Batı Bengal: D.El.Ed kağıdı sınavdan bir saat önce sızıyor | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: Batı Bengal İlköğretim Kurulu Pazartesi günü, gün içinde yapılan D.El.Ed (İlköğretimde Diploma) sınavından kağıt sızdırıldığına dair raporlarla ilgili soruşturma emri verdi.
D.El.Ed II. Bölüm sınavları Pazartesi gününden itibaren başladı ve ilki eğitim bilimleri üzerineydi. Anketin bazı sayfaları 10:45 civarında sosyal medyada ortaya çıktı. Sınav öğlen 12’de başlayacaktı. Gazetelerin fotokopilerinin ilçelerde bazı yerlerde satıldığı bildirildi. Malda ve Mürşidabad.
Ancak kurul, bu eylemin kasıtlı olduğunu ve amacın hükümeti karalamak olduğunu açıkça belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı Gutam Paul “Adaylar merkezlere saat 11’den önce girdiği için bu bir sızıntı değil. Bu bir ihanetti ve mutlaka ortaya çıkaracağız. İç soruşturma için bir soruşturma komisyonu oluşturacağız.”
Bir aday, “Sınavlara bağlı olarak akademik puanda 15 puan vardı. Soruları olanlar mülakatta daha iyisini yapabilir ve fayda sağlayabilir” dedi.
Daha önce D.El.Ed ayarlarındaki çeşitli usulsüzlükler Kurula rapor edilmişti. Çeşitli kurumlar da soruşturma makamlarının taraması altındadır. Bu nedenle Kurul bu kez sınavların yapısını değiştirmiştir. Yönetim kurulu, süreci şeffaf hale getirmek için eğitim enstitülerindeki ‘ev merkezleri’ yerine çeşitli okul ve kolejlerde ‘uzak merkezler’ kurmuştur.
Eskiden anketler sınav gününden bir veya iki gün önce merkezlere gönderiliyordu. Bu sefer soruşturma başlamadan önce emanetçiden merkezlere anketler gönderildi ve sadece üç kişinin – merkezin sekreteri, nöbetçileri ve gözlemcileri – cep telefonu kullanmasına izin verildi. “Bu sefer sistematik hale getirdik. Yani emeği boşa çıkarmak için bir bölüm aktif olmuş olabilir. Kaymakamlıklardan rapor aldık ve sınavın sorunsuz geçtiğini söylediler.”