Bir yerde bir kuş parladı, hemen tanıdı, kuş ona zoolog Toman’ı hatırlattı.

YeFu

Global Mod
Global Mod
Harika bir dost ve günün eğlencesini bozmayan bir parktı. Birbirimizi on yılı aşkın süredir tanıyoruz ve hatta Afrika’ya ilk seyahatimizi bile birlikte yaptık. Safari Park Dvr Krlov’un editörü Pemysl Rabas, onu rüya gördüğünü hiç hatırlamıyorum, diye hatırladı. Olanlar üzücü. Sıtmanın bulaştığı Uganda’da bundan bir süre önce biz de vardık, diye ekledi.

O, peşine düşen bir avcıydı ve bu hoşuma gitti. Jihlava’nın Vysoina Jihlava Müzesi zoologu Klra Bezdkov, Afrika’daki pek çok keşfinden sonra bunun olabileceğini düşünmemiştik, diye içini çekti.

Ancak Toman Prostjovsk’tan ayrıldı. Olomouc Ziraat Fakültesi’nde Sistematik Biyoloji ve Ekoloji okudu. Tüm hayatını ornitolojiye ve su samurularının korunmasına ve araştırılmasına adadı.Hayatının yarısını Highlands’de geçirdi. En büyük aşkı, köpeğin on bir gezi yaptığı Afrika’ydı.

1984’ten 1990’a kadar Jihlav’daki Vysoiny Müzesi’nde zoolog olarak çalıştı. 1980’lerin sonunda Vclav Hlav ile birlikte Pavlov u Lede nad Szavou’da Engelli Çocuklar Barınağı’nı kurdu ve burada on beş yıl editör olarak çalıştı. O dönemde istasyon, istasyonun ileri karakolu olarak kurulmuş ve Çek Cumhuriyeti’ndeki su samurularının korunmasına yönelik programda aktif olarak yer almıştır.

Su samuru araştırmak için birçok geziye birlikte gittik. Vysoinsk Ürün ve Peyzaj Koruma Ajansı başkanı Vclav Hlav, bunun misafirperver olmayan sivilcelere çok yoğun bir şekilde benzediğini açıkladı.

Geçen hafta perşembe günü ortak filmin galasında buluşacaklardı. Ali’nin kötü zamanlar geçirdiği bobch mokadları konu alan bir film yaptık. Saklan ve onu gör. Orada buluşmamız gerekiyordu. Ne yazık ki, ertesi sabah evlilikle olan mücadelesini ilk kendisinin kaybettiğini öğrendim, diye ekledi.

Sergiye onun adını verirdim

Ale Toman emekli olduktan sonra bile Pavlov’daki istasyona yardım etti. Son yıllarda Cihlav bölgesinde ücretsiz teslim almamız mümkün hale geldi. Aynı zamanda denetim kurulunda da aktif olarak yer aldı. Bu bizim için çok büyük bir kayıp. Çok ani ve hızlı bir şekilde içti. İstasyonun şu anki editörü Zbyek Karafit, hepimiz bu durumdan dolayı perişan durumdayız dedi.

Profesyonel Ale Toman, Jihlav’da belediye tulku’nun başkanı olarak çalıştı, Plzeň ve Jihlav hayvanat bahçelerinde zoolog olarak çalıştı ve bir süre Kıbrıs’taki özel bir hayvanat bahçesinde de bu görevi sürdürdü.

Ama aynı zamanda en iyi zoologdu. Hiçbir şey onun gitmesine neden olmadı. Bu tam bir klişeydi. Jihlavsk hayvanat bahçesindeki diziler için güzel bir sergi icat etti ve inşa etti. Düzenli olarak oradasın. Jihlava Hayvanat Bahçesi’nin emekli editörü Vladislav Jirouek, eğer yapabilseydim sergiye onun adını verirdim, diye hatırladı.

Uganda’dan döndükten sonra bile onunla iletişim halindeydi. Birbirimize yazdık, bir buluşma ayarladık. Hiç değişmedi, artık zamanı gelmedi.

Zoologlar Toman’ı en iyi kuş bilimci olarak değerlendiriyor. Uçan bir kuş bir yerde parladı, onu hemen teşhis edebildi. Jihlava Hayvanat Bahçesi’nin kurucu editörü Jan Vak, bu durumun hoş karşılanmadığını söyledi.

Vydrsek Toman’ı çiftliğe götürdü

İnsanlar Alee Toman’ı Vclav Chaloupek’in birlikte çalıştığı en sevdiği yaz baskılarından da hatırlayabilir. Yönetmen ve senarist Chaloupek, onun Madla ve ap dizisinde kayıp bir arkadaşını arayan zoolog Ale olduğunu söyledi.

İlk olarak Pavlov’daki kurtarma istasyonuna ulaşan Vydrsek adlı küçük bir erkek su samuru tarafından bir araya getirildiler. Zaten bir önceki yılım vardı ama aynı zamanda insanları tam olarak sevmeyen ya da onlara zarar veren insanlar hakkında da yazmak istedim. Geleceğe dair bir video yapma fikri ikimizin de bağımsız olarak aynı anda aklına gelen bir fikirdi. Televizyonda kurtarma istasyonundaki o küçük veletlerle ilgili bir haber vardı. Hayır, telefonu Pavlov’da buldum, Ali beni arıyordu. Ve eğer uzun süre video çekmek istemiyorsam. İşte bu kadar, dedi Chaloupek gülümsedi.

On yıl süren bir kafa karışıklığı ortaya çıktı. Botswana’da Afrika’nın Büyüsü üzerinde birlikte çalıştılar ve ardından aynı isimli bir kitap oluşturuldu. Madl’ın bir av köpeği ile başıboş bir erkek vaşak arasındaki karışıklık hakkındaki hikayesini takip etti.

Ancak Toman aynı zamanda Aladdin’in Harika Yolculuğu adlı uzun dizide de yer aldı. Ali’nin de onun üzerinde büyük etkisi vardı. Başlangıçta tamamen farklı görünmesi gerekiyordu. Kış uykusundan uyanan bir dişiyle ilgili seriler kesip onun yıl içindeki haritasını çıkarmak istedim. Ama sonra beni arayıp Jihlava Hayvanat Bahçesi’ndeki yakları çekmek isteyip istemediğimi sordu. Ve bana o kadar kızmışlardı ki tüm sahneyi uydurdum, diye hatırladı.

Birbirimizden uzakta olsak bile birbirimizi gördüğümüzde bu bir dostluktu. Ne zaman Jihlava’nın etrafında dolaşsam, hep onun evinde dururdum, diye ekledi.

Uganda’dan döndükten sonra düzenlenen ortak bir toplantı yaptı. Seril Mizejc’in Afrika büyüsünün tadını doyasıya çıkarabiliyorum ve birlikte Uganda’dan aldığımız 1300 silahın üzerinden geçmek istedik. Ne yazık ki bunu yapamaz, dedi.

Afrika, Toman’ın büyük aşkıydı. Burayı ilk kez 1993 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki bir zooloji konferansı sırasında ziyarete gitti. 1999’dan bu yana her yıl Afrika kıtasını bir dizi belgesel çekmek ve rehberlik yapmak üzere ziyaret ediyor. Beşinci yıl boyunca birçok sefere çıktı.

Afrika gezilerinin tamamında ticaretin korunması konusuyla ilgilendi. Etnografya, Afrika kültürü ve müziğiyle ilgileniyordu.