eski uzun süreli editörü)haftada iki kez buradaydı. Fırsat buldukça buradayım, haftada dört kez olmaya çalışıyorum. Biz bir aile kulübü olduğumuz için, burada var olan ilişkilerin farkında olmalısınız. Burada işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeden içki içip, karar verip tekrar ayrılamazsın. Hepsini birbirine bağlayabilmem gerekiyor.

Profesyonel bir futbol kulübünün alfa ve omegası finanstır. Sezon öncesi basın toplantısında hala önemli bir genel ortakla sözleşme imzalayamadığınızı itiraf ettiniz. Problem ne kadar büyük?
Yavaş yavaş belirlediğimiz hedefleri sakin bir şekilde gerçekleştirebilmemiz ve geliştirebilmemiz için kulübün mali işleyişini sağlamak bizim için her zaman çok önemlidir. Her şeyden önce yine yazdıkları yapıcı eylemlerin desteğine sahibiz ve bu bir sorun olmayacak. İlkbaharda mali durumumuz halledilecek. Ve meme kapıyı çalmaya devam ederek başka şeylerin kapısını açtı. Ve bir gün bunun mümkün olacağını biliyorum.

Peki, genel ortağın nihai girişi konusunda şu anda herhangi bir görüşmeniz var mı?
Eski genel ortağımızla, daha fazla destek olanakları hakkında yakında yeniden bir tartışma başlatacağımız konusunda anlaştık. Ekonomik kelimelerle ilgisi var. Birisi covid h'de üzerindeydi, diğerleri hala buna bağlı kalıyor. Enviropol uzun süredir iyi gidiyor, destekleri gerçekten güçlü. Bu noktada geri adım attı, sözleşme bu yılın sonuna kadar imzalanmadı bile, ayın 30'unda sona erdi. Ancak onlarla geçirdikleri yıllar boyunca kocaman bir at nalı vardı. Beni Enviropol kadar destekleyen birini hatırlamıyorum. Ve birinci ligde bile değil. Sendikamızı yeniden açmayı genel bir ortak bulmanın yollarından biri olarak görüyorum.

Cihlavt futbolcusu ikinci lige hazırlanıyor.

Peki şirkete ne verdi?
Büyük sorun da bu. Vysoin'de yer alan firma sayısı çok ama maalesef bölgeyle hiçbir alakası yok. Bunu bilmelisin, bu psekniklerin korunmasıdır. Emekli maaşınızı futbola yatırmayın, bunun sonuçta para israfı olduğunu anlayabilirim. Ama onları en azından başka bir spora ya da tamamen başka bir sektöre götürmek iyi olur. Ve kültüre, hayır kurumlarına, herhangi bir şeye bağış yapın… Büyük şirket Jipocar en azından Dakar'ı yöneten Bay Prokop'u destekliyor. Orası harika. Ancak orada olması gereken herhangi bir seçenek göremiyorum. İnşallah sosyal sorumluluk öyle bir şekilde artırılacak ki, geçmişi Jihlava'da olan spora yeterince destek verilecek. Ve futbol ya da hokey için sadece en iyilerini alacağım.

Peki bölge ve cumhuriyet sınırları dışında sponsor aramaya gerek yok mu?
Diğer bölgelerden ve yurt dışından yatırımcılarla da ilgileniyoruz. İşbirliklerimizden biri Amerika’da çalışıyor, dolayısıyla biz de bu yönde ilerliyoruz. Ama yine de konu monolar ve yeteneklerle ilgili. Bölge dışından bir avcınız olabilir, ancak bunun bir bağlantısı olması gerekir. Böylece burayı biliyordu ve kesmek istiyordu. Sonra beni kulübe götürüyor. Gerçekten göndermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Son zamanlarda futbola olan talebin hem kızlar hem de taraftarlar açısından arttığı çokça konuşuluyor. Sadece Cihlav'daki ölümler üzücü. İnsanları Jirskov Caddesi'ndeki stadyumun tribünlerine nasıl geri getirebilirim?
Bunlar iki zaman dilimidir. Evet futbol birileri içindir, bir nevi tiyatrodur. Ancak herhangi bir programı yönettiğinizde konu yine finansla ilgilidir. Düşük maliyetli, yarı zamanlı bir program bulabilir veya buna yirmi, on, binlerce binlerce yatırım yapabilirsiniz. İnsanları heyecanlandıracaksınız. Bizim ilham kaynağımız, binlerce insanın geçtiği Enviropol Günüydü. Konuşuldu, insanlar bundan olumlu sonuç aldı. Bunu tekrar yapmayı çok isteriz, npady mme. Ancak bunun için dışarıdan bir destek yok. Şöyle diyebilecek bir şirket: Biz size işletme karşılığında emekli maaşı vermeyeceğiz ama böyle bir projeniz olduğunda onu destekleyeceğiz, finanse edeceğiz.

Peki Jihlav'da ikinci ligin bahar maçlarında taraftarlar neyi sabırsızlıkla bekleyebilir?
Altı tematik rapor hazırlamak isteyeceğiz. Pazar günü Kromi'ye karşı oynanacak ilk maç gidiş-dönüş olacak. İnsanları davet edeceğiz, çok sayıda bilet satacağız. Bakalım kaç kişi gelecek. Amacımızın ilk fırsatta basını yenmek olduğunu düşünüyoruz. Ve insanları buraya getirdiğimizde onları burada vurmak zor olacak. Bir bakıma iyi bir gizleme, böylece burada onurlandırılacaklar. Bu aynı zamanda iyi performans göstermemizle de bağlantılı olacaktır. Sonuçta sporda her zaman sonuç önemlidir.