Kannada: Yüksek öğrenim ders kitaplarının yakında Kannada dilinde çıkacağını söylüyor Guv| Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Eyalet hükümeti yakında yüksek öğrenimle ilgili tüm ders kitaplarını yayınlayacak KannadaMangalore Üniversitesi Şansölyesi ve Vali Thawarchand Gehlot dedi.
“Bu tarihi bir karar ve Karnataka ülkede bunu yapan ilk eyalet olacak. Öğrencilerin yerel dilde eğitim almalarına ve ülkenin kalkınması için çalışmalarına yardımcı olacaktır” dedi. Perşembe günü Bengaluru’da devlet üniversitesinden rektörler ve uzmanlarla tüm ders kitaplarının Kannada dilinde yayınlanması konusunda bir toplantı yapılacak.
Çarşamba günü Mangalore Üniversitesi’nin 41. yıllık toplantısında diplomalarını verdikten sonra mezunlara seslendi. Gehlot, bunun bölgesel dilleri ön plana çıkaran Ulusal Eğitim Politikası-2020 kapsamındaki bir değişiklik olduğunu ve Karnataka’nın bu konuda başı çektiğini söyledi.
Yeni mezunları Hindistan’ı yeniden bir ‘vishwa gurusu’ yapmaya çağırdı. “’Atmanirbhar’ (kendi kendine yeten) olmaya ihtiyaç duyan genç neslin yanı sıra, ülkemizin de vişva guru” dedi.
Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi (NAAC) Direktörü. SC Sharmatoplantı konuşmasını yapan ‘En iyi öğretmenler’ hakkında konuştu.
“Bazı insanlar belirli görevlerde iyidir. Bazıları iyi öğretebilir, ancak görevleri iyi yerine getiremeyebilir. Bir kişi ikisini birden yapabiliyorsa, en iyi öğretmen olarak görülmelidir” dedi.
Sharma, çevre sorunlarının çözümünde öğrencilerin rolüne vurgu yaptı. “Küresel yüksek öğretim sisteminin karşı karşıya olduğu zorluklardan biri, çevresel sorunları ele almaktır. Bu sorun doğal olaylardan kaynaklanabileceği gibi insan müdahalesinden de kaynaklanabilir. Doğal afetleri anlarken, çevreye yönelik insan yapımı tehlikeler hakkında derinlemesine düşünmemiz gerekir. Doğa için özverili ve amaçsız bir bakıma sahip olmalıyız” dedi.
Bu vesileyle 115 doktora verildi. Toplam 55 altın madalya ve 57 nakit para ödülü verilirken, birinci olan 71 mezuna sertifikaları verildi.
Tüm beklentilere karşı
İngilizce Yüksek Lisansını birinci sınıfta tamamlayan görme engelli öğrenci Giridhar S Pai, Mangalore Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ünvanını aldı. Not; Yadapadithaya.
“Konuşma yazılımı ile okuyabiliyordum. Ayrıca, üniversite kampüsüne giderken her şeyi kaydettim ve her gün dinledim, bu da müfredatı anlamama ve sınavlarım için yazmama yardımcı oldu. Ayrıca annem Savitha Pai beni sonuna kadar destekledi. UGC/NET sınavını yazdım ve sonuçları bekliyorum. Doçent olmak istiyorum.”