Efsanevi hokey oyuncusu Jiko, Vojnov Mstec’te anıldı

YeFu

Global Mod
Global Mod
Prv, 10 Aralık 1939’da Rsk Vrchy bölgesinin güzel manzarasında yer alan Mystys’te doğdu. Ve orada, cumartesi sabahı, doğduğu yerin anısına üzerinde 90 yazan bir anma plaketinin açılışını yaptılar.

Paslanmaması ve hafif olması için hokov alaşımından yapılmıştır. Hokey oyuncusunun resminin bulunduğu plakanın yapıldığı Hamrey nad Szavou’daki çinko atölyesinin sahibi Karel Dt, ayrıca bunu kil ile güçlendirdiğimizi ortaya çıkardı.

Jaroslav Jiko’nun ailesi, özellikle de kızı Linda, öneriyi son haliyle gündeme getirdi. Plak aileler tarafından beğenilirse onlara da götürelim diye düşündük. Vojnova Mstce belediye başkanı Petr Machala’nın açılış törenine tüm sevdiklerinin gelmesinden çok mutluyum.

Jaroslav Jiko’nun dul eşi Kristna, diğer şeylerin yanı sıra masada kocasıyla yeni tanıştığı zamanı hatırladı. Ortak arkadaşlarımızla barda oturdum ve Jarda da onları takip etti. Ön dişini kırdırdı ve bir yabancıya kamışla içmesini emretti. O an şunu düşündüm: Peki dostum, iki saat sonra masanın altında olacak. Ama o direndi ve iyi bir arkadaştı, ilk başta gülümsedi.

Kocasının, hokeyin yanı sıra, 2011 sonbaharında kendisi için ölümcül olan yazı da sevdiğini hatırladı. 71 yaşındayken, Brno’daki Medlnky Caddesi’ndeki Turistick Caddesi yakınında kalkıştan kısa bir süre sonra kendisine çarpan ultra hafif bir uçağın enkazında öldü.

Sağlıklı, enerji dolu ve hayat dolu bir avcının aniden yok olması nasıl mümkün olabilir? Benim için berbat bir sabahtı, çünkü Jarda ve ben sadece takım arkadaşı değil, aynı zamanda esas olarak arkadaşız. Eskiden milli hokey takımının bir üyesi olan Jozef Golonka, pek çok kişiden biri gibi o sırada onun ölümüne üzülmüştü.

Kendisine nezaketle onay verildi

Ne muhteşem bir hokey oyuncusuydu. Bu, o zamanki ilk bloktan itibaren NHL’de oynanan ilk oyun oldu. Ekibine St. tarafından seçildi. Louis Blues Scotty Bowman.

Soru soran biri olmadığım ortaya çıktı. Ancak STV’den ve kulübüm Zetor Brno’dan onun adına uçabileceğime dair nezaketli bir onay aldım. Ülkemizde siyasi açıdan işler henüz tam anlamıyla çözülmüş değil. On yaşımda olmama rağmen ağustos ayında ve aralık ayında gitmeme izin verildi. Jik, birçok röportajından birinde o zamanlar bahçeye gitmenin ve günün sonuna kadar gitmenin mümkün olduğunu söyledi. Unutulmaz 1969/70 sezonunun çoğunu Kansas City’deki bir çiftlikte geçirirken, sonunda A Takım’a çıkmayı başardı.

Evini o kadar özledi ki sonunda Slovakya’ya geri döndü. Bugün yapmazdım, uzaktan hatırladım. Ancak o zaman doğdum. Bowman’dan kaçtım ve altımda, uzun ve dolambaçlı kariyeri boyunca Kış Olimpiyatları’na ve altı dünya şampiyonluğuna katılmış, dolu, tanıdık bir tank vardı. En azından ülkesine bronz madalyayla döndü. Sadece yerli takımla hiç yaşamadığı altın sevinç.

Doğduğu köyü bir haykırışla selamladı

Vojnov Mštec’te her gün, ünlü yerlilerinin şerefine sevinç yağdırıyorlar ve bu, artık ilk hatıra plaketiyle de kanıtlanıyor. Bu arada Jiko’nun son intikam eylemlerinden birini web sitelerinde yayınladılar.

Doğduğu şehre döndü ve daha sonra Ocak 2010’da düzenli olarak akrabalarını görmeye gitti. Yani trajik ölümünden yaklaşık bir buçuk yıl önce. İntikamcının Savaşı Jaroslav Jiko’nun kalbine yakınlaştı ve her olay onun anılarını daha da güçlendirdi. Brno’dan Prag’a uçakla yaptığı yolculuk sırasında, ünlü hokey oyuncusunun resmi olmayan bir toplantısı için zamanın rekorunda duran, doğduğu köyün üzerinde bir daire ile buranın vatandaşlarını selamlamayı asla unutmayacak.

Burayı çok seviyordu, burası onun eviydi. Buraya dövülmüş zelaka yapan Miluka teyzemi görmeye gittim. Cumartesi günü kızı Linda, oğlu Michal ve üç torunuyla birlikte Vojnova Mstec’e gelen Kristna Jikov, bu arada benim için eşyalarını topladığını bir gülümsemeyle hatırladı. Jarda bu toplantıdan ve anma plaketinden çok mutlu olacaktır. Onur duyacağını söyledi.