Eski bir polis memuru, FBI kafeteryasındaki futbol stadyumunda konukları selamlıyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
“Uzaydan çok etkilendim. Çünkü bakarsanız, dik açısı yoktur. Bu tamamen alışılmadık bir durum” diyor kafenin sahibi Petra Neckářová. “Bu büyük bir meydan okumaydı.”

Neden?
Bunun ne anlama geldiğine dair kesinlikle hiçbir fikrim yoktu. Yarım daire şeklinde bir arka duvarınız varsa ve bunun için bir bar tezgahı yapmak istiyorsanız… Çok eğlenceliydi (gülümsüyor). Tezgahın tamamı birkaç parçadan yapılmıştır, yarım dairenin açısına uyacak şekilde sürekli olarak ayarlanması gerekiyordu. Yani her bir parçayı duvara yaslamak, ölçmek, zımparalamak ve uyup uymadığını görmeye çalışmakla ilgiliydi. Ve eğer değilse, o zaman tekrar.

Yani hazırlık kolay olmadı…
Altı haftada inşa ettik. Kesinlikle harika olan bir kişi var. Her şeyi halletmek için günde yaklaşık üç saat uyuyor. Sadece ona hayranım. Burada sadece sizin için bir bölme yapmakla kalmadı, aynı zamanda tüm planları çizdi, marangozluk işlerini bile yaptı. Çünkü marangozlarımıza tezgahı yapıp yapamayacaklarını sorduğumda çok maliyetli olacağını söylediler.

Yani her şeyi kendin almaya mı karar verdin?
Evet. Yaklaşık 4-5 günlük bir çalışma oldu ama sonunda iki kişiyle barın tamamını yapmayı başardık. Ve mutfak tezgahında bir şeyi değiştirmeniz gerekiyorsa, bugünlerde sadece pervaz eklemekle kalmıyorum, aynı zamanda delebiliyorum, oraya silikon koyabiliyorum, nasıl bastıracağımı, nasıl tıklatacağımı biliyorum. Ben artık Karınca Ferda'yım, her türlü işte. Pek çok şeyin üstesinden gelebilirdim ve bunları kendim yapmaya cesaret edebilirdim.

Futbol stadyumu binasında bir kafeniz olduğunda şu soru ortaya çıkıyor: Taraftarlar size geliyor mu?
Maçlar sırasında bile yürüyor. Ancak ebeveynler bunu eğitim seansları sırasında da kullanıyor. Çünkü dışarıda uzun süre çitin yanında durup donmasına gerek kalmıyor. Buraya kahve içmeye gidebilirler. Burada az çok sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz. Çocukların acıktıklarında veya sebzeli taze kızarmış ekmek istediklerinde buraya koşmalarını kolaylaştırmak. Ayrıca kahvaltılık müsli ve hızlıca hazırlanabilen diğer ürünleri de sunuyoruz. Her zaman tazedirler.

Siz de futbola yakın mısınız?
Hiç de değil, kesinlikle sporcu değilim (gülümsüyor). Ama taraftarların öfkesini bizden çıkardıkları bir gerçek. İşler iyi gittiğinde gelirler, heyecanlanırlar. Ya da Jihlava kaybedecek ama şöyle diyecekler: Bugün harika bir maçtı. Çocuklar iyi iş çıkardı ama rakip daha iyiydi. Zamanla bizi de mutlaka bu işin içine sürükleyecekler. Buna karşı bağışık olamazsın, bu kesinlikle mümkün değil. Bu nedenle yeni sezonda taraftarların sonuçları tahmin edebileceği çeşitli yarışmalar hazırlıyoruz.

Peki ya oyuncular? Hiç popüler kafelerine gidiyorlar mı?
Açıkça. Burada onlarla bir fotoğrafımız var. Yaşam tarzlarının bir parçası olarak her gün sosisli sandviç yemeye gidemeyeceklerini anlıyorum. Ama sanırım sosisli sandviç onların favorisi. Arayacaklar, beş altı yemek sipariş edecekler, işleri bitince gelecekler diye anlaştık. Ben de başkaları için aynı şeyleri hissediyorum. Onlar kendi tesislerine ve tabaklarını alıp bize getirirken, biz de diğer müşterilerimiz için kutular hazırladık.

Yakındaki futbol ve yüzme stadyumu dışında kafeniz şehrin özellikle yoğun bir bölgesinde değil. Müşterilerin size giden yolu bulup bulamayacağından endişe duymadınız mı?
Biraz evet. Ama konu Jihlava'da gastronomi olunca zaten biraz özensizim. Altı yıl boyunca meydanda Café Bar Nocturno'da çalıştım. Daha sonra isimsiz büyük bir kafede operatördüm. Ve bugün insanlar buraya gelip bana şunu söylüyorlar: Artık orası değmez, eskisi gibi değil. Buraya, size gelmeyi tercih ederiz. Çünkü burada olduğunu biliyoruz.

Yani sadece altı aydır faaliyet gösteriyor olmanıza rağmen artık düzenli misafirlere ihtiyacınız yok mu?
Biliyor musun, kitlesel gastronomi bile istemiyorum. Birisinin kendisine şunu söylemesini isterim: Bugün rendelenmiş etli ve erik soslu bir burger yerdim. Onu sevdim. Veya: Orada süper bir sosisli sandviç var, gerçekten kabarık, soslu soğan gibi süper şeylerle dolu. Onu görmeye gideceğim.

Pandemi sürecinde birçok kişi barlara, kafelere gitmeye alıştı. Bunları geri almak zor mu?
Biliyor musun, eğer bunu insanlara göstermezsem başka kimse göstermez diye düşündüm (gülüyor). Bana öyle geliyor ki gastronomide önemli bir şey ortadan kalktı. İnsanlar kendilerine şöyle demiyor: Bugün cumartesi sabahı, hadi gidip bir yerlerde kahvaltı yapalım. Kovid'den sonra bu çok kötü. İnsanlar içine kapandı, kafelere gitmek istemiyor. Ve burada halkıma ders veriyorum. Her zaman şunu söylüyorum: Suya para ödemiyoruz. Kahvelerini, tatlılarını yedikten sonra oturup konuşmak istediklerinde onlara bir sürahi su ikram ediyorum ve üç saat daha burada oturabilirler. Ben umursamıyorum. Zaten benim için satışı yaptılar, burası beni rahatsız etmiyor ve konuşmak istediklerini de anlıyorum. Kahvehanenin amacının bu olduğunu düşünüyorum. Buraya gelenlerden bazıları, her on dakikada bir kendilerini rahatsız etmeyeceğimi ve bundan sonra ne yapacaklarını sormayacağımı çoktan anladılar.

Peki müşterilerinize başka ne öğretmek istersiniz?
Cumartesi öğleden sonra ebeveynlerin kendilerine şunu söylemelerini isterim: Çocuklarla ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir kafeye gidiyoruz, orada kahve içiyoruz ve onlar orada bir şeyler yapıyor veya resim yapıyor. Güzel bir öğleden sonra geçireceğiz.

Kafenizde çocuklarla ilgilenmeyi sevdiğinizi biliyorum. Ve burası sadece bir çocuk köşesi değil.
Çocuklarla çalışmayı seviyorum, onun sayesinde bir zamanlar kocamı buldum. Öncü kamplara gittik ve bugün de gitmeye devam ediyoruz. Bahar tatilinde onlarla giderim, onlara yemek pişiririm. Ben de çocukların arasında dinleneceğim.

Sonuçta iki çocuğunuz da size kafede yardımcı oluyor.
Çocuklar, on yedi ve on beş yaşındalar. Onlara çocuk demek… Gençlerin nasıl olduğunu bilirsin. (gülümsüyor) Ama şunu söylemeliyim ki, hiçbir şekilde şikayet edemem. İkisi de lisede, birbirleriyle iletişim kuruyorlar ve öğleden sonra hangisinin burada benimle olacağına karar veriyorlar. Onlara yüzde yüz güvenebilirim. Onlar aile yarı zamanlıları. Ve oğlum çocuklara oldukça bağlı, onlar her zaman ona kapılabilirler.

Üretim mi diyorsunuz?
Yapmak istemediği küçük bir kanca vardı. Böylece bir Bavyeralı resmi yaptı. Onun için yazıcıya bir araba bastırdık, o da boyadı. Daha sonra o ve oğlu kamyonu boyadılar. Küçük çocuk ilk başta bizimle konuşmak bile istemedi, isyan etti. Ve sonunda oğullarıyla anlaştılar, eğlendiler ve o da oldukça memnun ayrıldı. Hatta kamyonla fotoğraf bile çektirdi. Çocukların ilk başta kendilerini burada neyin beklediğini bilmemeleri ile ilgili. Yanında yabancılarla konuşmadığını iddia eden küçük bir kız kardeşi de vardı. Bütün bu süre boyunca yere bakıyordu. Ve sonunda ayrılırken bize el salladı. Burada kimsenin onu ısırmayacağını anlamıştı.

Ancak ebeveynlerle iletişim de muhtemelen önemlidir, değil mi?
Çocuğu burada bırakacaklarına ve hizmet sırasında onlara göz kulak olacağımıza kimse güvenemez. Çünkü artık çocukların nasıl yetiştirildiğini görünce, bir kafede yaramaz bir çocuktansa uslu bir köpeğin olmasını tercih ederim. Sanırım bu konuda çok konuşabilirim, bir buçuk yıl sonra çocuklarım var. Ama bugün ne mümkün…

Anneler konuşup bebek bakmayı bıraktığında demek istiyorsun…
Bu hala mümkün. Ama bir örnek vereceğim: sıcak ahududuları var ve anne bir kaşık alıp çocuğun yanına gidiyor. Bir çocuğun yemek yediği sürece sandalyede oturup orada kalmaması için herhangi bir neden göremiyorum. Bunun deneyim veya alan açısından iyi olduğunu düşünmüyorum.

Yetişkinlerin bile size yapmaya geldiği söyleniyor.
Bize öyle geldi ki burada belki altı, yedi bayan için rezervasyon yapılmıştı. Ve onları burada sen yaptın. Eğleniyorlar, konuşuyorlar. Duruyor, dinlenerek vakit geçiriyor. Sürekli bir şeyin peşinde koşmaya gerek yok. Onu burada kalıcı olarak hazır tutuyoruz. Birisinin Cuma günü sabah saat onda ya da Cumartesi günü öğleden sonra saat dörtte gelmeye karar vermesi önemli değil. Umurumda değil. Hep eklemeye, değiştirmeye çalışıyorum. Sonbaharda çocuklar için balkabaklarımız ve ejderhalarımız vardı. Noel'den önce yine süslemeler. Çok fazla fikrim var, birçok şeyi burada bulup uygulayabiliyorum. Daha çok kimin neyden keyif alacağıyla ilgili.

Ürünlerinizin tazeliğine çok güvendiğinizi biliyorum.
Önceki gün hiçbir şey yapmıyorum. Bir yemek siparişi geldiğinde, diyelim ki 500 kanepe, onu akşamdan hazırlamaktansa sabah üçte burada olmayı tercih ederim. Gerçekten bunun arkasındayım. Bunu insanlara aktardığımda en üstte olması gerekiyor. Buna güveniyorum. Bu yüzden her şeyi kendim yapmaya çalışıyorum. Sürülebilir ürünlerle, soslu soğanlarla, soslarla, sıcak çikolatayla başlasın… Toz şeyleri sevmiyorum. Kimse için tozdan sıcak çikolata yapmaya asla tenezzül etmeyeceğim. Bu yüzden biri sıcak çikolata almaya geldiğinde ona ne kadar koyu çikolata istediğini sorarız. Çünkü onu kendimiz karıştırarak onu etkileyebiliriz. Punch'ı da kendimiz pişiriyoruz. Böylece insanlar kaliteyi alsın, böylece gerçekten taze olsun.

Peki ya tatlılar?
Bunları yakındaki Pelhřimov'dan aldık. Elli yıllık bir geleneğe sahip bir aileye bahse girerim. Bunları üreten üçüncü kuşaktır.

Çölyak hastasıyım, o yüzden soruyorum glutensiz ürünleriniz var mı?
Bu konuda çok istekli olduğumuzu düşünüyorum. Her zaman en az iki çeşit glutensiz tatlımız vardır. Ayrıca glutensiz olduğunu bildiğim çeşitli kekler de aldım. Böylece size taze bir tatlı bile yapabiliriz. Size brownieler, kremayla karıştırılmış mascarpone ve gizli bir malzeme veriyoruz, üstüne meyve koyuyoruz ve taze, glutensiz bir pasta yapıyoruz. Size glutensiz sandviçler, her şeyi yapabiliriz.

İnsanlar bunu sıklıkla kullanıyor mu?
Önceden aramalarını tercih ederim. Ama burada her zaman bir şeyimiz var. Bana öyle geldi ki, glutensiz insanlardan oluşan bir aile vardı. Pakovlulardı ve bir muayeneye gideceklerini söylemek için aradılar. Onlara hazırlamıştım, meyve tabakları, taze kek… Ekmekleri eve götürdüler. Memnuniyet hüküm sürdü.

Bir hayal gerçekleşir. On yıldır polisteydi

Jihlava'daki kafeye neden FBI Kafe adı veriliyor? Şirketin sahibi Petra Neckářová, logoyu oluştururken kendi altına işinin gerçek adı olan İngilizce Coffee Break Time kelimesini yazınca, insanların çok iyi bildiği ve bu nedenle hatırlaması daha kolay olan üç harf dikkatini çekti.

Eski bir polis memuru olan Neckářová, “FBI Café kısaltmasının kısmen bir durgunluk olduğu söylenebilir” diyor. “Bu benim çocukluk idealimdi. Sadece yapabileceğimi düşündüm” diye açıklıyor.

Kızmayın, kadınları almıyoruz

Ancak kesinlikle kolay olmadı. “İlkokuldayken, sekizinci sınıfın sonunda, Holešov'daki tek polis okuluna başvurdum, bu yüzden müdür bana henüz kadınları kabul etmemelerine kızmamak için kişisel olarak yazdı. ” diye hatırlıyor.

Ailesi onun spor salonuna gitmesini istese de kendisi ziraat ortaokulunu seçti.

“Bu biraz hileydi. Ayrıca bazı kabullerle ne yapacağımı merak ettiğim için” diye açıklıyor. Ancak Sasova'daki okul çiftliğine ilk kez geldiğinde tarımın en iyi seçim olmadığını keşfetti. “Harika bir uyanıştı. İlk kez bir inek gördüm ve onun gerçekte mor olmadığını fark ettim” diye gülüyor.

“Birinci yılımı bitirdiğimde Holešov'dan bana eğer katılmak istemezsem zaten kadınları kabul ettiklerini yazmışlardı” diye anımsıyor. Ancak ebeveynler açıktı: Bir tarım okulu seçtiniz, dolayısıyla eğitiminizi tamamlayacaksınız.

“O zamanlar bunun onların biraz küçümsediğini söyleyebilirim” diye anlatıyor. “Ben de müdürden bireysel bir plan istedim ve başka bir ortaokul, ekonomi ve turizm okudum. Ve sonunda iki lise diploması aldım” diye açıkladı.

Ancak kadın polis olarak arzuladığı kariyerden vazgeçmedi. “Mezun olduktan sonra, o zamanlar zaten Brno'da bulunan polis akademisine gittim” diye anlatıyor.

Tamamen erkeklerden oluşan bir takım

On yıldan fazla bir süre poliste görev yaptı. “1996'da katıldım ve cesur olmam gerekiyordu. Sonuçta o zamanlar kaç kadın vardı” diye gülümsüyor. “Genç kızlar olarak size her şeyi yediren, tamamen erkeklerden oluşan bir kolektifti. Seni affetmedi. Kısacası en iyisi olmalısınız” diye anlatıyor. “Arabalarını belli bir açıyla park edebilirler ama bir kadın o şekilde park ederse herkes size söyler.”

Ancak cesaretinin kırılmasına izin vermedi. “Küçüklüğümden beri kamplara giderdim, prenses değildim. Dişlerimi sıkmaya alışkınım” diye devam ediyor Neckářová. “Ve oraya vardığımda kovulmayacağım. Ben de peşinden koşuyordum” diye hatırladı.

Polisten ancak ilk çocuğunu, yani kızını beklerken ayrıldı. “Sözde doğum iznine çıktım. Ama buna kimin tatil dediğini gerçekten bilmiyorum” diye gülümsüyor. “İşteyken bazen izin alıp eve gittiğin zamanlar olur, annelikte ise böyle bir an asla yaşanmaz” diye başını salladı. (rtd)