Kalküta’daki Hastaneler KOAH ve Astım Hastalarıyla Dolu | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod

KOLKATA: Şehirdeki hastaneler solunum sıkıntısı çeken hastalarla dolup taşıyor. Yaşlı hastalarda doktorlar bunun KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ve astım gibi durumları şiddetlendirdiğine inanıyor. KOAH vakalarındaki artış yaklaşık üç hafta önce başladı ve sayılar her geçen gün artıyor. Birçoğu ayrıca IC’lere iner.
Doktorlar, bir dizi virüsün çoğaldığı ve artan kirlilik seviyelerinin acıyı şiddetlendirdiği kış aylarında solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğunu söylüyor. Ancak, pandemi sırasında insanların evde kalması ve dışarı çıkmak zorunda kalma ihtimaline karşı maske kullanması nedeniyle bu tür hastaların sayısı önemli ölçüde düşmüştü. Pandemi sırasında daha az kirlilik nedeniyle hava kalitesi de iyileşmişti.
“Solunum yoğun bakım ünitemiz yaklaşık üç haftadır dolu çalışıyor. Kötü hava kalitesi, polenler ve soğuk algınlığı astım ve KOAH gibi durumlara neden oluyor. Ancak pandemi döneminde insanların kapalı ortamlarda kalması ve maske kullanması nedeniyle şikayetler azaldı. CMRI direktörü (pulmonoloji) Raja Dhar, “bu yıl solunum semptomlarında bir artış var” dedi. Dhar, “YBÜ’dekilerin yaklaşık yüzde 75’i komorbiditeleri olan yaşlı kişilerdir” diye ekledi.
Apollo Multispecialty Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Debraj Jash, “Son iki hafta içinde, hem üst hem de alt solunum yolu hastalığı olan hastalarda çok büyük bir artış oldu. Yoğun bakım gerektirenlerin çoğu, yandaş hastalıkları olan yaşlı insanlardır” diyor.
KOAH kronik bir durum olmasına rağmen kış aylarında durum artmaktadır. Kirlilik bu tür bir alevlenmenin nedeni olsa da, viral enfeksiyonlar da durumu şiddetlendirebilir. Göğüs hastalıkları uzmanı Sushmita Roy, “Solunum hastalığı olan hastalar (Covid dışında) pandemi sırasında önemli ölçüde daha iyi oldu. Kış bu hastalar için her zaman kötüdür. Şu anda hastanemizin acil servisi, OPD ve IPD solunum hastalığı olan hastalarla dolu” diyor göğüs hastalıkları uzmanı Sushmita Roy Anandapur’daki Fortis Hastanesi’nden Chowdhury.