Formal ve informal eğitim ne demek ?

YeFu

Global Mod
Global Mod
Formal ve informal egitim, egitim alannda kullanlan iki farkl kavramdr. Iki kavram arasndaki farkn tam olarak anlaslmas, egitim alannda karar verme ve egitim stratejileri olusturma surecinde onemlidir. Formal egitim, resmi egitim sistemi tarafndan saglanan, yasal olarak belirlenmis ve yurutulen egitim olarak tanmlanr. Bu tur egitim, genellikle kurumsal veya kamu egitim programlar olarak saglanr. Aksine, informal egitim, orgutlu olmayan, yasal olarak tanmlanmayan, genellikle kurumsal olmayan egitim olarak tanmlanr.

Formal Egitim

Formal egitim, genellikle formel bir egitim program tarafndan saglanan ve yasal olarak belirlenen, standartlara uygun bir egitim olarak tanmlanr. Formal egitim, genellikle okul veya egitim kurumlar tarafndan saglanan ve bireylerin kendilerini gelistirme ve etkili bir sekilde calsma becerilerini kazanmalarna yardmc olan egitim olarak tanmlanr. Bu tur egitim, cogunlukla okul, kolej ve universite programlaryla saglanr. Formal egitim, genellikle cok kapsaml ve detayl bir egitim program olarak duzenlenir. Bu tur programlar, ogrencilerin kendilerini gelistirmek ve basarya ulasmak icin gerekli bilgileri ve yetenekleri kazanmalar icin tasarlanmstr.

Informal Egitim

Informal egitim, orgutlu olmayan, yasal olarak tanmlanmayan ve genellikle kurumsal olmayan egitim olarak tanmlanr. Bu tur egitim, ornegin cevrimici kurslar, ozel dersler veya ozel egitim programlar gibi cesitli kaynaklardan saglanr. Informal egitim, cogunlukla kurumsal olmayan ve kurumsal egitim sistemlerinden farkl olarak, kisisel amaclar icin kullanlan egitim olarak tanmlanr. Informal egitim, kisilerin kendilerini gelistirmek ve etkili bir sekilde calsma becerilerini kazanmalar icin tasarlanmstr.

Sonuc olarak, formal ve informal egitim arasndaki fark, ozellikle egitim alannda karar verme ve egitim stratejileri olusturma surecinde onemlidir. Formal egitim, resmi egitim sistemi tarafndan saglanan, yasal olarak belirlenmis ve yurutulen egitim olarak tanmlanr.