Başarının anahtarı: Ca Topper | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

Mangaluru: Surathkal’da ikamet eden Ramyashree Rao, sıkı çalışmanın, tutarlılığın ve bağlılığın Hindistan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (ICAI) tarafından yürütülen CA final sınavında tüm Hindistan sıralamasında (AIR) ikinci sırayı almasına yardımcı olduğunu söyledi.
Altı yıldır CA sınavına hazırlanan 22 yaşındaki Rao, sınavı 800 üzerinden 617 puan alarak ilk denemesinde AIR ikinciliği ile geçti. SSLC ve PU sınavlarında da üstün başarı göstererek bu sınavlara girdi. Özel bir enstitü aracılığıyla CA Ortak Yeterlilik Testi (CPT) ve ara sınıflar aldı. Her ikisi de sigorta şirketlerinde çalışan Ramesh Rao ve Meera M’nin kızıdır.
Çarşamba günü basına hitap eden Rao, CA Intermediate sınavında 16 puan aldığını söyledi. Daha sonra Mangaluru’da Kamath ve Rau Yeminli Mali Müşavirlerle makale yazısını tamamladı. Rao, Mangaluru’dan CA adaylarının genellikle BCom kurslarını alırken eğitim gördüklerini ekledi. Ancak PU için okurken hemen CA sınavına çalışmaya başladı.
BCom’u Ignou aracılığıyla mı yaptı?
“Lisans eğitimine yatırım yaparak üç yılımı boşa harcamış gibi hissettim. Bu nedenle, hazırlık için daha fazla zaman harcamak istediğim için Delhi’deki Indira Gandhi Ulusal Açık Üniversitesi (Ignou) aracılığıyla BCom’a başladım. Bu, Ignou’nun ICAI ile istişare içinde verdiği üç yıllık özel bir eğitimdir. Bu kursa kaydolan adaylar, bir proje sunduktan ve bir final sınavına hak kazandıktan sonra bir derece alacaklardır. Buna ek olarak, öğrencilerin son dereceyi kazanmadan önce iki yıllık makale eğitimini tamamlamaları ve bir yıllık endüstri deneyimi kazanmaları gerekir.
Rao’nun CA yolculuğu I PU sırasında başladı ve PU sonuçlarından iki ay sonra CA CPT’ye katıldı. CA yapma kararından dolayı annesine teşekkür etti, “Annem her zaman CA olmak istedi ama hayali asla gerçekleşmedi. İşte buradayım, onun rüyasını gerçekleştiriyorum. Ayrıca ailem, özellikle annem ve babam ilk günden bugüne dayanak noktası olmuştur. Sınavlardan önce ve sonra kaygılı, stresli, gergin ve endişeli olduğum günler oluyor. Ailem beni neşelendirmek için oradaydı.” Rao, özel bir şirkette çalışacağını ve şimdiden birkaç teklif aldığını söyledi.
Adaylardan ICAI çalışma materyallerini incelemelerini ve bunlara odaklanmalarını, revizyon test kağıtlarını çözmelerini ve deneme sınavları yapmalarını istedi.
Günde 12 ila 16 saat çalışan Rao, “Ayrıca özel çalışma saatlerine sahip olmanız gerekiyor” dedi. Mangaluru’dan Ruth Clare D’Silva’nın Mayıs 2021 CA final sınavında (eski kurs) AIR 1’i geçtiği hatırlanabilir.