İki adım ileri ve bir adım geri. Jihlava’daki insanlar tempolu yürümeyi denedi

YeFu

Global Mod
Global Mod
Başlangıçta “aptal yürüyüş” olan “Aptal Yürüyüş” terimi ilk olarak 1960’larda popüler İngiliz komedi dizisi Monty Python’s Flying Circus’ta ortaya çıktı. O zamandan beri insanlar onu bu grubun onuruna çeşitli şehirlerde anıyorlar.

Ji.na.k sanat derneğinin başkan yardımcısı ve aynı zamanda editör olan Tomáš Blažek, “Bu fikri devralmanın ve grubumuzun sergisinin açılışındaki bir performansın parçası olarak kullanmanın ilginç olduğunu düşündüm” diyor. Fikir hakkında Vysočinská MF DNES’ten. “Her zaman halkın da katılabileceği kura atışlarıyla açılışa biraz çeşitlilik katmaya çalışıyoruz. Amaç kamusal alanı canlandırmak” diye ekliyor ve bu yıl izleyiciler arasından dört düzine kişinin katıldığını ve diğer on beş “yürüyüşçünün” de organizatörler olduğunu ekliyor.

Akşam saat 6’da ve trombon sesiyle, bu geleneksel olmayan alay, Masaryk Meydanı’ndaki Veba Sütunu’ndan Çekoslovak Hussite Kilisesi’nin papaz evinin bir parçası olarak faaliyet gösteren Komenského Caddesi 20’deki Zacheus Kulübü’ne doğru yola çıktı.

Burada, Ji.nak derneğinde bir araya gelen sanatçıların 16. yıllık sergisi 3 Kasım’a kadar binanın binasında görülebilir. Sonbahar sergileri halihazırda bölgesel şehirdeki kalıcı kültürel sunumlardan biri. Sergide tablolar, çizimler, heykeller, çeşitli mekansal enstalasyonların yanı sıra şiirler ve fotoğraflar da yer alıyor. Toplamda üç düzine amatör ve profesyonel sanatçının eserleri burada toplandı. Blažek, “Bu, yaratıcılardan oluşan açık bir topluluğun yıllık dostane bir toplantısıdır” diye hatırlatıyor.

Söz konusu tarihi evin, bodrum katı da dahil olmak üzere şehir merkezindeki benzersiz mekanları, eserlerin sunumu için kullanılıyor. Sergi her gün 15.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Cuma günkü açılış genç dulcimer Frida Oratorová’nın konseriyle devam etti. Bunu evin bodrum katında bir yazarın okuması ve komşu Jihlava Horácký Tiyatrosu’nun Tiyatro Kulübü’nde Microjazz JH grubunun konseri izledi.

Ji.na.k derneği ayrıca Jihlava’nın Keťásek orman parkında yıllık piknikler ve konserler, yazarların okumaları, sergiler ve hatta gezi gösterimleri gibi diğer etkinlikler düzenlemektedir.