Bisiklet yollarından kaçınırım, birisi kendini incittiğinde beni rahatsız eder, fizyoterapiste giderim

YeFu

Global Mod
Global Mod
Geçen yüzyılda, çoğunlukla küçük ameliyatlardan sonra hastalar ve zirvelerden düşen sporcular rehabilitasyona ihtiyaç duyuyordu.

Çanta uzun süre rehabilite edildi. Fizyoterapi terimi, bu alanın hızla gelişmeye başladığı milenyumun başında, aranan Jihlava fizyoterapisti Alois Polk’u ortaya koyuyor. İkincisi, askerlerin trenden sonra nispeten normal işleyen bir yaşama doğru hareket edebilmeleri için rehabilitasyondu. Avcının baş kurbanının yerini aldığını açıklıyor.

Neredeyse bir mdn vuruşu gibi görünüyor. Fizyoterapisti olmayanın, sanki hiç yokmuş gibi.
Haklısın, onları çok yiyorum çünkü bugünlerde hareket etme aparatlarımla ilgili bazı sorunlarım var. Herkes üzerinde çalışmaya istekli değil. Bu nedenle aktif işbirliğine de ihtiyacımız var.

Bu, durumu düzelmezse, onun egzersiz yapmadığını bileceğiniz ve meslektaşlarınızın anlayacağı anlamına mı geliyor?
Kimseyi suçlamayalım, sadece acıyı dindirmek için nispeten az şeyin gerekli olduğunu açıklayalım. Bazen salıverme tekniği bir köstebek pratiğine dönüşür… Solun uzun vadeli olması için kendin üzerinde çalışman gerekir. Ve herkes bunu kabul edemez. Rahatlamanın olduğu anda insanlar rahatlamaya başlar ve yarım yıl sonra oldukları yerde olurlar.

Bay veya bayan müşterileriniz var mı?
Muhtemelen bu konuda tamamen objektif olmayacağım, çünkü epeyce sporcu beni takip ediyor. Sizden ve Jihlavsk futbolcularından sorumluydum. Her gün belgelere girersem, fiyat notu almak için onlara giderim. Kendine dikkat et.

En son ne zaman fizyoterapiste gittin?
Karım bir fizyoterapist, yani teknik olarak onu her gün görüyorum. (Güleriz) Ama herhangi bir spesifik probleme gidecek olsaydım, o zaman hayır. Elbette hemen hemen herkes gibi spor yaptığımda biraz terliyorum ama eskiden spor yapardım ve kendimi geliştirmeye çalışırdım. Burada kendimi her zaman teşhis ve test edebildim.

FC Vysoina’nın oyununu ne zaman değiştirdiniz, bozmaya değer miydi?
Sporda fizyoterapinin temel amacı öncelikle çok fazla kırılmamasıdır. Ancak gerçek şu ki, önleme için daha fazla zaman yok, bu yüzden enfekte oluyorlar ve yaralanıyorlar. Ve evet, çok vardı.

Alois Polk

• 1992 yılında Jihlav’da doktor bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
  • Her zaman spora meraklıydı ama sonunda aile geleneğini sürdürmeye karar verdi. Prag’da FTVS UK’de fizyoterapi okudu.
  • enattır. Modelle okurken tanıştı. İki çocuğu birlikte büyütün. İkisi de Jihlava’daki Apolena Center’da çalışıyor.

Jihlava futbolu ile işbirliğinden geçmiş zamanda bahsediyorsunuz, bu AB’nin bittiği anlamına mı geliyor?
Gün resmen aralarında değil ama tabii ki kulüpten biri bana yaklaşırsa uyum sağlamaya çalışırım. Çek U18 milli futbol takımı ile anlaştığım için önümüzdeki sezon futbolun da içinde olacağım.

Hangi sporu yaptın?
Kobuda’dan köpek dansı, ateş gösterisi ve gösteriler. Ana akım sporlar bana hiçbir zaman gerçekten çekici gelmedi.

Son zamanlarda özellikle covid döneminden sonra çocukları spor yapacak şekilde yetiştirmek çok konuşulmaya başlandı. Bu sizin işiniz için de geçerli mi?
Çocukların yine oldukça fazla spor yaptığını söyleyebilirim ama etraftaki olağan hareketler gitti. Bu, onları Hitch’te zorlukla görebileceğiniz anlamına gelir, ancak panellerin çevresinde, bazen bir tablet için, ancak esas olarak cep telefonları için geçen bir süre muazzam bir şekilde uzamıştır. Covid’in bunda büyük rolü oldu. Çocuklar açıkça ekranla eğlenmeye alışkındır.

Ve bununla birlikte terleri ve terleri çıktı
Bu sadece bir rüya değil, dal ve dalın olumsuz etkilerini kolayca tespit edebilirsiniz. Hamstrings, lomber omurga, omuzlar anlamına gelen tüm vücudun hareketlerini alın.

Çocuklara cep telefonlarının ne kadar kod yazdığını açıklamaya değer mi?
Evde durum tam olarak böyle değil çünkü hepimiz cep telefonlarıyla büyüdük. Cep telefonlarını bırakmalarına gerek yok, çünkü onlar da koymadılar, bunu uzun zamandır biliyorlar. Ancak vücutları acı çekmese bile ekran karşısında dayanabilmelerinin bir yolunu bulmaya çalışıyoruz. En azından her ikisinin de konum değiştirmesi için kısayol.

Cep telefonuna bakıp aniden kendi kendine: Ah, uzun zamandır bu pozisyondayım, bunu değiştirmeliyim diyen bir genci gerçekten hayal edemiyorum.
Biliyorum, komik bir fikir ama şarkıyı böyle öğrenmeye çalışıyoruz. Çünkü birbirlerini gerçekten incitmemeleri için bunun gerekli olduğunu fark etmezsem, her şey daha da kötüleşecek. Elinizde bir cep telefonuyla dokuz saat geçirseniz veya en azından her iki şekilde de değiştirseniz büyük fark yaratır.

Bu uyku için de geçerli olmalı mı, olmamalı mı? Sanırım ikimiz de tek pozisyonda derin uykuya daldığımızı ve örneğin sabahları baş ağrısıyla uyandığımızı iç çekiyoruz.
Ülkemizde fizyoterapinin öncülerinden biri olan Sayın Profesör Lewit, her zaman uykumuzda kaskatı kesildiğimizi söylerdi. Sonra sabahları biraz gergin, bloke uyanırız ve bu nedenle rahatlamak için gerinmemiz gerekir. Diğer herkes onu burada bırakmaya davet edilir. Tavuğa bakın hep sırtını ve patilerini esneten kuş kanatlarını ayaklarına kadar açmış ama biz esnetmiyoruz yani en azından terleyene kadar. Ve tıkalı bir boyunla uyanmak gerçekten utanç verici, bazen bundan uyku pozisyonu sorumludur. İğne, bir veya iki gün önce yaptığınız bir şeydir.

Peki yeni bir güne ne kadar iyi başlamalıyız?
Yogiler binlerce yıldır bunun üzerinde çalışıyorlar ve örneğin güneşe böyle bir selam (en eski ve en ünlü yogi bestesi, editörün notu) çok yaygın. Bu bir esneme, şarkı söyleme egzersizi. Yani basit bir cevap istiyorsanız, ona güneşi selamlayın.

Mesleğinizin bir parçası olarak, dünyaya mümkün olan en iyi şekilde nasıl bakılacağına dair bazı eğitim faaliyetleri de yapıyor musunuz?
Sadece stilettolara değil, aynı zamanda çok çeşitli atölyelere de sahibiz. Bugün, bize günde ne kadar zaman harcadığımızı söyleyen bir cep telefonumuz da var, bu yüzden ortalamanın ne olduğunu öğreniyoruz ve bu gerçekten yaklaşık dokuz saat. Kısa bir süre önce, bir çocuk bana hafta sonları 16 saat çalıştığını söyledi! Cep telefonlarına bağlıyız, kullanıyoruz ve kullanacağız, bununla mücadele etmenin bir anlamı yok. Ama dediğim gibi apartmana fazla gelmeyecek şekilde yapmak mantıklı.

Peki müşterilerinize ve hastalarınıza ayakkabı konusunda ne tavsiye edersiniz?
Ayakkabılar destekler için stokta. Ve her fizyoterapist yalınayak ayakkabılardan (yalınayak yürümeyi taklit eden ayakkabılar, editörün notu) üstün olmadığını kabul eder. Bir yandan minimalist bir destek var ve ayrıca parmaklarım için yeterli alanım var. Bu, ayakkabıdaki ayak acı çektiği için ana şeylerden biridir. Ayağın anatomik şekli mükemmel değil, ayak parmakları hafifçe birbirinden ayrılmalıdır.

Yalınayak bir botch modelinde ne hayal edebilirsiniz?
Onların içinde dolaşmamız vs. şart değil. Estetik yönü vurgulamak istediğiniz şu anlarda modellerin topuklu giymesi iyi bir fikir. Daha sonra bacaklarının ağrıması bile. Ama birinin burnu çok uzunsa ve bacakları aşağıdaysa, bende bir sorun var demektir.

Fizyoterapistin herhangi bir mesleki deformasyonu var mı?
Tabii ben sokaktayken bana doğru gelen avcının bir derdi olup olmadığını anlarım. Ama kapatılabilir. Gerçekten kapatamadığım tek yer bisiklet yolları. İnsanlar oraya koşmak, paten sürmek, yürüyüş yapmak için gidiyorlar ve onlardan kaçınmak zorundayım çünkü birinin kendini incittiğini gördüğümde üzülüyorum.

Ama onları onurlandırma ihtiyacını bastırabiliyor musun, bastıramıyor musun?
Elbette böyle bir avcıyı durdurup kötü koştuğu, yürüdüğü veya araba kullandığı için cezalandırmayacağım. Birisi hemen polisi arayacaktı. (Güleriz)

Bir şeyi güvenilir bir şekilde çöpe atabilir misin?
Biliyorsunuz, birçok insan bir gün uyanacak ve yarım yıl sonra maraton koşacaklarını düşünecek. Elbette, onu geride bırakacak, ancak hareket açıklığı zarar görecek.

Başka bir deyişle, insanların düzenli hareket etmesini sağlamakla mı ilgili?
Hbat evet, ama çok değil. Örneğin, genellikle performans sporlarına bağımlı olan yaşlı bir adama bakın. Ve yarışta ve bisiklette zamanları kovalamaya çalışmak anlamsız. Ve spor yapmayı bıraktıklarında bir rahatlama olacak. Nüfus genellikle buna sahip olanlar ve sahip olanlar olarak ikiye ayrılır. Sağlıklı bir altın ortalama en iyisidir.

Sizce sağlıklı hareket için hangi spor ideal? Yelkencilik hakkında çok konuşuluyor. Onunla aynı fikirde misin?
Haklısın, yüzme şiddetle tavsiye edilir çünkü onunla eklemlerini yıpratmazsın. Ama bence onu birine tavsiye ederseniz, avcının yüzüp yüzemeyeceğini öğrenmeniz gerekir. Suya çarptığından bahsetmiyorum, teknik olarak. Çünkü birisinin bel omurgasında sorun varsa ve sözde pan kürekte yüzüyorsa, terinin daha da kötüleşmesi için elinizi ateşe sokabilirsiniz. Bu yüzden hep söz konusu avcının yüzebileceğini soruyorum ve cevap verdiğinde suda nefes alabiliyor. En azından teknolojiye başvurduğunun bir işareti olarak görüyorum.

Tatile çıkın, tatile çıkın, aktif bir tatilci misiniz yoksa siz de suya uzanıp tembellik yapabilir misiniz?
Aslında B için uyuyor çünkü avcıyla tatil yaptığında bunu böyle karşılaması gerekiyor. Görevi bırakıp etrafta uçmanın yanlış bir tarafı yok. Hatta hastalarıma tatile gittiklerinde konuşmadıklarını söylüyorum. Gerçekten buna, yani egzersiz yapma zorunluluğuna ara vermeliler. Hiç kimse bir hafta içinde büyük ölçüde yanmaz.

Sanal gerçeklik sayesinde alışveriş sepetine yardımcı oldu

Genç fizyoterapist Alois Polek, Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi’nde okurken sanal gerçeklikle de ilgilendi. Hatta onu bir el arabası olarak kullanıp kullanamayacağını görmeye karar verdi. Kladruby’de rehabilite edilmiş bir durumda, daha sonra benzersiz bir araştırmaya girişti ve sonuç onu bile şaşırttı.

Bir grup belden aşağısı felçli hasta ay boyunca çalıştı ve sanal gerçeklikte yürüme öyküsü olan bir video oynattı. Ve sonuç, kaslarının basitçe güçlenmesiydi.

Bunu Vojtov’un vücut üzerindeki baskıyla bazı noktaları uyararak çalışan ve bu baskının beyinde bir tepkiye neden olduğu yöntemiyle karşılaştırmaya çalışacağım. Polk, bu, sinir sistemi ve hareket aparatının gerçekleştirmeye çalıştığı, bazı algısal uyaranlarla bir hareket modeli seçtiğiniz anlamına gelir, diye açıklıyor Polk. Başka bir deyişle, yürüyen birinin sanal gerçeklik videosunu oynatın. Ve beynimizde ayna nöronlar olduğu için, sanki o hareketleri ben yapmışım gibi otomatik olarak çok benzer tepkiler veriyoruz.

Ancak ona göre bir kişinin örneğin sadece hareketi takip ederek kilo vereceğini hayal etmek imkansızdır. Elbette bunu herkes isterdi. Sadece videoyu izleyin ve sağlığınıza kavuşun, diye gülümsedi Polk. Bu ppad vak videosunda sadece rehabilitasyon faaliyetini uyarır. Onun için de çok çalışmalısın.

Diploma tezi çerçevesinde başlayan tüm araştırmaları taşra üniversitesindeki eğitimini tamamladıktan sonra başkalarına bırakmıştır. Tıpta sanal gerçeklik çok gelişmiştir, altına pek çok konu gizlenebilir. Fakülteden birkaç meslektaşım bunu yapmaya devam ediyor ve ilerlemelerini takip ediyorum, diye ekledi Polk. (ev)