Dört dünya şampiyonu Vysočina'dan. Genç yaşta bile yıldız ve işçiydiler

YeFu

Global Mod
Global Mod
Ulusal hokey takımının Dukla Jihlava'nın maçlarının en kötüsü olduğu dönem çoktan geride kaldı. Pazar günü Prag'da düzenlenen dünya şampiyonasında gıpta ile bakılan altın madalyayı kazanan mevcut Çek takımında tek bir Jihlava öğrencisi yok. Ancak Vysoina bölgesindeki taraftarlar da vicdan rahatlığıyla kutlayabilirler: Beşinci takımın şampiyonluğu!

Bir zamanlar dört kadın buz hokeyi savaşçısı dağ buzunda kaymaya başlamıştı.

On yıl sonra Neas altını

Özellikle Ró nad Szava'da hokey oynayarak büyüyen elli yaşındaki Tonkin Martin Neas'ın altın madalya kazanmasında büyük katkısı oldu.

Yaklaşık yedi yıl boyunca onu rahatsız ettim. Dördüncü sınıftan ergenliğe kadar Rus teknik direktör Martin Sobotka'yı hatırlıyor. Ve o zaman bile, bir gün onun harika bir hokey oyuncusu olmasını bekleyebiliriz, diye ekledi, NHL'den kampa gelen ve Carolina Hurricanes formasını giyen sevimli genç adamın adresine.

Neas, on yıl önce çocuk ve gençlik olimpiyatlarında yayla takımına kaptan olarak liderlik ederken, yeteneğiyle seyirciyi hayrete düşürmüştü. O sırada küçük çocuk, finali bitirdikten sonra altın madalyayı kazanınca hemen gözyaşlarına boğuldu.

İnanılmaz bir turnuvaydı, harika bir takımımız vardı, Jihlav'daki Horck kış stadyumunun buzunda toplanmış görünür bir oyuncu takımımız vardı.

Ve on yıl sonra yeniden buzun üzerindeydi. Bu sefer, tüm ülkenin temsilcisinin büyüdüğünü ve kendi sahasında dünya şampiyonunun kupasını kaldırdığını duydum.

Küçük bir çocukken, Esk'te oynuyorsanız temelde iki şeyin hayalini kurarsınız: Stanley Kupası'nı kazanmak, ki bunu henüz yapmadım ve Dünya Serisini kazanmak. Kesinlikle orada, evimde olmamın kariyerimin şu ana kadarki en önemli anı olduğunu düşünüyorum. Bu bir şey… ama Neas, dün Prag'da finali 2:0 kazandıktan sonra Pazar akşamı duygularını mükemmel bir şekilde tanımlayacak doğru ifadeyi arıyordu.

Ve beş gün boyunca Çek marşını okuduktan sonra, normal gününün programının sadece dikenler, kurtarmalar ve bisikletlerden oluştuğu zamanı zihinsel olarak hatırladı. Onu zor durumda bırakmaya asla gerek yoktu, hokeyi küçük yaşlardan beri seviyordu, bu onun kanında vardı. Ayrıca dürüst çalıştı ve gerekli tevazuya sahipti, Neas'ın Sobotka adresine iltifat göndermedi.

Kotlinalı usta takım için her zaman geçerliydi

Kendisi için daha iyi bir spor alanı seçemeyen bir çocuk olarak, ebeveyn kulübündeki bir başka birinci dünya şampiyonu Ondej Bernek'i düşünün. Bu 28 yaşındaki ekstra lig Karlovy Vary'nin yıldızı bir zamanlar Havlkov Brod'da kaymaya başlamıştı.

Yıllarca ona eziyet ettim. Ondra, kendisinin yanı sıra Radim Zohorna, Vtek Vanek, Filip Dundek veya David Vala'nın da oynadığı güçlü bir takımın parçasıydı.

Ve Bernek'in kendisi de ebeveyn kulübünde çok uzun süre kalmadı; yaklaşık sekiz yaşındayken Karlovy Vary'deki kayınpederinin yanına gitti.

O harika bir patenci, bir dövüşçü ve bir çocuk, Cachnn'in zamanını yemedi. Hiçbir yerde iddiası yoktu ama bunun için her zaman geçerliydi. Çok fazla gl kesmedi ama biraz verdiğinde ona gerçekten ihtiyaç duyuldu, dleit oldu, diye ekledi.

Bernek hiçbir zaman A-tm Havlkova Brodu'nun genç takımında forma giymedi, 2015/16 sezonunda Var'dan ayrılıp Jihlava'nın 1. liginde forma giydi.

Bu arada altın Çek takımı da geçmiş yıllarda bir süre Brod forması giyen dövüşçüleri size verdi. Spesifik defans oyuncuları Michal Kempn ve Jakub Krejk ile forvet Roman Ervenka.

Umarım bu sadece Havlkv Brod'un her zaman bir hokey kasabası olduğunu, öyle olduğunu ve öyle kalacağını doğrular; Cachnn sesini duyurmaya izin verdi.

Pavle Zach'te büyük bir kalabalık var

Bu günlerde hem Tebi'de hem de Velkm Mezi'de her gün tüm hokey kulüplerinin çalışmaları birinci olabiliyor.

Adını Prag'daki ampiont'taki şehirden alan tip, büyük tonk Pavel Zacha tarafından temsil ediliyordu. Velkho Mezi belediye başkanı Alexandros Kaminaras, Horcek kulübümüzde kendisiyle en çok gurur duyduğunu çünkü onu en düşük kategorilerde oynadığını hatırlarsınız, daha sonra tüm kulüplerde zirveye çıktığını açıkladı.

Ve elbette Sende altın yavrularıyla övünebileceklerdir. Karel Vejmelka'nın ampiont'taki tek maçta gol atamadığı doğru ama o zaman bile Çek milli takımının silinmez bir parçasıydı.