Karnataka: MIT profesörü öğrenciye ‘Kasab’ adını verdi, muaf | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
UDUPI: Bir yardımcı doçent Manipal Teknoloji Enstitüsü (MİT), Udupi, Pazartesi günü bir öğrenciye “terörist” dediği iddiasıyla derslere girmekten men edildi.
Saldırıya misilleme yapan öğrencinin videosu viral oldu. Profesörün onu aradığı bildirildi “kasapMumbai’deki 26/11 terör saldırıları sırasında canlı yakalanan yalnız Pakistanlı teröriste bir gönderme. Öğrencinin şiddetle itiraz etmesi üzerine öğretmen hemen özür diledi ve iddiaya göre ikili sorunu çözdü.
Profesör veya öğrencinin adını vermeden MİT, yaptığı açıklamada olayı kınadığını ve soruşturma talimatı verdiğini söyledi. Başka bir öğrencinin yaptığı viral videoda, Kasab yorumundan sonra profesör şaka olduğunu söyleyerek durumu önemsizleştirmeye çalışıyor ve “özür dilerim” diyor. Öğrenci gözünü korkutmamak için karşılık verir ve “Bu şakalar kabul edilemez. Dinimle bu kadar aşağılayıcı bir şekilde bile dalga geçemezsiniz. 26/11 komik değildi. Bu ülkede Müslüman olmak ve tüm bunlarla her gün yüzleşmek hiç komik değil.”
Rapora göre profesör daha sonra öğrenciden özür diledi
Profesör özür dileyip olayı önemsizmiş gibi gösterirken, öğrenci “Oğlunla böyle mi konuşmak istiyorsun? Ona terörist mi diyeceksin? Bana öyle diyemezsin. Bunu nasıl yaparsın?” sınıftaki herkesin önünde bana terörist mi diyorsun? Üzgünüm tek başına yardımcı olmaz, efendim. Özür dilemen, nasıl düşündüğünü veya kendini buraya nasıl koyduğunu değiştirmiyor.’ Raporlara göre, tartışmanın ardından profesör öğrenciden özür diledi.
Olaydan sonra öğrencinin paylaştığı bildirildi: “Herkese merhaba, hepiniz bir öğrencinin öğretmenine ırkçı yorumların kabul edilemez olduğunu söylediği bir video izlemişsinizdir. kabul edilemez bir isim, “Kasab”, bu ülkenin gördüğü en büyük teröristlerden biri. Şakaydı, bir insanın kimliğini sorgulamak için yeterince geçerli bir sebep olamaz. Ancak, öğretmenle görüştüm ve Özrü gerçekten kastettiğini anladı ve biz bir öğrenci topluluğu olarak bunun gerçek bir hata olduğunu kabul etmeliyiz O sırada aklından neler geçtiğini anlıyorum ve bunu kastetmediğine inanmak isterim. hocam hayran olduğumuz ama bu sefer görmezden gelinebilecek bir insan.Bu konuda bana destek olduğunuz için teşekkür ederim.Çok şey ifade ediyor.Selamlar…”
MİT’ten yapılan tweet’te şu ifadeler yer aldı: “Enstitü’nün bu tür davranışlara göz yummadığını herkesin bilmesini istiyoruz ve bu münferit olay yerleşik politikalara uygun olarak ele alınacaktır. Enstitü, dünyadaki en yüksek çeşitlilikten birine sahip olmaktan gurur duyuyor.” kampüs ve kast, din, bölge, cinsiyet vb. ne olursa olsun herkese eşit davranmaya yönelik anayasal değerleri desteklemeye kararlıdır.”