Karnataka’daki 289 devlet koleji 2 yılda NAAC derecesini geçti | Bangalore haberleri

SurahiO

Member

BENGALURU: Yüksek öğretim bölümü için büyük bir başarı olarak, Karnataka’daki 289 devlet dereceli kolejleri tarafından akredite edilmiştir. Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi (NAAC) son iki yılda.
Bu ay sonuna kadar 18 kolejin daha mezun olması ve toplam sayının 307’ye ulaşması bekleniyor.

Zaman göstergesi

Birçok Karnataka devlet kolejinin, onlarca yıldır yüksek öğretim kurumları için kalite güvence damgası olan NAAC tarafından akredite edilmiş olması takdire şayandır. Uzmanlar, kaliteyi yansıtmayabileceğini söyleyerek NAAC’ın akreditasyon süreci hakkında endişelerini dile getirebilirler. Yine de, hükümetin yüksek öğretim kurumlarının standartlarını geliştirmeye çalışıyor olması güven verici. NAAC değerlendirmelerinin bir sonraki döngüsünde notların daha da iyileştirilmesine, kaliteli eğitim için öğrencilere sunulan seçeneklerin artırılmasına odaklanılmalıdır.

NAAC akreditasyonu alan 289 kolejden Bengaluru’daki Devlet Sanat Koleji, Temmuz 2019 itibarıyla A+ notu aldı. 22 kolej A notu alırken, 65 kolej B++, 95 kolej B+ ve diğer 95 kolej B aldı. On bir kolej C notu aldı.
2019’dan önce yalnızca 30 GFGC, NAAC akreditasyonu elde etmişti. Karnataka’daki 430 GFGC’den yaklaşık 60’ı henüz akredite edilmemiştir.
Bir NAAC akreditasyonu beş yıl geçerlidir ve maliyeti yaklaşık 3,2 lakh Rs’dir. En son akreditasyonlar, sürecin belirli çevrelerden güvenilirliği nedeniyle eleştirilere maruz kaldığı bir zamanda geldi.
Kolej Eğitimi Departmanından Sorumlu Komisyon Üyesi Pradeep P, “Birçok özel kolejde bile buna sahip olmadığı bir zamanda, bunu yaklaşık 300 kolejimizin önüne getirmeyi bir başarı olarak görüyoruz. Bu, standardımızın bir teyidi” dedi. .
Yüksek öğretim departmanı, 2019’da bölgesel ofisler kuran ve kolejlere NAAC yolculuğunun yedi aşaması boyunca rehberlik eden özel bir görev gücü oluşturmuştu. Bunlardan bazıları 1985’te kuruldu ve ilk kez akredite edildi” dedi.
Görev üyelerine göre, “Karnataka kolejleri öğretme ve öğrenme, yönetişim ve liderliğin değerlendirilmesinde iyi performans gösterdi”.
“Eyaletteki devlet kolejlerinin avantajı, öğrenci kaydı açısından. Ayrıca, iyi kabul sayıları var ve çeşitlilik de iyi. Burslar, ücretsiz dizüstü bilgisayar programları ve ücret ödenekleri var. Öğretmenler iyi nitelikli ve müfredat ve ders dışı faaliyetler Eklenen üyeler de sağlamdır.
Komiser, “Endişelerden biri altyapıydı, ancak daha sonra altyapının derecelendirme ölçeğinde yalnızca 150 puana tekabül ettiğini fark ettik. Bu, aynı zamanda, eyalet kolejlerinin zaten iyi durumda olduğu mevcut kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarmakla da ilgili,” diye açıkladı.
Karnataka’daki kolejler, köye uyum sağlama gibi bazı en iyi uygulamalarda başarılı olurken, birçoğunun yeşil denetimler, sensör tabanlı aydınlatma ve bilgisayarlı kütüphaneler gibi altyapı gibi çevresel parametrelerde geride kaldığı görüldü.
Pradeep, “Birinci öncelik NAAC akreditasyonu almaktı. Şimdi önümüzdeki döngülerde gelişebiliriz” dedi.