Dakshina Kannada’dan Sullia Çiftçisi Tatlı Su İncisi Çiftçiliğine Başladı | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Aivarnadu köyünden bir çiftçi Sullia Sahil kasabasına yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki taluk çekildi büyüyen tatlı su incileriEk gelir elde etmek için Gandhi Krishi Vigyan Kendra aracılığıyla tekniği öğrenerek.
Çiftçi Naveen Chathubai ilk yatırımıyla evinde iki tank inşa etti ve inci yetiştirmeye başladı. Tarımla uğraşan Naveen, bir yıl içinde 300 inci sattı ve aynısını bir arkadaşının yardımıyla Haydarabad’da bir tüccara sattı.
Naveen, bir yıl önce Balıkçılık, Limanlar ve İç Su Yolları Bakanı S. Angara aracılığıyla göletlerdeki tatlı su midyelerinden inci üretme olanaklarını duyduğunu söyledi.
“Bakan, çiftçilerin ek gelir elde etmesine yardımcı olacak inci çiftlikleri de dahil olmak üzere hükümetin çeşitli planlarını açıkladı. Bu yüzden daha fazla bilgi aramaya başladım ve ayrıca Bengaluru’da Gandhi Krishi Vigyan Kendra tarafından yürütülen inci çiftlikleri hakkında bir eğitim programına katıldım.” dedi
“Daha sonra inci üretimi için yaklaşık 25.000 Rs’lik bir başlangıç yatırımıyla iki tank inşa ettim. Tatlı su incisi yetiştiriciliği çok fazla yer gerektirmiyor. Midye çeşitleri çok ama sadece bazıları inci yetiştiriciliği için uygun.”
Her biri 5.000 litre kapasiteli su depolarının altına, suyun buharlaşmasını önlemek için plastik levhalar yerleştirilmiştir. Başlangıçta Bengaluru’dan 500 midye getirip tanklardaki tepsilere yerleştirdi. Aslında, iyi sonuçlar beklemek için tankların temizlenmesi ve doğrudan güneş ışığından korunması da dahil olmak üzere bakımla ilgili bilimsel bilgi gereklidir. Tanklar haftada bir kez temizlenmelidir. Ayrıca, 10 ila 12 ayda iki adede kadar inci üretebilen midyelerin uygun bakımını da gerektirdiğini söyledi.
Naveen midyenin yanı sıra aynı akvaryumlarda süs balığı da yetiştiriyor. Daha büyük tanklar inşa edilirse tatlı su balıkçılığının inci çiftçiliği ile birlikte ele alınabileceğini söyledi.