Mangaluru: Mu sözleşmeli personel düzenlemelerini açıklamasını istedi | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

MANGALURU: Yükseköğretim bölümü Mangalore Üniversitesi (MU) yaklaşık 416 sözleşmeli öğretmenlik dışı personel çalıştıran yetkililer hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlayacak ve dava açacak.
31 Ocak tarihli bir yazıya göre departman, üniversitede herhangi bir sözleşmeli veya geçici işe alım yapmadan önce departmandan ön onay alınması gerektiğini söyledi.
Yakın geçmişte birkaç benzer işe alım gerçekleştiren MU, öğretim üyesi olmayan personeli işe almadan önce departmandan önceden onay almamıştır. Bu nedenle, tüm süreç kurallara aykırıdır ve departman bunu onaylayamaz.
Bu arada mektupta, MU’dan işe alım sürecinde yer alan yetkililer hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütmesi ve rapor sunması da isteniyordu.
MU’da kıdemli bir öğretim üyesi, kurallara rağmen, MU’nun çeşitli bölümler ve idari pozisyonlar için sözleşmeli veya geçici olarak personel aldığını söyledi. “Bu bir ihlaldir. Atamalar sadece mevcut VC tarafından değil, eski VC’ler tarafından da yapılmıştır. İş sözleşmesinin süresi 11 aydır.
Son 416 işe alım yapıldı ve resmi olarak 29 Kasım 2022’de sipariş edildi” dedi. İşe alım talimatına göre, sözleşmeli veya geçici personelin maaşı 10.000 Rs’den başlar ve en yüksek maaş 50.000 Rs’dir.
Sendika işe alımı onayladı: VC Yadapadithaya
Şansölye Yardımcısı Not; Yadapadithaya üniversitenin 1987/88’de toplam 547 onaylı görevi olduğunu iddia etti. “O zamandan beri değişmedi. Yıllar geçtikçe, üniversite boyut ve sayı olarak büyüdü. Birçok sürekli çalışan yıllar içinde emekli oldu ve boş kadroları doldurmak için herhangi bir işe alım yapılmadı.
Bu, çeşitli görevleri yerine getirmek ve tüm sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için ek personel gerektirir. Bu nedenle MÜ, çeşitli pozisyonlar için personel istihdam etti ve bunlara ödeme yapmak için iç kaynakları kullanıyor” dedi.
Ayrıca tüm işe alımların, üniversite yönetimine ilişkin konuları onaylayan en yüksek karar organı olan sendikanın onayı ile yapıldığı da kaydedildi.
Neredeyse tüm MÜ VC’lerin yıllar boyunca geçici ve sözleşmeli olarak öğretim dışı personel işe aldığına işaret ederek, yüksek öğretim departmanının bir soruşturma yürütmek ve harekete geçmek istediğini söyledi. “Ama kime karşı harekete geçilecek?” O sordu.