Bir akran çalışan, Novi Město hastanesindeki sağlık çalışanlarına stres konusunda yardım ediyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
İşyerinde aşırı stresli bir durum yaşayan tüm sağlık profesyonelleri benimle iletişime geçebilir. Veya uzun süreli maruz kalmaya maruz kalanlar. Vclavkov, aşırı stres yaşayan herkes için durumun farklı olacağını açıkladı.

Aşırı strese yol açabilecek durumlara genel örnek olarak mobbing ve patronluk, iş yerinde zorbalığa maruz kalmak, müdahaleci bir hemşirenin saldırısına uğramak, saldırgan bir hastaya sahip olmak, bir ebeveynin ölümü veya örneğin bir çocuğun doğumu gibi durumları sıraladı. ölü doğmuş fetüs. Ancak Vclavkov, meslektaşlarının kişisel nitelikteki fedakarlıklarla akranlarına yöneldiğini belirtti.

Akran çalışanlar hem bireysel hem de grup psikolojik desteği sağlayabilirler. Akut stres tepkisini normalleştirmeye ve duygusal dengeyi yeniden sağlamaya çalışan kadın, Novoměstsk hastanesi sözcüsü Helena Zelen Kov'un yeni görevini anlattı ve akran çalışanın hizmetlerinin tıbbi personel için ücretsiz olduğunu ekledi.

Özellikle pandemi döneminde

Veronika Vclavkov'a göre, kendisini bu mesleki faaliyete adamaya karar vermesinin ilk etapta nedeni pek çok şey değil. Kovid salgını sırasında bile hepimizin yorgun ve yetersiz olduğunu fark ettim. Kuruluşumuzda kendi hemşiremin nasıl destek seçenekleri olduğunu keşfettiğimde bunların bir psikoloğun, hatta bir hastane papazının hizmetleri olduğunu öğrendim. Laboratuvar asistanı, bu fırsatı takdir ediyorum ama meslektaşlarıma bu fırsatı vermek istediğimi söyledi.

Ayrıca kendisinin de mesleğiyle ilgili travmatik bir deneyimi var. Akut bir stres reaksiyonu yaşadım. Ne yazık ki o zamanlar meslektaş desteği sözünü tutmamıştım ve bununla tek başıma uğraşmak zorunda kaldım, diye hatırladı.

Akran çalışanı olabilmek için özel bir kursu tamamlaması gerekiyordu. Orada, diğer şeylerin yanı sıra başkalarını dinlemeyi, duygularla çalışmayı ve stresli durumlarla daha iyi başa çıkmayı öğrendi.

Novoměstsk'teki hastane çalışanı, sözde ilk psikolojik yardımın, yani yaralı sağlık görevlisine durum meydana geldikten hemen sonra destek sağlanmasının temellerini bile açıkladı.

Sadece tıbbi destek

Bu içgörü ve bilgiler, örneğin son derece perişan bir kurbanla tanışan, çaresizlik ve suçluluk duygusu duyan veya bir suçlunun failiyle temas halinde olan insanların ona başvurduğu bir zamanda Veronica Vclavkov için yararlı olabilir. davranmak.

Ancak bu aynı zamanda mesleki bir suiistimalden veya başarısız bir sağlık çalışanından zarar gören bir kişi de olabilir. Helena Zelen Kov, bu durumların hayatı alt üst etmeye yettiğini belirtti.

Ancak Vclavkov'a göre bahsedilen durumlara sağlık personelinin mi yoksa başka bir avcının mı bulaştığını ayırt etmek gerekiyor. Eğer hemşire arkadaşıysa, birinci akran tarafından sağlanan meslektaş desteğinden bahsediyoruz. Vclavkov, tıp doktoru olmayan bir kadının başına böyle bir şey gelirse Psikososyal Müdahale Hizmetleri Sistemine sahip bir müdahaleciye başvurabileceğini açıkladı.

Peki akran çalışanın yardımına ihtiyaç duyan bir kişi nasıl ilerlemelidir? Söz konusu kişi benimle temasa geçme cesaretini toplayabilirse buna sevindim. Öncelikle kendisine uygun bir iletişim şekli üzerinde anlaşacağız. Kişisel olması gerekiyor ama etkilenen sağlık görevlisine her zaman iyi davranmak zorunda değilim, ben bir uzmanım. Onlara göre Mon'a örneğin WhatsApp, e-posta veya telefon yoluyla ulaşılabilir.

Kıçını nasıl kıpırdatırsın

Bunu yaparken akran çalışanı her türlü anonimlik talebine tamamen saygı gösterir. Sonra bu avcıyı dinleyeceğim; ne olduğunu, onu neyin rahatsız ettiğini, duygularının akmasına izin vermesi için ona güvenli bir alan vereceğim. Vclavkov, birlikte tüm durumu nasıl değerlendireceğimizi ve işe nasıl geri döneceğimizi anlamaya çalışalım, diye önerdi.

Ona göre sorunun kendiliğinden oluşmaması anlaşılır bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Sonra ikimiz de başka kime başvuracağımızı merak ediyoruz. Hemşire, bu kişinin bir psikolog, bir ilişki danışmanı ve hatta bir borç danışmanı olması gerektiğini açıkladı.

Kendisi artık hemşirelerin ruhlarını sağlıklı tutmalarına yardımcı olduğundan, aynı zamanda zihinsel durumunu nasıl koruduğunu da soruyor. Spor salonuna gitmeyi, boks yapmayı seviyorum. Ama bazen sadece bir kitapla oturabildiğim için de mutluyum. Ve tabii ki iyi beslenmeye ve yeterli uykuya dikkat ediyorum, diye ekledi Vclavkov.