Hindu zanaatkar ve elektrikçi 800 yıllık caminin yenilenmesine yardım ediyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Mullarapatna Mohiuddin Cuma Mescidi800 yıllık bir geçmişe sahip olan , geçtiğimiz günlerde kapsamlı bir tadilattan sonra yeniden ibadete açıldı. Yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan caminin tadilatı nedir? Mangaluru Eşsiz olan, bu tarihi camideki oymaların, Ratnakar Narikombu köyünden bir Hindu marangoz olan Sapalya, tüm iç elektrik işlerini yine bir Hindu olan Raghavendra Achari yaptı.
MB Eşrefcami komisyonu başkanı, TOI’ye antik yapının bölgedeki Hindular ve Müslümanlar arasındaki birliğin sembolü olduğunu söyledi.
“Mullarapatna’daki insanlar uyum içinde yaşıyor ve birbirlerinin inançlarına saygı duyuyorlar. Cami komitesi geçtiğimiz günlerde Dhoomavati Daivasthana için kilidi bağışlarken, Hindular bunun yerine caminin inşası için odun bağışladı” dedi.
“Komite üyelerimiz aracılığıyla Rathnakar’ın ahşap oymacılığı, kapı, duvar tasarımı ve diğer iç işler konusunda uzman olduğunu öğrendik. Biz de kendisiyle temasa geçtik ve işi üstlenmeyi hemen kabul etti” diyen Eşref, tüm projenin zamanında tamamlandığını sözlerine ekledi.
Ashraf, “Bir tasarım bile hazırlamadık ve oymaları yeni caminin yapısına göre tasarlayan Rathnakar’dı” dedi.
TOI ile temasa geçildiğinde Rathnakar, 18 yıldan fazla bir süredir iç mimar ve marangoz olarak çalıştığını, ancak bu onun ilk kez bir cami tasarladığını söyledi.
“Birçok tapınağın ve evin iç kısmında çalıştım. Ayrıca Mangaluru ve çevresinde birkaç daivasthananın yenilenmesinde yer aldım. Mullarapatna Mohiuddin Juma Mescidi komitesi tarafından yakın zamanda tebrik edilen Rathnakar, “Cami komitesi üyeleri geçmişte yaptığım işten etkilendiler ve bana katıldılar” dedi.