Karnataka: IX. Sınıf Öğrencisi Doğum Günü Kutlamalarından Vazgeçti | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Puttur’daki özel bir CBSE okulunda okuyan bir IX. sınıf öğrencisi, 40 CRPF personelinin hayatını kaybettiği ve birkaç kişinin de yaralandığı Pulwama terör saldırısında hayatını kaybeden cesur CRPF personelinin anısına Salı günü doğum gününü kutlamayı reddetti.
14 Şubat’ta doğum günü olan Öğrenci Thanvi V,14, bugünün bir yas günü olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl doğum gününü kutlamamaya karar verdiğini söylüyor.
Thanvi’nin öğrenci olduğu Ambika Vidyalaya, Puttur’da her öğrencinin doğum gününün geleneksel bir şekilde kutlanması bir gelenektir. Ancak Salı günü, Thanvi, yönetimi ve öğrencileri çok şaşırtacak şekilde, doğum gününde onu karşılamak için olağan düzenlemeler yapıldığında kutlama davetini reddetti. “2019’da doğum günümde Pulwama saldırısı oldu. Olaya üzüldüm. Arkadaşlarım ve ailemle doğum günümü kutlarken her yıl sevdiklerinin yasını tutan 40 aile var. Thanvi, “Bundan sonra doğum günümü kutlamamaya, görev sırasında sevdiklerini kaybeden ailelerle dayanışma göstermeye karar verdim” dedi.
Ailesinin kararından memnun olduğunu da sözlerine ekledi. “Kararımı onlara bildirdiğimde, kutlayıp kutlamamanın bana bağlı olduğunu söylediler. Kararımdan memnunlar” dedi. Annesi Laveena KB, Mangalore Üniversitesi Yaşam Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi, babası Venkatesh Nayak ise bir çiftçidir. “Ailem doğum günümde normal bir parti verirdi, pasta keser ve yemek pişirirdi. Bu yıl parti olmadığı için biriktirilen paradan bir devlet okuluna spor aksesuarları bağışlamayı planlıyorlar.”
Kurumun kurucusu Subrahmanya Nattoja, okulun yaklaşık 750 öğrencisi olduğunu söyledi. Her öğrencinin doğum günü geleneksel bir şekilde kutlanır ve doğum gününü kutlayan öğrenciler üniforma giymekten muaftır. Öğrenciler doğum günlerinde bir bankta oturmak zorundadır ve her öğrenci doğum günleri hakkında Sanskritçe bir shloka söyler. Bir arathi sunulur ve alnına tilak uygulanır. Kurum ayrıca öğrenciye bir kitap verir. Nattoja, “Thanvi’nin kararına saygı duyuyoruz ve o, bugün birçok kişiye rol model oldu. Kurum, kararından gurur duyuyor” dedi.