Kolkata’dan Kenya zirvesine en hızlı Hintli tırmanıcı | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod

KOLKATA: Satyarup SiddhantaKalkütalı dağcı , Kenya Dağı’nın Nelion zirvesine tırmanan en hızlı Hintli oldu. Guinness rekoru sahibi dağcı Siddhanta, 8 Ocak’ta zirveye beş buçuk saatte ulaştı. İrtifa kazanımını takip eden DeLorme saati, Nelion zirvesine çıkarken 5195 metreyi gösteriyordu.
Tırmanışına bir diğer Everest zirvesi tırmanıcısı Kiran Patra ile başlayan Siddhanta, 7 Ocak’ta Kenya Dağı’nın Lenana Dağı’na ulaştı. 9 Ocak’ta Nelion ve Batian zirvelerine tırmanmaya karar verdiler. Siddhanta, arazinin doğasını anlamak için birkaç yer” dedi.
“O gün benim için sadece bir antrenmandı ve Kiran da dinlendi. Bir dağcı olan Kim ile tırmanmaya başladım. Zirveye tırmanış olmadığı için kafa lambası, yeterli su ve uyku tulumu getirmedim. … Bir süre tırmanıp sonra geri dönmeyi düşündük” dedi Siddhanta.
Tırmanış için uygun ayakkabıları bile olmayan Siddhanta, bir kangal halatla yola çıktı ve bir saat içinde ana kampa ulaştı. “Zirve toplam 19 atış alıyor ve antrenman seansı için dört atış yapmaya hazırdık. Dördüncü atış yaptığımızda birkaç atış daha yapmaya karar verdim. Kim hazır değildi ama sonunda birkaç atış daha yapmaya karar verdik.” dedim.
Beşinci ruloya ulaştıklarında Siddhanta kendini bitkin hissetti. Ertesi gün zirveye çıkmak için yeterli enerjisinin olmayacağını anladı. Siddhanta, “Nelion ve Batian’ın zirvelerine gitmeden önce birkaç gün daha bekleyip iyileşmek için yeterli kaynağımız yoktu. O zaman zirveye çıkmaya karar verdim,” dedi.
Siddhanta, “Zirveye ulaştığımızda beş buçuk saat sürdüğünü fark ettim. 2020’de Anindya Mukherjee, Nelion zirvesine dokuz saatte ulaşarak Hindistan’ın en hızlısı oldu” dedi.