Kral Pele geldiğinde Kalküta’yı gördü ve fethetti| Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: 24 Eylül 1977’de Mohun Bagan ile Cosmos arasındaki gösteri maçı futboldan daha fazlasıydı. Sanki Durga Puja o yıl bir ay önce gelmiş gibiydi. Heyecan ve beklenti buydu. Ve hepsi geldi Pele.
Futbol efsanesinin oynayacağı maçın koşusu, bir ay önce Brezilya’nın Kalküta’nın paralarında hakim olan addaları ile başlamıştı. Beş yıldan fazla bir süredir Mohun üyesi olan kimyagerden işadamlığına geçiş yapan Alok Ghosh, “En çılgın hayalimiz gerçek oldu. Pele’yi oynarken neredeyse hiç kimse görmemişti. Yine de, insanlar onun sahadaki birçok macerasını okuduğu için, bilinen bir isimdi,” diye anımsıyor. yıl Bagan. onlarca yıl.
Bir okul öğretmeni olan karısı Manju, ilk kadın futbol taraftarlarından biriydi ve Mohun Bagan maçlarının müdavimiydi (ikisi 1968’de orada tanışmış ve iki yıl sonra evlenmişti). Mohun Bagan’ın o zamanki genel sekreteri Dhiren Dey’den aldığı bir bilet sayesinde maça katılabildi.
“Futbol maçlarında neredeyse hiç kadın yoktu. Kulüp kadın üye kabul etmiyordu. Dhiren-da bana özel izin verdiği için yere girebildim. Maç gecesi saat 21.00’di ve beni teslim etti. Bileti aldı ve “Şimdi eve git ve rahatla” dedi Manju. Pele’yi etten kemikten görmenin verdiği heyecanla dolan ikili, o gece zar zor uyudu.
O sırada üniversiteden yeni mezun olmuş eski bürokrat Shantanu Prasad Kar, herkesi endişelendiren bulutlu bir gün olan ertesi güne dair canlı anılara sahip. “Esplanade’ye giden otobüsler ve tramvaylar dolup taştı. Herkes Pele’yi düşündü ama dudaklarında tek bir dua vardı: ‘Tanrım, lütfen yağmur günü mahvetmesin'”
Pradip mukherjeebir bankada çalışan kriket futboldan daha çok severdi. Ancak ‘tanrı’ Pele’nin geleceğini duyunca bilet almak için babasını taciz etti. Ancak gökyüzü açılırken, diğer binlerce kişi gibi o da Pele’yi o gece iş başında göreceklerinden korkuyordu. “Yağmur yerdeki kili çamura çevirmişti. Pele’nin girmesi şöyle dursun, futbol maçı için ideal değildi. Ama neyse ki yağmur durdu. Ve maç başladı” dedi.
Pele nihayet sahaya çıktığında, Eden Gardens’ın tribünlerini dolduran yaklaşık 80.000 seyirci büyük bir alkış aldı. 17 yaşındaki bir kız öğrenci, ağabeyinin gömleğinin kollarından tuttu ve atmosferi içine çekti.
“Oradaydım ama çok sonra Pele’yi göremedim. Öndeki tribünler çok heyecanlandılar, ayağa kalktılar. Artık futbolsever olmama rağmen o zamanlar maçı takip etmiyordum ve oradaydım.” Mausumi Mitra, “Dada’nın fazladan bileti vardı. Heyecandan keyif aldım, ilk kez Pele’nin silüetinin işlendiği tişörtleri gördüm” dedi.
Pele profesyonel kariyerinin alacakaranlığında olmasına rağmen, Cosmos bir gol, özellikle de topu bir muz gibi sallayan ve kale direğine gidiyormuş gibi görünen bir serbest vuruş attığında Ghosh bir deha gördü. Shibaji Banerjee tamamen sola daldı ve doğramanın hemen yanından geçti.
“Kalabalığa ve Pele’ye bir golü geri çevirdiği tek zaman bu değildi. Üç oyuncuyu geçtikten sonra Pele’nin ayaklarından bir top kaptı. Kalabalık temelde bütün gece topu aldı. Tanrı’yı gördüler. Ve onların cesur olduğunu gördüler.” Cosmos’un Mohun Bagan’ın kazanması gereken maçı geri çekmesine izin veren sadece kötü bir hakemdi,” dedi Ghosh.