Batı Bengal: Sınav sonu için Madhyamik İngilizce ödevi | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod

KOLKATA: Yarı yolda Madhyamik İngilizce kağıdı Cuma gününe kadar, anketin birkaç sayfası sosyal medyada ortaya çıktı ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu olayı “planlı sabotaj”, “sızıntı yok” olarak nitelendiren ve soruşturmayı etkilemeyen bir açıklama yapmak.
“Sosyal medyada saat 13.40 itibariyle dolaşan üç fotoğraf, 16 sayfalık İngilizce Madhyamik 2023 sınav soru kağıdının üç sayfasıdır. Olay aslında bir “sızdırma” değil, planlı bir “sabotaj”dır. Eğer bir sızıntı olsaydı. 16 sayfanın tamamı soruşturmadan önce dağıtılmış olacaktı. Yönetimden bu sabotajın kaynağını araştırmasını talep ettik” dedi. Soruşturma üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını da sözlerine ekledi.”
Sınavın ortasında Madhyamik English gazetesinin bazı sayfalarının sosyal medyada yayınlanmasından kısa bir süre sonra WBBSE bir açıklama yaptı. “Sınav öğlen 12’de başladı ve fotoğraflar dağıtıldığında öğrenciler sınav salonundaydı. Sınava hiçbir etkisi olmadı. Bu tür eylemleri haber verenler aslında bu tür anlamsız sabotaj eylemlerine teşvik ediyorlar.” . . .
Poulami Roy’un bildirdiğine göre, açıklama, BJP eyalet başkanı Sukanta Majumdar’ın saat 13:42’de anketin iddia edilen görüntülerini içeren bir tweet’ine yanıt olarak geldi.
Cuma günkü olay, eğitim departmanı tarafından alınan çeşitli önlemlere rağmen 2019 Madhyamik’ten bu yana görülen bir modelin tekrarı. Kurul bu yıl 2.867 sınav merkezinden her birine en az üç CCTV kamera yerleştirmesini istemişti. Sınav merkezleri ile yönetim kurulu arasında gizli bilgilerin gerçek zamanlı olarak izlenmesini ve değiş tokuşunu sağlamak için Elixam adlı uygulama hayata geçirilmiştir. Ayrıca sınavın başlamasından itibaren bir saat içinde çıkmak isteyen öğrencilerin soru formunu cevap kâğıdı ile birlikte teslim etmesi kararlaştırılmıştır. Sınav salonunda cep telefonu da yasaktı. Yine de soru kağıdının görüntüleri sınav odasından kayıp sosyal medyaya düştü.