Bir kadın peçete yöntemini kullanarak yapay elmasları süslüyor, Pelhřimov’da rekor kırmaya çalışıyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Dobrý den Agency’den Josef Vaněk, “Pelhřimov’a aşık olan aktif bir son sınıf öğrencisi olduğu için onun geleceğini, onu bir hafta boyunca buraya kilitleyeceğimizi ve çakıl taşlarını yaratacağını kabul ettik” diyor.

Peçete yöntemiyle süslenmiş en büyük yapay elmas koleksiyonunun sahibi olarak yıllar önce Çek Rekorlar Kitabı’na giren Suchardová, “Bu benim için büyük bir mutluluk, yaklaşık dokuz yıldır yapıyorum” diyor.

Vaněk, “Üç ya da dört yıl önce Pelhřimov’a ilk geldiğinde, molozlarla dolu tekerlekli bir çanta getirmişti” diye anımsıyor. “Sonra kendisinin ve gelininin fotoğraflarını göndererek taşları sayıp 43.500 taş olduğunu belgeledi. Biz de bunu kayıt altına aldık.”

Bugüne kadar, müzeyi ziyaret edenler elle düzenlenmiş taşlardan bazılarını sembolik 10 kron karşılığında satın alabiliyorlar.

Güzel sanatlar galerisi

Dobrý den Ajansı personelinin asıl isteği Bayan Suchardová’nın hafta boyunca taşları doğrudan müze binasında düzenlemesiydi. “Ama bana yapamayacağını söyledi. Bunun için sakin olması ve uyum sağlaması gerekiyor” diye açıklıyor Vaněk.

Bu nedenle Suchardová yerel bir yatılı okulda kaldı ve Vaňko’ya göre burada kendi “güzel sanatlar evini” kurdu.

Yarım günlük hazırlıkları “Bu onun için neredeyse ezoterik bir aktivite” diye anlatıyor. Vaněk gülümseyerek şöyle açıklıyor: “Odayı gerektiği gibi konforlu hale getirdi: bir tarafta doldurulmuş hayvanlar var, diğer tarafta müzik çalıyor veya kokularla dolu bir kap var.”

Ona göre Suchardová, taşları süslemeye dokuz yıl önce, hâlâ Moravya’nın Hranice şehrinde yaşarken başladı. “Yerel bir kırtasiye mağazasının vitrininde sergilenen bir taş ilgimi çekti” diye anlatıyor. “Ne olduğunu bilmiyordum, o yüzden pazarlamacıya sormaya gittim. Bunun için bir şeyler aldım ve yapmaya başladım” diye hatırlıyor.

Boyanması gereken Bečva çakıl taşları yerine, bunlar şu anda beyaz zeminli Yunan taşları üzerine yapılıyor. “Bu daha kolay bir iş ama gözler için kötü. Ve göz ameliyatı geçirdiğim için bu beni hasta ediyor” diye açıklıyor. “Örneğin güneşten gelen ışık üzerine düştüğünde rahatsız edici oluyor. Bu yüzden yarı karanlıkta çalışıyorum” diye anlatıyor.

Artık kırtasiye malzemelerinden uzak durmayı tercih ediyor

Tanıdıkları ona uygun motifleri bulmasında yardımcı oluyor. “Bana resimlerini kestiğim her türlü peçeteyi getiriyor” diyor. Artık kırtasiye malzemelerinden uzak durmayı tercih ediyor. “Bu çok çılgınca, onlara her zaman beni peçetelerden uzak tutmalarını söylüyorum” diye gülüyor. “Sadece küçük bir kuş var, başka hiçbir şeye ihtiyacım yok. Ama onu istiyorum.’

Geçmişte, örneğin bir düğün vesilesiyle “sipariş üzerine” birkaç taş yaratmış olsa da, ürünlerini hediye etmeyi seviyor. İnsanları mutlu etmek.

Yeni rekor arayışı, altı günlük maratonun sona erdiği Cumartesi günü saat 12.30’da doruğa ulaşıyor. Bu etkinlik vesilesiyle Dobrý den Agency de büyük bir yarışmaya hazırlanıyor.

“Bayan Suchardová’nın sonunda kaç taşı süsleyeceğini tahmin etmek zor olduğundan, Facebook’ta bir tahmin yarışması düzenledim. En iyisini tahmin edenlere, kayıt müzesine yirmi aile bileti vereceğiz” diyor Vaněk. “Her gün bir kazanan çekeceğiz ve kesin miktar sonunda açıklanacak” diye ekledi.

Suchardová’nın ilk gün Pelhřimov’da 417 taş süslediği küçük bir ipucu olabilir.