Hokey antrenörü Nečas, zamanın bu kadar uçup gideceği aklıma bile gelmediğini söylüyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Bir yere yerleştiğinde, tüm yabancı angamlar hariç, uzun bir süreydi. e, şu anda Antonn Neas'a koçluk yapan eski bir hokey savunucusu hakkındadır.

Havlkov Brod'da doğdu ama seleflerinin çoğu gibi o da genç yaşta yakındaki Jihlava'ya aşık oldu.

Dukla'ya gittiğimde depoya giderdim. Daha sonra ergenlik yıllarımı onun formasıyla geçirdim. Ve 19 yaşımda kulübe girmeyi başardım, Neas'taki hokey tutuklamalarımı hatırlıyorum.

Anton Neas

Bval hokey savunucusu, 15 Ocak 1972'de buza ilk adım attığı Havlkov Brod'da doğdu. Ancak daha sonraki sezonlarda erkeklerde olduğu gibi Jihlav'da da gençlik kategorilerinde beşinci kez yer aldı. Ancak Podval, yurt dışında ABD'de, ikinci Slovak liginde ve üçüncü Alman liginde de oynadı. Pot başını salladı ve kariyerinin bitiminden sonra antrenör olarak devam etti. Bl Tygi Liberec organizasyonunun bir parçası olan Bentkchy nad Jizerou'da 17 sezon çalıştı. Ancak geçen yıl gençlerin ve 9. sınıf öğrencilerinin aynı dikeni paylaştığı Havlkova Broda adağını içti.

Yanılmıyorsam 1991/92 sezonuna, yani son Jihlava şampiyonluğunun ardından girdiniz…
Ve orada büyük bir rekabet vardı. Eminim o zamanlar Çek Cumhuriyeti'nde Jihlava'nın yaşadığı acı, Kanada'da Montreal'de yaşanan acıyla aynıydı. İki temsilcinin önüne geçmek büyük bir zorluktu.

İşime yaramadı…
Bu yüzden bunu siz de biliyorsunuz. Petr Buzek ve Radim Bink'le bir leke yüzünden kavga ettik. O zamanlar sadece altı kalkan vardı ve bugün sizin kadar hayatta kalanlar yoktu.

Yirmi iki yaş civarında aniden müziğe aşık oldunuz. Çok erken değil miydi?
Olmaz diyorum. Tam tersine bunu neredeyse son çare olarak değerlendirdi. Pek çok bağlantım vardı, çoğunlukla Quebec ile iletişim kurdum. Onlarla genç ligde ama profesyonel ligde bunu denemek çok cazipti. O zamanlar sadece bir ailem vardı, bu yüzden zordu.

Daha sonra Almanya ve Slovakya'da bir sezon geçirdiniz ve ardından hokey adımlarınız Bentek nad Jizerou'ya ulaştı…
Daha sonra ikinci ailemin yanına yerleştim.

Ancak kariyeriniz bittikten sonra o kulüpte 17 sezon baş antrenör yardımcısı olarak çalıştınız. Bir şehre böyle bir saldırı bugün neredeyse hiç duyulmamış durumda…
Sanırım bu bir rekor ya da olağanüstü bir durum, değil mi? (gülümser) Ve onun bu kadar uçmasını bile umursamadığımı biliyor musun? O zamanlar Bentky'nin yönetimi altına girdiği Bl Tygi Liberec'in orada kalmasına çok sevindim. Daha sonra ekstra ligde yer alan birçok baş antrenörle birlikte çalışabildim. Filip Peno dahil.

Yıllar boyunca elinizden kaç harika oyunun geçtiğine dair bir fikriniz var mı?
Hata, bu liste çok uzun. Ve bize ısınanlar yalnızca sizin, Petr Nedvd veya Lamd gibi adamlar değildi, onların çoğu bizimle birlikte büyüdü.

Ve NHL'ye gitmeyi başardılar. Ara beni?
Elbette seni seviyorum (San Jose Sharks savunucusu, editörün notu). Ama bizim için çalışan bir sürü adamla birlikte seçim yapalım: Filip Pyrochta, Va Jonk… İsimlerini verirdim ama biliyorsunuz, onları da unutuyorum. (gülüyor)

Bana neden bahsettiğini söyle…
(gülüyor) Ve ben de zar zor hareket ediyorum. Kışa geleceğim için çok mutluyum.

Geçen yazdan beri Liberec'e, düşmüş Bentek'e gitmiyorsun ama gençlik ve 9. sezonda memleketin Havlkov Brod'a yerleştin. Evden haber aldın mı?
Çoğunlukla ailevi nedenlerden dolayı taşındım. O da benim için aynısını yapabilir ama ben yakın olmak istediğim anneme gidebilirim. Ayrıca her zaman evin içinde dolaşmak istedim. Ve burada da liderlikte kulübü bir yere taşımak isteyen adamlar var (Miroslav Tetina ve Luk Endl, editörün notu). Bu yüzden onlarla oynadım.

Peki kararınızdan pişman olmadınız mı?
Hiç de bile! Tam tersine buradan çok memnunum ve astn. pln m burada yeniden başlattım.

Brod kızlarının durumu bu yıl pek iyi değil…
Doğru, 9. sınıf dağa çıktı, erkek sezonunun en üst seviyeye çıkacağını hala biliyorum. Biz de Gençlik Ligi'nde eskilerle birlikte gruplar halindeyiz.

Oğullarınızdan biri hokey oynamaya mı karar verdi?
En büyüğü yirmili yaşlarında, ilkokul mezunu. İkinci evliliğimden olan iki genç ise 15 ve 13 yaşında. Ancak hokey hiçbir şekilde ikisini de yakalayamadı. Aslında bir süreliğine sadece genç adam onu dövmüştü.

O halde Brod'a geri dönelim, siz de ikinci lig A-mustvo'yu izliyor musunuz?
Urit, çocuklarla her gün iletişim halindeyim, eğleniyoruz, her şey birbirine bağlı ve onlar evdeyken Kotlin'deki pmo'yu takip ediyorum.

Peki şehirlerinin Vykov'la kavgasını da görecek misiniz? Bu arada Brod'un karanlığını nasıl elde ediyorsunuz?
Orada çocukları tezahürat edeceğim. Kazanmalarını destekliyorum.