Mangaluru’daki bu devlet okulunu yemyeşil teraslı bir bahçe taçlandırıyor | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
MANGALURU: İl sınırları içinde bulunan bir devlet okulu sebze bahçesi girişimini terasa taşıyarak başka bir boyuta taşımıştır. Bu, Dakshina Kannada ZP Hükümet Yüksek İlköğretim Okulu, Bokkapatna-3 Baş Öğretmeni Dresil Lilly Menezes’in girişimi sayesinde oldu. Girişimi bir yıl önce başlattı ve olumlu sonuçlar aldı.
Okulun terasında dört beş çeşit sebze yetiştirmiş. Okul kampüsünde ayrıca yaklaşık iki sentlik bir arazide bir sebze bahçesi vardır. Gelirler öğle yemeği için kullanılır.

Mangalur'daki bu devlet okulu, yeşil bir teras bahçesi ile taçlandırılmıştır.

“İki yıl önce emekli olan eski müdürümüz Magdalene D’Souza, organik gübre ile bir sebze bahçesi kurmuştu. Sebze bahçesi ilgi çekiciydi çünkü sınırlı bir alanda pek çok sebze yetiştiriliyordu. Bir anketin parçası olarak kamu kurumlarından, devlet okullarından ve özel şirketlerden birkaç ziyaretçinin yanı sıra Chennai ve Bengaluru’dan bir sosyal yardım grubu vardı. Mirası bazı eklentilerle sürdürmek istedim” diye paylaştı Menezes.
Bir veranda bahçesi oluşturmak için, atılmış buzdolapları satın aldı ve onları kutulara dönüştürdü. Çamur ve gübre kutularda karıştırılır. Şu anda ıspanak, kedi dili (yerel çeşit), kabak ve balkabagi gibi yerel sebzeler yetiştirilmektedir. “Geçen akademik yılda bu deneye başladık ve güzel sonuçlar aldık. Okul çocukları hem sebze bahçesiyle hem de veranda bahçesiyle ilgileniyor” diyor Menezes.

Mangalur'daki bu devlet okulu, yeşil bir teras bahçesi ile taçlandırılmıştır.

Okul 75 yılını tamamlıyor
[1945yılındakurulanokulCumartesigünü75yılınıkutluyorDresil Menezes Okulun özellikle ebeveynleri çalışmak için şehre göç etmiş çocuklar için uygun olduğunu söyledi. “Okulda 1. sınıfta 45 öğrenci var. Dört daimi öğretmen ve iki fahri personel bulunmaktadır. Tesiste ayrıca bir anganvadi 25 çocuğu ile çoğunluğu ilçe dışından. Okul, onun doğum gününü 2020’de kutlayacaktı.
Ancak pandemi nedeniyle bu mümkün olmadı. Kurum, mezunları, hükümet ve çeşitli dernek ve kulüpler tarafından desteklenmektedir. Düzenli olarak çeşitli programlar yürütüyorlar, altyapı ve tesislere sponsor oluyorlar ve ayrıca fon sağlıyorlar” dedi. Cumartesi günü okula destek verenler tebrik edilir.