Kuveyt’teki Hintli mühendislerin sorunları çözümsüz kaldı | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Kuveyt’te çalışan Hintli mühendisler, sorun bugüne kadar ele alınmadığı için kolejleri Ulusal Akreditasyon Kurulu’na (NBA) bağlı olmadığı için hala sorun yaşamıyorlar. Kamu İnsan Gücü Otoritesi (PAM) ve Kuveyt’teki Kuveyt Mühendisler Derneği (KSE), NOC’lerin yalnızca kolejleri ve kursları NBA tarafından akredite edilmişse yabancı mühendislere verilmesini zorunlu bir kural haline getirdi.
PAM ve KSE, sıkıntılarına ek olarak, birkaç gün önce Hindistan’ın Hintli mühendislere özel muamele uygulama talebinin mümkün olmadığını açıkladı. PAM ve KSE, özellikle teknik sertifikalar söz konusu olduğunda, piyasayı kontrol etmek ve akademik nitelikleri doğrulamak için pratik adımlar attı.
NBA yirmi yıl önce Hindistan’da uygulandı ve Hindistan’daki pek çok kolej/kurs NBA tarafından akredite edilmedi. Ancak, tüm kolejler tarafından onaylanmıştır. AICTEteknik eğitim için en yüksek yasal organ.
15 yıldır Kuveyt’te çalışan mühendislerden biri TOI’ye geleceğinden endişe ettiğini söyledi. İkametgahım Temmuz’da bitiyor. KSE’den NOC başvurum birkaç gün sonra, ayrıca mezuniyet sertifikam, not kartım ve KSE tarafından atanan üçüncü bir veri akışından olumlu bir rapor için akreditasyon aldıktan sonra reddedildi. Üniversitem artık NBA tarafından akredite edildi. 2022 yılından beri KSE üyesiyim ve KSE tarafından belirlenen tüm kriterleri karşılıyorum. Başvurum reddedildiği için üzgünüm. Şimdi günlerimi sayıyorum. Bu arada, o ay sınavlara girecek çocuklarım var. Uykusuz geceler geçiriyorum ve bu sorun ancak PYO’nun ve Hindistan’dan diğer üst düzey yetkililerin müdahalesiyle çözülebilir.” Hintli mühendislere özel muamele yapılamayacağı açıklaması Hintli mühendisleri daha da endişelendirmiştir.
Başka bir mühendis, Kuveyt hükümetinin sahte sertifikalarla başvuran veya bunlarla çalışan adaylara karşı harekete geçme hakkına sahip olduğuna dikkat çekti. “Ancak geçerli ve gerçek eğitim niteliklerine sahip olanların günah keçisi haline gelmediğinden emin olun” dedi.
Dr. Hindistan’ın Kuveyt Büyükelçisi Adarsh Swaika, Kuveyt’teki Hintli mühendislere her türlü yardımın sağlanacağı ve NBA sorununun kısa sürede çözüleceğine dair güvence verdi. Mühendislik topluluğunun başka bir başkanı, “Ancak o zamandan beri hiçbir şey değişmedi” dedi. Büyükelçi Swaika, 30 Ocak’ta tüm teknik forumlarla bir toplantı düzenledi.