Kol’dan 3 kısa film Sri Lanka Fest’e katıldı | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: Sri Lanka’daki şiddetli ekonomik kriz, 2022’de film festivallerinin düzenlenmesine yönelik birkaç mali ambargoya yol açtı. Yeni yıl iyimserlikle başladı. Bir yıllık bir aradan sonra, Jaffna Uluslararası Sinema Festivali’nin fiziksel baskısı şimdi yapılıyor.
Kolkata’dan üç kısa film – Shonali Biswas’ın “A Rare Gift”, Bijoy Chowdhury’nin “Undivided Solitude” ve Indira Dhar Mukherjee’nin “Soch” – adanın savaştan harap olmuş şehrinde 8.si düzenlenen festival için yarışıyor.
Bu festivalin 2021 pandemisi sırasında çevrimiçi bir baskısı vardı. Ancak 2022’de durum tamamen değişti. İnsanlar zar zor temel hizmetlere sahipken para kazanmak son derece zordu. Festival danışmanı Premendra Mazumder, “Sinema sevgisine olan azim ve tutku, her şeye meydan okumalarına yardımcı oldu” diyor. Son olarak 8.’si, “30 yıllık silahlı çatışma ve savaşın yol açtığı yıkımdan kurtulan yarımadada bağımsız sinemayı kutlamak” amacıyla 2-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek. Organizatörler, bu festivalin sınırların ötesindeki toplulukların sinema yoluyla birbirleriyle etkileşime girmesi için bir alan yaratacağını umuyor.
‘Nadir Bir Hediye’, sokak sakinleri arasındaki kardeşler arasındaki bağı anlatan diyalogsuz beş dakikalık bir ihale filmi. Jaya Seal Ghosh’un oynadığı ‘Soch’ta Hindistan’daki cinsiyet eşitsizliği, evli kadınların aile içi şiddeti ve ruh sağlığı sorunları gibi konular ele alınıyor. “Organizatörlerin, insanların sanata ve sinemaya olan sevgisini canlı tutma girişimini güçlü bir şekilde destekliyorum. Zor bir dönemden geçtiklerini biliyorum ama bunun gibi olaylar hayatlarını olumlu bir şekilde sürdürmelerini sağlıyor,” dedi Seal Ghosh.
Chowdhury’nin “Bölünmemiş Yalnızlık”ı, tecrit sırasında yaşlıların belirsizliği hakkındadır. “Bu film, Public Service Broadcasting Trust (PSBT) tarafından Covid-19 sırasında yaşanan zorluklar konulu bir film yarışmasında iki ödül kazandı. Bir kriz sırasında ilk acı çeken tüm sanat dallarıdır. Festival organizatörlerinden gelen bu olumlu tutum, benim gibi film yapımında birçok zorlukla karşılaşan yönetmenlere ilham veriyor,” dedi Chowdhury.
Festival ayrıca bir dizi ilginç ilk filmi de fiziksel olarak gösteriyor. Buna Abhinandan Banerjee’nin ‘Manikbabur Megh’i de dahildir. “Keşmir ve Assam hakkında bazı güçlü çıkış filmleri var. Dhanjit Das’ın Assam’daki Bangladeşli göçmen krizini konu alan ‘Soul of Silence’ adlı Assam filmi katılıyor. Aynı şey, Keşmir’e odaklanan Prabhas Chandra’nın ‘I Am Not The River Jhelum’u için de geçerli. Yarışmada Sunny Joseph’in ‘Salt of the Earth’ü var. Shaji N. Karun’un ‘Piravi’ filminin görüntü yönetmenliğini yaptığı bilinen Joseph, ilk yönetmenlik denemesini dini sorgulayan bu güçlü filmle yaptı.” aynı zamanda rekabet halinde olan Soul’.