‘bilim gibi kültürel hayatın da doğruları vardır’ | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Bilim gibi, kültürel yaşamda da gerçek vardır. Moodbidri Alva’nın Eğitim Vakfı Başkanı M Mohan Alva, sanatçılar ve izleyiciler arasındaki yolsuzluğun üstesinden gelerek kültür ve sanat biçimlerinin kutsallığını ve hakikatini korumalıyız, dedi.
Mangalore Üniversitesi (MU) kültür politikasının açıklanmasının ardından Dr. P Dayananda Pai ve Sathish Pai Yakshagana Center Decade Ödülleri ve Yakshamangala Ödül Töreni Cumartesi günü Mangalagangothri, Konaje kampüsünde düzenlendi.
Spor ve kültür politikasına sahip olmanın Mangalore Üniversitesi’nin gururu olduğunu söyledi. Bu ikisi örgütün gözleri gibidir” dedi. Edneer Mutt’tan Sri Sachchidananda Bharathi Swamiji, eğitim kurumlarının sanat ve kültürü desteklediği sürece bunun gelecek nesillere aktarılabileceğini söyledi. Bir kültür politikası formüle eden MÜ, diğer kurumlar için bir model görevi görebilir.
MU Rektör Yardımcısı P Subrahmanya Yadapadithaya başkanlık konuşmasında, Yakshagana merkezinin Yakshagana’ya akademik disiplin aşıladığını ve Yakshagana’nın her zaman alakalı olduğu mesajını ilettiğini söyledi. “Yeni milli eğitim politikası, bir öğrenci için kapsamlı eğitimi vurgulamaktadır. Kültür politikası buna yardımcı olacaktır” dedi.
Emekli İngiliz profesörü ve kültür politikası oluşturma komitesi üyesi Ravi Shankar, politikanın bireylerin ve kurumların başarılarından ilham aldığını söyledi.
Ödüller dağıtıldı
Kıdemli Yakshagana Sanatçıları Puttige Raghurama Holla, Dinesh Ammannaya, Subrahmanya DhareshwarKuriya Ganapathy Bhat, Padyana Shankaranarayan Bhat, Harinarayana Baipadithaya, Aruva Koragappa Shetty, Shivaram JogiKumble Sridhara Rao, Argodu Mohan Das Shenoy, Petri Madhava Naika, Balkooru Krishna Yaji, Mukhyaprana Kinnigoli, Ubaradka Umesh Shetty, Pookala Lakshminarayan Bhat, Upangala Shankaranarayan Bhat ve Chandrashekhara Damle on yıllık ödülleri aldı. Kıdemli sanatçılar Pundarikaksha Upadhyay ve Dayananda Nagooru, 2021-22 yılı için Yakshamangala Ödülü’nü aldı.
D Sadashiva Bhatta, ‘Shrikrishna Charita’ Yakshagana destanı için ‘Yakshamangala Kriti’ Ödülünü kazandı. Yakshagana performansı ‘Mahishavadhe’, Yakshamangala grubunun kıdemli oyuncuları tarafından gerçekleştirildi.
Yakshagana Çalışma Merkezi müdürü Sripati Kalluraya, son 13 yılda yaklaşık 13 kitap basıldığını ve 100’den fazla tanıtım dersi yapıldığını söyledi.
İlk taş atıldı
Dr M Mohan Alva, Yakshagana sahnesinin temelini attı. Ayrıca konuklar ‘Yakshahasya’ ve Shediguppe Vasudeva Bhatta’nın ‘Lavanya Lakshmi Mantharopakhyana’ adlı iki kitabını yayınladılar.