Hokey efsanesi Frantiek Musil, savaşın bizi gerçekten adam yaptı

YeFu

Global Mod
Global Mod
Böyle. Benim için Dukla’daki savaş sırasında geçen iki yıl korkunçtu, harikaydı. Manelka’yı ve ayrıca Büyükbaba ve Büyükanne Holka’yı burada tanıdım. Çok beğendim, elli sekiz yaşında Pardubice yerlisi evleniyor.

Ama Vysoin ile her zaman bir ilişkim oldu çünkü babam Hlubok u drce’de doğdu ve Krdlovice u Velkho Dek’te bir kulübemiz vardı. Küçük bir çocukken, tatillerde büyükannemi görmek için düzenli olarak buraya giderdim. Çocukluğumdan beri Vysoina’ya ait olduğumu hissettim, ekleyin.

Son zamanlarda seni en çok ne mutlu etti?
Özel hayatımızda beş damadımız var. Ama şimdilik sadece kızından ve yaşlı oğlundan, genç adam bu işe karışmak istemiyor.

Frantiek Musil

• Bval Vborn hokey savunucusu ve antrenörü 17 Aralık 1964’te Pardubice’de doğdu.
  • 1984 yılında Roma’da temel askerlik hizmeti için Jihlava’ya gitti ve 1985’te yerel derecesini aldı.
  • Aynı yıl dünya şampiyonu da oldu. Bir yıl sonra Moe’ya göç etmeye ve ünlü NHL’yi denemeye karar verdi. Daha sonra Minnesota, Calgary ve Edmonton formalarını giydi.
  • Koç Jaroslav Holek’in kızıyla evlendi, iki çocuğu ve beş damadı var.

En küçük torun kaç yaşında?
Birkaç gün önce doğdu. Adı Jakub’dur ve kızı Dani’dendir. Letonya playoffları sırasında David’in bir oğlu oldu.

Kayınpeder Jaroslav Holk buna çok sevinirdi. Kendimi bildim bileli hep kal, em vc dt lok m yedim, böylesi daha iyi…
Ama küçüğün doğduğunu gördü. Arada sırada mezarını ziyaret edip, aramızdaki yenilikleri kendisine anlatıyoruz.

En son ne zaman kendi kendinize düşündünüz: Dda bunu nasıl söylerdi?
Rica ederim. Dünya şampiyonasından önceki yılın adaylığını ertelemeyeceğim. Buna nasıl yorum yapacak merak ediyorum. Ama diğer zamanları, hokey dışı konularda hatırlayacağım. Her zaman Büyükanne Holková’ya gider ve şunu sorarım: Dada’nın nesi var? (gülümsemek)

Tepkisi genellikle nasıl olur?
O, büyükbabasının büyükannesi, çok biber. Bir çeşit aile söğüt ağacımız. Avcı dövünce onun için sohbete gider. Bazen bir okşamaya, bazen de bir tekmeye ihtiyacımız var. İkisi de çok iyi. (Güleriz)

Torunlarınızı değiştirdik, bu yüzden kendinizi nasıl bir dede olarak tanımlarsınız bilmek isterim?
Muhtemelen bunu yapamayacağım ama onun iyi bir insan olduğunu biliyorum. Kısa bir süre önce çocukları bir anda aramaya çalıştık ve bunun Cihlav’daki diken kadar çetin olduğunu söylemeliyim. (Güleriz) Ama kabul edelim, bizim için süper bir destek. Son altı ayda, on beş yıldaki kadar hayvanat bahçesine gittim. Aynı şekilde bundan x yıl önce de aynı şekilde trenle seyahat ediyoruz. Onlar harika sivilcelerdir.

Kişisel zevklerinizi konuştuk, peki ya hokey olanlar, var mıydı?
Tinec terliyordu çünkü doğanın karanlıkta kaldığını kanıtladı. Küvet değiştirilebilir. Daha önce, elbette, çocuklarım nedeniyle Pardubice hayranıydım ama Dynamo elendiğinde kimi destekleyeceğimi tam olarak biliyordum.

Her iki oğlunuzun da aynı odada, özellikle annenizin odasında oynadığından emin olmalısınız. Ya da herhangi bir sorununuz var mı?
Tabii ki mutluyum, Pardubice’i hep izledim. Ve Bay Ddek’i (Petr Ddek, f Dynama notu ed.), çünkü gençlerden biri olarak kulübü ait olduğu yere götürme fırsatına ve yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum. Ve Zbyk’ten sonra Kusho neredeydi?

Dışarıdan bakıldığında, yaşlı adam Petr Ddek, bazı dilleri olan evli olmayan bir adam gibi davrandı, bilmiyor musun?
Vichni bunu yapabilir… Ama o da bir şeyler başardı ve bunu neden spor endüstrisine aktaramadı? Hokey camiasının biraz farklı olduğunu ve farklı taktikler seçmek gerektiğini bilecek kadar zeki olduğunu düşünüyorum. Mv’ye göre, bana ne verebilirsin?

Sevinçlerinizi değiştirdiğimizde, muhtemelen hüznü de unutamayız. Son zamanlarda seni en çok ne üzdü?
Petr Klma’nın ölümü kesin. Bu benim için iyiydi. Çok iyi arkadaş olduğumuz savaş sırasında birlikte bir yıl geçirdik. J, o, Petr Rosol ve Jirka, aynı odadaydık ve o askeri gemiyle olabildiğince hızlı yol aldık. Kuşkusuz, ikimiz de onu biraz daha sarstık, bu da teknik direktör Standa Nevesel’i oldukça gerginleştirdi. Alabora olmayacağımızdan korkuyordu. Güzel bir zamandı.

Doğrudur, insan 58 yaşında ölmemeli…
Şarkı çok gençti. bir avcı ölümsüz olduğunu, cehenneme gitmeyeceğini düşünür ve bir anda ormanımızda yangın çıkar. Peter’ı mükemmel bir park ve avcı ve dahi bir hokey oyuncusu olarak hatırlayacağım.

iki yıllık savaşın hayatını değiştirdiği için sık sık pişmanlık duydu, bu muhtemelen sizin için de benzer olacak. Değil mi?
Kendi kendine kredi. O zamanlar hepimiz çocukken, belki de erkekken Cihlava’ya gittik ve savaş bizi gerçekten adam yaptı. Birdenbire anne ve babaya, eve o kadar bağlı kalmadık.

Ama savaştan sonra NHL’ye kaçarak bunu çok iyi kanıtladın…
Peşinden gitmek istediğimiz hayallerimiz vardı.

Biri size o yıllarda bir devrim olacağını ve sonra tamamen yatakta yürüyebileceğinizi söylese aynı şekilde oy verir miydiniz?
Elbette, yine kaçardım. Onun için üzülmüyorum, olması gerektiği gibiydi. Al sana, sınırlar açık olsa bile Avrupa’daki onca oyunun rekabeti arasında kendimi uygulayacak kadar iyi olmazdım. Doğru zamanı bulmanız gereken her zaman, bir karar verin. Ve evet, kararından asla şüphe duymadı.

Yakalanırsan neler olabileceğini hiç düşündün mü?
Sadece böyle düşünceler beslemediğim için burada ve burada olduğumu düşünüyorum. Belki de bu şekilde konuşsaydım, asla ortaya çıkmazdı.

Bugünün gençliği için böyle bir şey hayal bile edilemez…
Her zamanın kendi zamanı vardır. O sistem sayesinde zihinsel olarak dirençliydik. Bugün, oyunun oldukça farklı sorunları var. Mükemmel sporcular ama sosyal ilişkileri oldukça farklı.

Verdiğiniz bir cevapta teknik direktör Neveselho’yu da değiştirmişsiniz. Sağlığı hakkında bilginiz var mı?
Dda Holk her zaman şöyle derdi: Tezgahımızdaki dikenlerinden beşini yok etti ve hepimizi kurtardı. Ve gerçekten Dda’nın neslini kızdırdı. Ben de burada şarkı söylemeye yeni başlıyorum. Ama bu sadece eğlence için. Bilgiye gelince, ideal değil ama onun yaşında (87 yaşında) her güzel gün güzel.

Dukla’mda her gün yeterince var çünkü hokey, yeni bir arenanın inşası nedeniyle en azından o yıllarda Jihlava’dan kayboldu. Bu arada, geçen yıl Pelhimovo ve Jindichova Hradec’e gittin mi?
Daha önce juniorlara gitmiştim, onlardan çok memnundum. Tabii ki salonla ilgili durum öyle değil ve bir süre araba kullanmak kolay olmayacak ama bununla bağlantılı olarak önce gençlik için endişeleniyorum. Aileler çocukları kışa götürme isteklerini kaybetmesinler diye. Öte yandan, kolay ve rahatım, beni sert yapan da bu. Ve gençlerin bu koşullarda bile uzun ve yüksek oynayabileceklerini gösterdikleri için mutluyum.

İsrail’deki koçluk turu sırasında Bobby Holk bile muhtemelen ideal bir hokey ortamına ve ülkesine sahip değildi. Jet pod genç hokey oyuncularına mı odaklanıyor?
Kızı üniversitede olduğu ve ona yardım ettiği için öldü. Amerika’da bir adettir. Bobby ve ben telefonla iletişim halindeyiz ama büyükannen bu yıl onu görmeye bile gitti.

Antrenörden korkup kızını elinden aldı

Frantiek Çocukları Dana, David ve Adam küçükken kız arkadaşı Andrea ile gitmek zorunda kaldı. Bugün kızım, çocukları ve oğulları Pardubice’de ekstra hokey liginde oynuyorlar.

Jihlav’da iki yıl süren savaş, Frantik Musil’e NHL’de şansını denemek için yeterince cesaret vermekle kalmadı, aynı zamanda hayat arkadaşını da onlar sırasında buldu. Her gün bu durumda bile cesaret kelimesini kullanmak gerekiyor, köpek terbiyecisi Jaroslav Holek Andrea’nın kızına baktı.

Her zaman bir tenis oyuncusuydum ve Dukla’daki çocuklar ve ben her zaman tenis izledik. Ve ikisi de Jihlava’da evde içtikleri için, bu şekilde tanıştık, diye hatırladı eski hokey savunucusu. Doğruyu söylemek gerekirse şarkının tamamını listemizden hatırlamıyorum, sadece o zamanlar dans etmeye pek cesaretim olmadığını, tekrar yürüyebildiğimi, gülebildiğimi biliyorum.

Müstakbel kayınvalidenin fırının asına tepkisinden duyulan korku sadece azaldı. Benim nasıl biri olduğumu bildiğini sanıyordum. Ve yine, olduğu gibi, aralarında bir tür içsel saygı yükseldi. Benzer kişiliklerimiz de vardı. Birlikte oturduk, 1985’in dünya şampiyonunu açıklıyor.

Jaroslav Holek ile olan ilişkileri, o zamanlar yirmi bir yaşında olan Musil’in Amerika’ya göç etmeye ve antrenörün kızını da yanına almaya karar verdiği bir duruma bile yol açtı. Kesinlikle iyi bir hamleydi. O ve ben birlikteyiz, güzel çocuklarımız var ve nasıl evleneceğinizi öğrenebilirsiniz, eski defans oyuncusu sevindi.

Görünüşe göre Holk ve Musil klanının birleşik hanedanının hokey halefi olacak. Bu arada torunlarımız ve iki torunumuz var, bu yüzden muhtemelen üst üste bir kuş yapacağız, diye güldü Musil.