Karnataka: NAAC, diyor ki kolejleri derecelendirmek için kütüphane önemli bir parametre | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
MANGALURU: Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyinden bir akran ekibi (NAACYakın zamanda eyaletteki birkaç koleji ziyaret eden ), ister öğrenciler ister öğretim üyeleri olsun, bir kişinin akademik yolculuğunun önemli bir parçası olarak bir kütüphanenin önemini vurguladı.

NAAC GFX

Son sekiz yıldır NAAC, bir kurumu NAAC derecelendirmelerinde değerlendirmek için en önemli parametrelerden biri olarak kütüphane bileşenini vurgulamıştır.
Son yıllarda akademik ve araştırma çalışmaları için dijital içeriğe kolay erişim sayesinde, kolej ve üniversite kütüphanelerindeki ziyaretçi sayılarında ciddi bir azalma oldu.
Mangalore Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve NAAC emsal ekiplerinden birinin başkanı olan PS Yadapadithaya, “NAAC, öğrencilerin kütüphaneyi ziyaret ettiklerinde öğretmenlerini takip ettikleri bir ‘çekme etkisi’ yaratmayı hedefliyor. Yeniden kullanıma ihtiyaç var. özellikle e-kaynaklarla ilgili olarak,” dedi Yadapadithaya.
Bir okul müdürü, e-kaynaklar kamu malı olmasına rağmen, NAAC’ın öğrencilerin akademik çalışmaları için kütüphaneleri ziyaret etmelerini istediğini söyledi. “NAAC, kütüphaneyi ziyaret eden öğrencilerin kayıtlarını tutmaya kararlıdır” dedi.
Direktör, NAAC ekibinin ayrıca çeşitli bilimsel yayınlara ve dergilere abonelikleri, ödünç alınan kitapları, diğer üniversite kütüphaneleriyle imzalanan MoU’ları ve kurumlardaki öğretim üyelerinin yayınlarını incelediğini de sözlerine ekledi.
NAAC, ülkedeki yüksek öğretim kurumlarının kalitesini değerlendiren ve kolejlerin ve üniversitelerin akademik altyapısını ve tesislerini izleyen Üniversite Hibe Komisyonu (UGC) altında özerk bir kurumdur.