Mangalore Üniversitesi’nin not kartlarını vermedeki gecikmesi öğrencilerin kariyer olanaklarını tehlikeye atıyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Lokesh (isim değişti), bilim mezunu Mangalore Üniversitesi Karkala’da ikamet eden (MU), MU’nun altıncı dönem sınav notlarını geç vermesiyle köşeye sıkıştı. Bu olmadan, hem Hindistan’daki hem de yurtdışındaki özel üniversitelerde lisansüstü (PG) kurslarına devam edemez.
Sadece Lokesh değil; burslara, yüksek öğrenime, işlere ya da rekabet sınavlarına başvurmak isteyip de MÜ tarafından verilen orijinal karneleri olmadığı için başvuru yapamayan onbinlerce mezun var. Mu, geçici not kartlarını çevrimiçi olarak vermesine rağmen, kurumların çoğu bunları kabul etmemektedir.
“Yurtdışındaki üniversitelere yüksek öğrenim için başvurmuştum. Asıl karneyi veremediğim için başvurularımı reddettiler. Daha sonra Manipal’de özel bir üniversiteye başvurdum ve aynı akıbete uğradım. Şimdi başım belaya girdi çünkü Orijinal not kartının gelmesini beklemem gerekiyor. Ayrıca MU yetkililerinin başarısızlığı yüzünden en az bir akademik yılı boşa harcayacağım” dedi.
Sadece akademisyenler değil; Rekabetçi sınavlara başvuramayan birçok aday var. Bir fırsatı kaçıran ve bir sonraki sınavı beklemek zorunda kalan başka bir aday, “Bankacılık Personeli Seçme Enstitüsü (IBPS) sınavına girmeyi planlıyordum, ancak şimdi lisans karnesi olmadan başvuramıyorum” dedi.
MÜ altıncı dönem sınav sonuçlarını bir ay önce açıkladı. Ayrıca not kartlarını son sınıf öğrencilerine öncelikli olarak dağıtacağına söz vermişti, ancak buna dair bir işaret yok.
Bir veli, “MÜ, yükseköğrenim, iş veya sınav başvurularında en önemli belge olan not kartlarını vermekle meşgul. Pandemi nedeniyle kursu ertelenen adaylar endişeli ve endişeli” dedi.
MU ve kolejlerden kaynaklar, not kartlarını basmaya başladıklarını söylediler. Ancak, şimdiye kadar sadece birkaç kolej bunu aldı. Hükümetin birinci sınıftan bir profesör, “İlk grup not kartlarını iki gün önce aldık ve geri kalanlar henüz kampüse ulaşmadı” dedi. Mangalore Üniversitesi Rektör Yardımcısı PS Yadapadithaya, puan kartlarının bir an önce verilmesini sağlamak için departmanı yönlendireceğini söyledi. PL Dharma, Tescil Ettiren (Değerlendirme), yorum için ulaşılamadı.