Karnataka: Krishi Mela’da sergilenen eşsiz çeltik çeşitleri | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
MOODBIDRI: Alva’nın Eğitim Vakfı’ndaki Uluslararası Kültürel Jamboree-2022, Moodbidri’nin büyük bir çekiciliği var. Krishi Mela MG Kodgi gerekçesiyle. Çiftlik 12 hektar büyüklüğündedir ve geleneksel bir sebze bahçesine ve pek çok ilginç manzaraya sahiptir.
Bahçede dünyanın her yerinden muz, hindistancevizi, çiçek ve tahılların yanı sıra 100 çeşit sebze var. Bahçe ayrıca 530 tür sergiliyor çeltik. Bahçede filler, bir yogini, Sri Krishna, anne ve çocuk ve bir zürafadan oluşan devasa heykeller yapılmıştır.
Organizatörlere göre bahçeyi planlamak aylar aldı. “Bu Krishi Mela’nın amacı, genç nesle tarımı ve gıdanın nasıl yetiştirildiğini öğretmek ve onlarda tarıma ilgi uyandırmaktır” dediler.
40 çeşit sebze, 530 çeşit çeltik, egzotik sebzeler, altı çeşit balkabagi, yurt dışından balkabağı çeşitleri, 110 çeşit muz, çeşitli yağlı tohumlar ve tahıllar fuardaki başlıca ilgi çekici yerlerden bazıları.
Fuar ayrıca, bazıları genellikle başka hiçbir yerde yetiştirilmeyen 40 çeşit tatlı patatesi de sergiliyor. Sebze, çeltik ve kahvaltılık gevreklerin yanı sıra hindistan cevizinden oyulmuş eserler de sergileniyor.
Pirinç çeşitleri, nesli tükenmek üzere olan bazı çeşitlerden oluşur. Gösterilen çeltik tohumlarından bazıları Kumbala satışı, Sindhura MadhushaleSannavala, Gandasale, Siddasanna, HMT, Navara, Andanooru Sannave Bharma bloğu. Bu pirinç çeşitleri Karnataka’da bulunur ve benzersizdir. Her biri aroması, tadı, besin değeri ve tıbbi özellikleri ile bilinir. Sharanamudanna başkanı Anjaneya AN, “Bu çeltik çeşitlerini sergilemedeki amacım, genç nesli onlar hakkında eğitmek. Bu, onları gelecek nesiller için koruma çabamız ve derneğimiz bunu uzun yıllardır yapmaya çalışıyor” dedi. Savayava Krishikara Balaga.
Organizatörler ayrıca fuarda 200 çeşit Ayurvedik şifalı bitki, 20 çeşit areka ve 110 çeşit meyvenin sergilendiğini de sözlerine ekledi.
Muz sergileniyor
Vinod Sahadvan Nair 400’den fazla muz çeşidi yetiştirdiği bilinen Kerala’lı bir çiftçi, Krishi Mela’ya yaklaşık 110 çeşit muz getirdi.
“Babamın muz yedikten sonra mide ülserinden kurtulduğunu öğrenince farklı muz çeşitleri yetiştirmeye başladım. İlgimi çekti ve Hindistan’ın ve dünyanın her yerinden muz çeşitleri toplamaya başladım. 400’den fazla muz çeşidim var. Bazıları Halk arasında ‘Vazha Chettan’ olarak bilinen Nair, “Onların tıbbi değeri biliniyor, ancak ben onların korunmasıyla daha çok ilgileniyorum” diyor.