Jihlava'lı efsanevi dövme sanatçısının ilk müşterileri ilkokuldayken Komünistler döneminde oldu

YeFu

Global Mod
Global Mod
Derin sosyalizm çağında, dövmeli her kişi otomatik olarak eski bir suçlu olarak kabul edilirken, bugün “deriyi”, yaş kategorileri ve mesleklere göre insanların yaşamlarının normal bir parçası olarak kabul ediyoruz. Sanatçıları, aktörleri, doktorları ve sporcuları hariç tutmuyoruz.

“Ülkemizde dövmede en büyük patlama ne zaman yaşandı? Dürüst olmak gerekirse bilmediğimi söylemeliyim ama dövmelere olan ilgiyi ilk günlerimden beri takip ediyorum. Ve elbette hala artıyor. Jihlava'daki müzisyenlerin ve grupların büyük çoğunluğunu tanıyordum, partilere ve konserlere gittik ve bunun ve ülkenin her yerinden gelen çok sayıda arkadaşımın sayesinde, dövme yapmaya başladığım andan itibaren çok işim oldu”, diye açıklıyor Jiří Netolička, elli bir yaşında Jiří Netolička dövme sanatçısı.

Otuz yıldır dövme yapan dövme sanatçısının kendisinin de yürüyen bir resim galerisi gibi görünmesini bekliyordum. Bir “kabuğunuz” var mı?
Evet, bütün buzağı dahil üç tane var. Bir tane daha planlıyorum.

Bir kişinin dövme yaptırdıktan sonra genellikle ona aşık olduğunu ve daha fazlasını istediğini söylüyorlar. Yani şimdilik bu bağımlılıktan kaçınıyorsunuz…
Evet, bu doğru, çoğu durumda öyle. Biliyorsunuz bu aynı zamanda dövme sanatçısı olmamdan da kaynaklanıyor. Ancak dövme sanatçılarının daha fazla olduğu stüdyolar var, bu yüzden birbirlerine dövme yapıyorlar. Bir müşteri gelmediğinde, bir şeyler eklemek için bolca zaman vardır. Örneğin Prag'da çalışsaydım muhtemelen çok daha fazla dövme yaptırırdım diye düşünüyorum. (gülümsüyor)

Belki dövmelerden nefret ediyorsun diye düşündüm…
Hiç de değil, yine de Yeni Zelanda'da bir tanıdığımın yaptığından çok acı çektim. Yaklaşık beş saat boyunca baldırımın tamamına Maori stilinde dövme yaptı. Ben Çek Cumhuriyeti'ne dönmeden hemen önce işi bitiriyordu ve uçakta uzun süre oturduktan sonra bacağım çok şişti.

Gelelim başlangıçlarınıza. Dövmelere neden bu kadar ilgi duyuyorsunuz? Ne de olsa geçen yüzyılın 80'li yıllarında “kabuklu” bir kişi neredeyse aile için bir utanç kaynağıydı…
Her zaman yetenekli olduğum ve çizim yapmaktan hoşlandığım için yedi yıl halk sanatı okuluna gittim. İlkokulda çok iyi bir resim öğretmenim vardı. Daha ilkokuldayken arkadaşlarım yanıma gelip dövme yaptıracaklarsa bunun sadece benden olacağını söylediler. Yani aslında bu mesleği benim için seçtiler. (gülümsüyor)

1987 yılında Çekoslovakya'da dövme malzemesi yoktu. Bugün kimse bunu hayal bile edemiyor. İnternet yoktu, yurt dışından alışveriş yapmak da mümkün değildi. O zamanlar iğneler alırdık, onları keskinleştirirdik, bağlarız ve ardından görüntüyü deriye elle deldik.
Jiří Netoličkadövmeci

Peki böyle bir dövmenin nasıl yapıldığını ve bunun için neye ihtiyacınız olacağını biliyor muydunuz?
Çekoslovakya'da dövme malzemelerinin bulunmadığı 1987 yılından bahsediyoruz. Bugün kimse bunu hayal bile edemiyor. İnternet yoktu, yurt dışından satın almak da mümkün değildi, bugün her şey bambaşka. O zamanlar bir terziden iğne alıp keskinleştirirdik, birbirine bağlardık ve ardından görüntüyü deriye elle deldik. Sonuçta hapishanede, orduda bu şekilde yapılıyordu…

Peki arkadaşlarınız o zaman ne dövme yaptırdı?
Şampuandan bir miktar gülün izini sürdük. (Gülüyor)

Ama o zamanlar hemen dövme sanatçısı olamazdınız, önce bir şeyler öğrenmeniz gerekiyordu değil mi?
Ben eğitimli bir marangozum ve bununla gurur duyuyorum, mesleğimden hala keyif alıyorum. Daha sonra uzun yıllar dövmeciliğin yanı sıra marangozluk da yaptım. Sabah Třeště'ye gittim, daha sonra Jihlava'da eski “piyano”da çalıştım, öğleden sonraları ve hafta sonları dövme yaptım. Arkadaşım Roső ve ben zaten ilk stüdyomuzu açmıştık.

1990'lı yıllarda iş kurmak için mükemmel bir ortam vardı. Stüdyoyu açmak için neye ihtiyacınız vardı?
Pek kolay olmadı. Bana her konuda memnuniyetle tavsiyelerde bulunan Bölgesel Hijyen İstasyonundan Bayan Dvořáková'ya özellikle teşekkür etmek isterim. Diğer yetkililer sadece her şeyi karmaşık hale getirdi. O zamanlar ilk resmi, hijyen onaylı dövme stüdyomuz vardı. Hatta belki de ülkede bir ilk. İhtiyacımız olan her şeyi yurt dışından bizzat aldık, her şeye sertifika aldık. Ve bir renk tonunun sertifikasyonunun maliyetinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Üç bin kron! Ve bir makinenin sertifikası on iki bin değerindeydi. Bunlar iş dünyasının pahalı ilk günleriydi.

Tıp kursuna ne dersiniz? Sonuçta insan derisiyle çalışıyorsunuz…
O zamanlar kurslar yoktu, her şeyi çok önceden biliyor ve biliyor olmama rağmen yavaş yavaş mevzuatın gerektirdiği şekilde tamamladım. Ayrıca ihtiyaçların çoğu zamanla tek kullanımlık, steril hale geldi. Yaklaşık 20 yıl sonra hemşire olan eşimi de işe girmeye ikna ettim, 13 yılı aşkın süredir birlikte çalışıyoruz ve çok iyi anlaşıyoruz. Müşteriler bu nedenle memnun.

İlk resmi müşterinizi hâlâ hatırlıyor musunuz?
Gerçekte kimin ilk olduğunu söylemek zor, arkadaşlarımdan biri olmalı. Belki en yakın arkadaşım Filip, belki Metanoon grubundan Mirek Rojka ama gerçekten bilmiyorum. O zamanlar başka düşüncelerim vardı. Neyse, başlangıcımı 1991 yılına tarihliyorum. Daha önce de söylediğim gibi, ilk olarak Almanya'da çalışmış eski bir denizci olan bir arkadaşımla atölyem oldu. Daha sonra ciddi bir sakatlık geçirdi, ben de kendi stüdyomu açtım. Birkaç yıl sonra dövmelere yani piercinglere takı uygulamasını da ekledim.

Arkanızdaki dosyalar resim ve motiflerle dolu mu?
Kesinlikle. Bütün bu yıllar boyunca on bir binden fazla sayfa topladım. Muhtemelen bunların çoğunu ülkenin hiçbir yerinde basılı olarak bulamazsınız. Müşteriler artık pek kullanmasalar da motiflerini daha sık taşıyorlar. Bu gerçekten utanç verici, hala ayarlamalar yapıyorum ve onlara ekleme yapıyorum. Yirmi yılı aşkın süredir biriktirdiğim bu koleksiyonda hiçbir yerde ortaya çıkmamış, hiç dövme yapılmamış veya bana ait olan pek çok motif var.

Motiflerin zamana göre biraz değiştiğini düşünüyorum.
Evet, yıllar içinde pek çok trend yaşadım. Her zaman popüler olan süslemelerden istilacılara, biyomekaniklere, şeytanlara, yazıtlara, hayvan ve insan portrelerine, Trash Polka'ya ve diğer yeni stillere, örneğin bugün hala dövme yapmayı sevdiğim Maori veya Haida'ya kadar. Doğru boyutta oldukları sürece hemen hemen tüm stilleri ve tasarımları seviyorum.

Başka bir deyişle vücudunuza herhangi bir şeye dövme yaptırmak ister misiniz?
Yine değil, bunun iyi olmadığını bildiğimiz halde müşterileri ikna etmeye çalışıyoruz. Onlarla konuşuyoruz, tartışıyoruz, tavsiyelerde bulunuyoruz ve muhtemelen en azından bazı değişiklikler öneriyoruz. Neyse ki genellikle bir anlaşmaya varıyoruz, sonra her iki taraf da memnun oluyor.

Artık insanların motifleri kataloglardan seçmediğini, hemen giydiğini söylüyorsunuz. Hangi biçimde?
Olabilecek en kötü şey cep telefonu fotoğrafıyla gelmeleridir. Herkese her zaman bunun kötü bir motif olmadığını, sadece verilen motifin yanlış boyutunun olduğunu ve bunun çoğu zaman işlenme ihtimali olabileceğini söylüyorum. Sonra daha önce bahsettiğim konuşma ve teklifim geliyor. Daha iyi bir sonuç için her zaman bana getirilen motifleri değiştirmeye çalışıyorum. Sonra stüdyodan çıkarken şöyle bir müşteri bana diyor ki: Yani bu kadar güzel olacağını hayal bile etmemiştim… Tabii her zaman memnun olurum.

En son ne zaman işinizden gerçekten keyif aldınız, ne yapmaktan keyif aldınız?
Bu işlerin birçoğu vardı ve gerçekten de var. Bir adamın karnına rengarenk bir uçak dövmesi yaptırdığımı hatırlıyorum, gerçekten çok güzel görünüyordu. Ve genç bir bayanın tüm bacağına sarılı bir ejderha var. Son zamanlarda bazı güzel Yerli Amerikalılara, bazı Iron Maiden kapaklarına ve yılın sonunda çok sayıda çeşitli kurtlara dövme yapıyorum. Ayrıca motosiklet toplantıları ve partilerinde dövme yaptırmaya gittim ve bu sayede kırk binin üzerinde kartvizit dağıttım.

Hayatınız boyunca kaç kişiye dövme yaptırdığınızı takip ediyor musunuz?
Tam olarak bilmiyorum ama binlercesi var.

Çalışmanızı yıllar sonra bile tanıyabiliyor musunuz?
Her zaman. Tabii ki müşterilerin kendisi kadar değil ama onları genellikle dövmeleriyle hatırlıyorum, bununla ilgili iyi bir hafızam var, işimi kesinlikle biliyorum. Belirli hareketler yapıyorum, bu yüzden açık.

Ayrıca bir yerlerde sıraya girdiğinizde insanların üzerindeki dövmelere de bakıyor musunuz?
Elbette mesleki bir sakatlığım var. Bazen eşimle birlikte gördüğümüz olağanüstü yaratımlar oluyor. Artık hiçbir şey söylememize bile gerek yok, sadece birbirimize bakıyoruz ve ikimiz de anlıyoruz. (gülümsüyor)

Seni zorlamak istemem ama yıllar geçiyor ve biz gençleşmiyoruz, elin hala titriyor mu?
Biraz değil, bununla hiç sorun yaşamadım. On beş yıl önce, saatlerce konsantrasyondan dolayı gözlerim biraz ağrıyordu, bu yüzden biraz vitamin aldım ve bu ağrılar geçti.

Stüdyonuz covid döneminden nasıl kurtuldu?
Gerçekten kapalıydım ama bunun dışında Ocak'tan Aralık'a kadar çok işim var. Yedi buçuk ay içinde müşterileri iptal etmek zorunda kaldım. Sadece bizim için değil, tüm hizmetler açısından birçok mesleği etkileyen zor bir dönemdi.

Aileyi, hayvanları ve müziği seviyor. O da Maori'den öğrendi

Bir dövme sanatçısı olarak Jiří Netolička, müşteriler arasında en iyi üne sahiptir. Kariyerinin başında Prag'daki ünlü bir dövme stüdyosundan teklif bile aldı, daha sonra yurt dışından da teklif aldı. Ama Jihlava'dan asla ayrılmak istemedi. Ve aslında başlangıçta Çek Cumhuriyeti'nden bile değildi. Yalnızca bir kez istisna yaptı. Yıllar önce iki aylığına dövme yapmak için Yeni Zelanda'ya uçtu.

“Zelanda'da büyük bir dövme stüdyosu açan Liberec'ten bir arkadaşım tarafından oraya davet edildim. Seyahat etmekten pek hoşlanmam ama sonra teklifine başımı salladım. Sonuçta başka nereye gidebilirdim ki” diye anımsıyor 2003 yıllarını.

Yolculuğu özellikle liman kenti Tauranga'ya ulaştı. Netolička, “O sırada Çek Cumhuriyeti'nde havanın neredeyse sıfırın altında 25 derece olduğunu hatırlıyorum ve oraya vardığımda, sıfırın üzerinde 40 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta bir vapur bizi bekliyordu” diye anımsıyor.

Avrupa'nın kalbinden gelen gerçek bir turist gibi dev bir akvaryumda köpek balıklarını, dev manta vatozlarını görmeye gitti. Büyük bir hayvansever olarak Auckland'daki hayvanat bahçesini de ziyaret etti. Ama elbette en çok yerel Maorilerin dövmeleri ve gelenekleriyle ilgileniyordu.

“Bu yüzden oraya gittim. Hatta bir arkadaşım Maori sanatçıları için bir seminere katılmamı ayarladı” diyerek benzersiz bir deneyimle övünüyor. “Yalnızca dövme sanatçıları değil, aynı zamanda oymacılar da vardı; hepsi de yalnızca Maorilerdi. Açıkçası biz yabancıların da aralarında olmasından pek rahat değillerdi. Ama biz ana guru ve ana konuşmacının kendisi tarafından davet edildik, böylece bizi birlikte kabul ettiler ve seminerden sonra bana yeni bir dövme motifi önerdiler, sonunda bunu Yeni Zelanda'dan baldırıma yaptırdım.”

Maori doğal motiflere dayanmaktadır. Ve tüm figürlerin özü ve tamamlayıcı sembolü Koru'dur. “Bu, yeni gelişen bir eğrelti otu bitkisinin sarmal şeklidir. Yeni yaşamı, büyümeyi, gücü ve barışı simgeliyor” diye açıklıyor Netolička.

Kendisi için en büyük onurun, daha önce adı geçen arkadaşının Tauranga'daki stüdyosuna yıllardır yaptığı samimi piercing için birçok müşterinin onu görmeye gelmesi olduğunu söyledi. “Ayrıca o dönemde Yeni Zelanda'da çalışan Vysočina'lı arkadaşlarım da dövme yaptırmak için bana geldiler. O zaman bana şunu söylediler: Herkesin Netty dövmesi var ama sadece benim Yeni Zelanda Netty dövmem olacak. Çalıştığım stüdyoda birçok Çek turistle de tanıştım. Bunların arasında selamladığım Jindřichov Hradec'ten oğlanlar da vardı”, diye Bohemya'nın güneyine bir mesaj gönderiyor.

Maori dövme ustalarıyla yaşadığı deneyim onda çok fazla seyahat etme isteği uyandırmasa da, zamanının çoğunu Jihlava'daki Tattoo Netty stüdyosunda ve evinde eşi ve iki oğluyla geçirmeye devam ediyor. Netolička, “Ayrıca üç köpeğimiz ve çok sayıda egzotik kemirgenimiz var” diye hatırlatıyor. “Hayatım ailem, tutkum ve lanetim olan dövme, ayrıca hayvanlar, filmler ve yüksek sesli müzik!”