İkinci lig yerine Extraliga. Kometa'nın teklifi reddedilmedi, teknik direktör Barvíř mutlu

YeFu

Global Mod
Global Mod
Sekiz uzun yıl boyunca Jaroslav Barv, birinci ligde Horck Slavie Teb'de baş antrenör yardımcısı olarak çalıştı ve burayı beğenmiş gibi görünüyordu. Yaz hokeyi sezonunun sona ermesinin ardından değişim zamanının geldiğini düşündü…

Tebi'de geçirdiğim onca yıl çok güzeldi ama bazıları çok kıymetliydi. Mesela meslektaşım Radek Novk bunu yaptı ve Roman Mejzlek'le de kesinlikle hoş olmayan şeyler oldu, Barv önceki performanslarından iki önemli anı değiştirdi.

Jaroslav Rengi

23 Ağustos 1981'de Boskovice, yani Tebi'de doğdu.

Bir tonka direğinin üzerinde hokey oynadım. İlk yıllarında Horck Slavia formasını giydi, daha sonra Moravské Budjovice ve Velké Mezi formalarını giydi.

Beş yıl önce eğitim pazarına karar verdi. Horck Slavia Teb'in gençlik takımında çalıştı ve 2016/17 sezonunda ilk kez birinci lig Teb A-tm'nin baş antrenörünün asistanı olarak çalıştı.

Bu yıl sekiz yıl aradan sonra annesinin kulübünden ayrılarak kendisine ikinci lig Velk Mezi'yi seçti. Jene sonunda ekstra lig Brno'da oynayacak.

Son zamanlarda dışarı çıkıp biraz ara vermem gerektiğini düşünüyordum. Kız arkadaşıma söz verdim. Bu yüzden ikinci ligi bir süreliğine bir yerde denemeye karar verdim, diye ekledi.

Ne oldu da Velkm Mezi ile anlaştın. Daha birkaç gün önce Tebsk'ten eski meslektaşım Kamil Pokorn, ekstra lig Komet Brno'da başantrenör pozisyonuna geçerek seni asistan olarak seçen teklifiyle kafamı karıştırdı…
Kamil'le birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz, o da ailemizi sordu. kendisine çok yardımcı olabileceğimi söyledi.

Bunu düşünmek uzun zaman almadı mı?
Kometa'nın teklifinin reddedilmeyeceğini hemen bildiğimden, anlaşılır bir şekilde kafam karıştı. Ayrıca Kamil'le aynı fikirde olduğumuzu biliyorum. Bir benzetme olduğu bana göre açık ama gerçekten karanlık.

St.Petersburg'dan hemen sonra geline verdiğin sözde bunu mu kabul etti? Önümüzdeki birkaç yıl boyunca seni evde tutamayacağını öğrendiğinde nasıl tepki verdi?
Tabii ki şaşırdı. Sadece zaman karmaşıklığı nedeniyle bu neredeyse her yerde aynı. Başarılı olmak istiyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ve ben kazanmak istiyorum. Ve tanıdığınız bir avcı size işbirliği teklif ettiğinde neyi seçeceğiniz açıktır.

Karınızın sizi affetmesi için evde çok dua etmeniz mi gerekti?
(gülüyor) O bile değil. Her ne kadar anlaşılır bir şekilde bu konuda bazı tartışmalar yaşanmış olsa da. Kız arkadaşım Kamila her gün biliyor, beni seviyor, benimle şarkı söylüyor ve beni destekliyor.

Siz ve koç Pokorn her konuda aynı bakış açısına mı sahipsiniz, hatta tartışabilir misiniz?
Her birimizin kendi vizyonuna sahip olduğumuzu ve bunu ciğerlerimizin en üst noktasına kadar onurlandırabileceğimizi söylemeye gerek yok. Tıpkı her hoş olmayan şey gibi. Şu fırın patına. Sonra bir dakika sonra ikimiz de bundan haberimiz olmadı ve uzun bir süre yeniden çalışmaya başladık.

Ama Velk Mezi'de ilk başta anlaştığınız anlaşmaya geri dönelim. Bir gün aniden sayıp Brno'ya doğru yürüdüğünüzü onlara duyurduğunuzda Horck Kulübü'ndeydiler herhalde. Yoksa yanılıyor muyum?
Öncelikle Velky Mezi'de eğitmen olarak çalıştığımı söylemek istiyorum. Hokeyi oraya taşımak istediğini, bunun için elinden geleni yaptığını gördüm. Ama aksi takdirde elbette haklısınız, ilk fark edilen şey orada bir iş olduğuydu. Kısa süre sonra bana böyle bir ilişki için çok üzgün olduğumu söylediler, dostane bir şekilde ayrıldık. Ve bunun için onlara çok teşekkür etmek istiyorum.

Sadece bir gündür Brno'da olduğunu biliyorum ama kesinlikle oradaki çevreye dair bir fikir edinmişsin, değil mi?
Şu anda esas olarak birbirimizi tanımaya çalışıyoruz ama burada her şey kesinlikle harika. Herkesin bana mümkün olduğu kadar yardım etmeye çalışmasına saygı duymalıyım.

Ekstra ligden gelen teklifin çok büyük bir fırsat ve çağrı olduğu söylendi ama aklınızın bir köşesinde bir parça korku oluşmadı mı? Brno seyircisinin acelesi var…
Aslında en çok baskıyı her zaman kendime yapıyorum. Ama evet haklısın, üst düzey bir kulübe gideceğim gerçeği de kafamda canlandı. Ve buna o kadar bağlılar ki. Sağlıklı bir saygım var ve her şeyin ona yakışacağını biliyorum. ev Brn bir rüya yaratacak tm.

Oyunu o yönetti ama bu başkasının dikeni olacak

Velk Mezi iki sezon üst üste bir tür hokey liginde hayatta kalma mücadelesi verdi. Bu yıl başka bir kulübün lisanslarını bağlama hizmeti bile dikkat çekti. Bu nedenle HHK yönetimi, mayıs ayının başında birinci ligde sekiz yıl asistan olarak görev yapan deneyimli teknik direktör Jaroslav Barve ile işbirliği yapmaya karar verdiğinde büyük gurur duydu.

Kulübün daha iyiye doğru bir değişim için elinden geleni yapmaya istekli olduğunu gördüm. Yaz antrenmanlarına başladık, ayrıca deneyimli Jirka Ondrek veya genç Erik Meluzno gibi bazı oyunları da öğrendim. Barv, bunların da müzakere edildiğini açıkladı.

Ancak daha sonra Tebe'den eski antrenör meslektaşı Kamil Pokorn onunla iletişime geçerek onu Komet Brno'da yanında görmek istediğini söyledi. Jarda'yı uzun yıllardır tanıyorum. Hokeyin aklı, Brno A-tm'nin yeni baş antrenörüne seçimini açıkladığı çalışan bir avcıdır.

Her ne kadar rengi kafası karışık olarak alsa da arkadaşının reddetmeyeceğini uzun zamandır biliyordu. Geriye kalan tek şey Büyük Mezi'ye mümkün olan en kısa sürede nasıl bilgi verileceğiydi. Ancak kulüp iyi tepki verdi, harika dedi ve anlıyorum. Bu beni hoş olmayan bir duruma sokacaktı.

Profesyonelce yürütülen yaz antrenmanı için Jard'a teşekkür ediyor ve kendisine lig dışı ilk sezonunda başarılar diliyoruz. Böyle bir teklifi reddedemeyeceğimizi biliyoruz, bu Horck kulübü tarafından duyuldu. Başantrenör pozisyonunu yoğun bir şekilde dolduruyoruz. İmzanın hemen ardından ismini açıklayacağız.