Batı Bengal hükümeti trans haklarını korumak için kurallar koyuyor | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: Cuma günü Bengal Meclisi’nde Batı Bengal transseksüel insanlar (Hakların Korunması) Kurallar 2022, trans kişiler için ayrımcılığa karşı koruma, sağlık hakkı, istihdam, eğitim ve yasal hakları güvence altına alıyor.
Parlamento, birkaç eyaletin yasal olarak uygulamak için kurallar oluşturduğu Transgender Kişiler (Hakların Korunması) Yasası 2019’u kabul etmişti.

ghj

Kurallara göre, Bengal artık trans bireyleri cinsiyeti doğumdakinden farklı olan kişiler olarak tanımlıyor. Trans erkekleri ve kadınları, interseks varyasyonları olan insanları, queer insanları ve hicret gibi farklı kimliklere sahip insanları içerir. Kural, “Söz konusu yasa hükümlerine göre trans birey olarak tanınan bir kişinin, kendi beyan ettiği bir cinsiyet kimliği hakkına sahip olduğunu” söylüyor.
Kaynaklara göre, bu aynı zamanda transların tüm bölümlerde Diğer Geri Sınıflar (OBC) altına alınması ve ayrıca transların eğitim ve geçim hakkı altına alınması yönünde bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, transları tacizden korumak için bir düğüm polislik sistemi oluşturulmasını önerdi. Dönüm noktası niteliğindeki 2014 NALSA kararında, yüksek mahkeme trans bireyler için eşitlik, özgürlük ve haysiyet tanıdı ve onlara eğitim ve kamu istihdamında eğitimsel ve sosyal açıdan dezavantajlı muamelesi yaptı.
Eyalet Maliye Bakanı Chandrima Bhattacharya, “Kurallar ana sözleşmeye göre hazırlanıyor. Bu, trans bireylere cinsiyete bakılmaksızın eğitim, istihdam ve diğer alanlarda eşit haklar sağlayacaktır. Kurallar, ana sözleşme ile uyumludur. İyi bir performans.”
Bengal gibi, Odisha, Jharkhand, Bihar, Chhattisgarh, Manipur ve Gujarat da dahil olmak üzere diğer birkaç eyalet, kuralları hazırladıktan sonra yasayı uygulamaya başladı. Bengal ayrıca trans bireyler için bir devlet kurulu kuran ilk ülkelerden biriydi. Aktivistler hareketi memnuniyetle karşıladılar, ancak devletin trans hakları konusundaki proaktif rolü göz önüne alındığında bunun daha önce olması gerektiğini de eklediler. Eyaletin transseksüel konseyinin eski bir üyesi olan aktivist Ranjita Sinha, “Uygulamanın harfi harfine yapılmasını umuyoruz ve eğitim, sağlık ve istihdam da dahil olmak üzere çeşitli hakları almayı dört gözle bekliyoruz” dedi.
“Bu, CM Mamata Banerjee’nin herkesin haklarını tesis etme ve koruma konusunda ne kadar dikkatli olduğunu gösteriyor. CM, hayatı boyunca insanların haklarını tesis etmek ve korumak için mücadele etti. Trans bireylerin haklarının korunması gerektiğini görselleştirdi. Bu şekilde, trans bireyler korunabilir.” cinsiyete bakılmaksızın haklarına saygı duyulur. Bu, eyalet kabinesi tarafından Anayasa Günü’nden bir gün önce alınan tarihi bir karardır” dedi.