Merkezi ekipler öğle yemeklerinin uygulanmasını izler | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod

KOLKATA: Birlik eğitim bakanlığı eyalet eğitim bakanlığına bilgi verdiğine göre, merkez devlet okullarındaki öğle yemeği programını denetlemek için bu ay Bengal’e ekipler gönderecek.
Birlik Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve beslenme uzmanlarından oluşan ekipler, eyaletteki program uygulayıcı yetkililerle görüştükten sonra saha denetimleri yapacak. Ekip temsilcileri sağlanan yiyecekleri denetler ve öğrenciler ve velilerle yemeklerin kalitesi hakkında konuşur. Ayrıca programı uygulamak için okullardaki altyapıyı inceleyecek ve okul yetkilileriyle masrafların eyalet hükümeti tarafından nasıl geri ödendiği hakkında konuşacaklar.
Denetimler, gıda kalitesi ile ilgili şikayetlere yanıt olarak gerçekleştirilir. Bazı seçilmiş okullarda kertenkeleler, hamamböcekleri ve yılanlar içeren sağlıksız yiyecekler olduğuna dair raporlar alınmıştır.
Merkezin kararını memnuniyetle karşılayan BJP Ulusal Başkan Yardımcısı Dilip Ghosh şunları söyledi: “Kamu dağıtım sisteminin her kademesinde yolsuzluk var. Okul çocukları bile kurtulmuş değil. Merkez ekipler gelip çürümüşlerin peşine düşsün.
Trinamool lideri, Merkezin bu tür teftiş ekipleri göndermesinin aslında Bengal’i meşru fon desteğinden mahrum etmek için bir hile olduğunu belirtti. Jayprakash Mujumdar Şimdi de devlet okulu öğrencilerini öğle yemeklerinden mahrum etmek mi istiyorlar?
Bu, Merkezin, Pradhan Mantri Awas Yojana’nın performansındaki yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere Bengal’in 10 bölgesini ziyaret etmek üzere beş teftiş ekibi gönderme kararının ardından geldi.