Gecikmeden Sonra Yakshagana Sanatçıları Ödül Aldı | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Yaklaşık 15 aylık bir gecikmenin ardından Dayananda Pai ve P Satish Pai Yakshagana Mangalore Üniversitesi’nden Adhyayana Kendra, on yıllık ödüllerini ve Yakshamangala ödüllerini nihayet Cumartesi günü sahiplerine takdim edecek.
Kendra’nın on yıllık kutlamaları kapsamında ödüller için 17 Yakshagana sanatçısı seçildi. Kendra’nın ödülleri 21 Kasım 2021’de vermesi planlanıyordu. Ancak MLC seçimleri nedeniyle etkinlik ertelendi. Ödüller için seçilen sanatçılar, ödüllerin geç teslim edilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.
Shripathi Kalluraya Pkendra’nın direktörü TOI’ye hem ödül töreninin hem de on yıl kutlamasının sadece MLC seçimleri nedeniyle değil, birçok nedenden dolayı ertelendiğini söyledi.
“Öncelikle ana sponsorumuz Dr. P. Dayananda Pai ile üniversite yetkililerinin zamanlamaları uyuşmuyordu. İkinci olarak, merkezin içinde bulunduğu oditoryum yenilenmiştir. Üçüncüsü, on yıllık programları yürütmek için gereken fonlar beklendiği gibi serbest bırakılmadı. Kalluraya, bu nedenlerle etkinliğin başka bir yere taşınması gerekti” dedi. “Pai, on yıllık kutlamalar için yaklaşık 30 lakh Rs bağış sözü verdi” diye ekledi.
Ayrıca o tarihte 17 olan ödül kazanan sayısı 20’ye çıkarıldı. kalluraya 20 ödülden 10’u on yıllık kutlama ödülleri, geri kalanı ise 2019-20, 2020-21 ve 2021-22 için Yakshamangala ödülleri.
Yakshamangala Ödülleri her yıl Badagutittu ve Tenkutittu melas’tan Yakshagana sanatçılarını tanımak için verilmektedir. Kalluraya, “Üç Yakshagana yazarını da tanıyoruz. Ödül kazananlar bir komite tarafından seçiliyor” dedi.
Mangalore Üniversitesi Rektör Yardımcısı PS Yadapadithya, Yakshagana sanatçılarının ödüller için isimlerinin açıklanması ancak ödüllerin verilmemesi nedeniyle mutsuz olduklarını söyledi.
Dr. P. Dayananda Pai ve P. Sathish Pai Trust, Mangalore Üniversitesi’nde Yakshagana Çalışma Merkezi’nin kurulması için bir külliyat fonu olarak bir crore Rs bağışladı. Merkez, Yakshagana ile ilgili akademik çalışma, belgeleme, tanıtım, eğitim, performans ve deneyler, yayınlar, çeşitli faaliyetlerin ve yönlerin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi gibi faaliyetleri içerir.