Asil tavuğu için Karnataka’daki Dakshina Kannada’da yüksek talep | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

Mangalur: Dakshina Kannadası ilçe yüksek talep görüyor sığınma tavuk, Andhra Pradesh’ten popüler bir cins. Cins başlangıçta horoz dövüşü amacıyla tutulurken, bu kuşlar artık süs amaçlı da tutulmaktadır.
Dakshina Kannada bölgesindeki Kadaba yakınlarındaki Koila’da bulunan Hayvan Yetiştirme ve Eğitim Merkezi’ndeki stoklar yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürüldü ve merkez günlük civcivleri çiftçilere satıyor. Son altı ayda 10 bin civarında Asil civciv çiftçilere satıldı.
Merkezin müdür yardımcısı Dr Dharmapal K, “Talep son derece yüksek ve yetkililere göre artan talebi karşılamak kesinlikle zor” dedi. TOI’ye şunları söyledi: Asil tavuklar dövüşte maharetlidir. vücut yapıları, bacakları ve boyunları diğer yaygın tavuk ırklarına göre daha uzundur. Asil tavukları güvenilir yumurtlayanlar değil ama bu cins etinin kaliteli olmasıyla tanınıyor” dedi. Merkezde toplamda 800 Giriraja ve 600 Asil tavuk ebeveyni bulunmaktadır.
“Asil kuşlarına artan talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Asil kuşlarımızın kala (siyah) ve peela (kahverengi) olmak üzere iki çeşidimiz var. Giriraja üretimi yakında başlayacak. Asil kuşlarını merakımı gidermek için aldım. Dakshina Kannada çiftçilerinin kalp atışlarını anlamak için.Geçmişte horoz dövüşü popüler bir spor olduğu için, çiftçilerin cinsle ilgileneceğini düşündüm.Çiftçiler 2,5 kg’a kadar olan kuşlara büyük ilgi gösteriyor. Merkez her hafta” dedi.
Talep, Dakshina Kannada ve Udupi’nin her yerinden geliyor. Bengaluru’daki Hesaraghatta’daki devlet çiftliğinden sonra Asil kuşları Koila çiftliğinde satılıyor. Her civcivin maliyeti 28 Rs’dir.
İlginç bir şekilde, merkezin domuz çiftliği de Yorkshire ve Duroc ırklarına artan bir talep kaydediyor.