Kuveyt Hindistan Büyükelçiliği Mühendislere Yardım Sağlıyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
Mangaluru: Hindistan’ın Kuveyt Büyükelçisi, Adarsh SwaikaKuveyt’teki Hintli mühendislere yardım sözü veren kuruluş, Ulusal Akreditasyon Kurulu (NBA) sorununun en kısa sürede çözüleceğini söyledi.
Kuveyt’teki yaklaşık dokuz Hint mühendislik derneği, 15 Aralık’ta büyükelçiliğe bir bildiri sundu.

Hindistan'ın Kuveyt Büyükelçiliği mühendislere yardım sözü verdi

Hindistan Büyükelçisi Swaika, 30 Ocak’ta yapılan eylem hakkında bilgi vermek ve temsilcilerden konu hakkında geri bildirim almak için bir toplantı düzenledi.
Swaika temsilcilere, Birlik hükümeti ve Eğitim Bakanlığının Kuveytli muadilleriyle iletişim kurduğunu söyledi. Hindistan BüyükelçiliğiHindistan’daki tüm mühendislik kurslarının ve kolejlerinin yalnızca gerektirdiği AICTE ve UGC onayı ve bu NBA akreditasyonu zorunlu değildir. Kendisi ayrıca Kuveyt Eğitim Bakanı ile bizzat görüşecek ve kendisine bu konuda bilgi verecek.
“Kuveyt’teki Hindistan Büyükelçiliği de şu anda yaygın ve çok önemli olan sorunun bir an önce çözülmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Önerildiği gibi, Hindistan Büyükelçiliği kalıcı bir çözüme ulaşılana kadar NOC sorunlarını vaka bazında çözmek için etkilenenler için derhal geçici bir çözüm arayacaktır, ”dedi Swaika toplantıda temsilcilere.
Bu arada, Hindistan Büyükelçiliği ayrıca ilgili herkesin (işini kaybedenler) vakaları (yakın zamanda işten çıkarılanlar/Ekim 2022’den bu yana vakalar) ayrıntılar ve kanıtlarla birlikte Büyükelçiliğe sunması konusunda ısrar etti. Dışişleri Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Bakanlığı ve İnsan Gücü Kamu Otoritesi (PAM).
“NOC sorunları nedeniyle işini kaybeden tüm insanlardan veri topladık. Hint Mühendisler Forumu (IEF) sözcüsü, en erken zamanda derlenecek ve daha fazla işlem yapılması için büyükelçiliğe sunulacak” dedi. Büyükelçi Swaika toplantıda ayrıca Kuveyt’ten bir heyetin bu ay Hindistan’ı ziyaret edeceğini ve eğitim bakanı ve diğer yetkililerle görüşmek için düzenlemeler yapılacağını söyledi.
“Süreç ilerledikçe Kuveyt’te çalışan Hintli mühendisler her gün işlerini kaybediyor. Son 15 yıldır Kuveyt’te çalışan bir mühendis, bunu durdurmak için acil müdahale gerekiyor” dedi.
Kuveyt Mühendisler Derneği ve Kuveyt’teki PAM, NOC’lerin yalnızca üniversiteleri ve kursları Ulusal Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmişse yabancı mühendislere verildiğine dair bir kural oluşturmuştur.