Öğretim görevlisi arkadaşlığı kaçırdı. Ve böylece girişimci kadınlar derneği kurdu.

YeFu

Global Mod
Global Mod
Grup nasıl bir ölümle başladı?
Ben kendim yirmi yıldan daha az bir süredir bir iş yürütüyorum ve çalışanı olmayan serbest meslek sahibi olduğum için beş yıl önce iş için üzülmeye başladım. Belki de böyle bir sorunu olan tek kişi ben değilimdir diye düşündüm ve Vysoin’de tesadüfen iş kadınlarını bir araya getiren bir grup var mı diye internette araştırmaya başladım.

Ve uyuyakaldın mı?
Ne yazık ki değil. O zamanlar bu tür faaliyetler Prag ve Brno gibi her iki şehirde de yaygındı. Modellerini beğendim, ağ oluşturmanın bir kombinasyonuydu (insanlar arasında ilişki kurma, bilgi alışverişi, kişisel teması sürdürme ve bağlantı kurma, editörün notu), ortak bir akıl ve fikir dizisi ile düzenli olarak buluşan bir topluluk tarafından genişletilmiş ve oluşturulmuştur. Ama bu yüzden saatin herhangi bir yere gitmesini istemedim. Ayrıca, bu faaliyetlerin çoğu, benim için oldukça bağlayıcı olan bazı kulüp kurallarıyla bağlantılıydı. Bu bakımdan sp özgürlüğünü tercih ederim.

Demek kendi grubunu kurdun. Tutuklamaları nasıldı?
Böyle bir grup toplantısı olup olmayacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu yüzden 2018’in sonunda ilk etkinliği düzenlemeye çalıştım ve o sırada kimse nasıl gideceğini bilmiyordu, ona yaklaşık on kadın geldi. Çok şaşırdım, ancak bu şekilde tanışması ve buradaki amacı görmesi gereken tek kişinin ben olmadığımı doğruladı. Bu yüzden, covid salgını nedeniyle karmaşık hale gelen başka bir toplantıyı takip etti.

Senin için nasıl sonuçlandı?
Covid bizi ağırlıklı olarak online ortamlara yönlendirdi. Ve sosyal medya ile mücadele ederken, sonunda pandemi bittikten sonra bile iyi bir hamle olduğu ortaya çıktı. Vysoina da tembellik yapmaya değer ve insanların bir etkinlik için kolayca toplanabilecekleri büyük bir merkezimiz yok. İşlevsel olarak çevrimiçi alana doğmak, böylece birçok kadın için uygun hale geldi. birçoğu normal karşılamasa da bu iletişim, iletişim ve temas biçimini tercih ediyor. Beş yüzden fazla kişi Facebook sayfamız Podnikav eny z Vysoina’yı takip ediyor. Bölgede gerçekten sadece kadınların iş yaptığı kapalı bir özel grubun yaklaşık 270 kadın üyesi bulunuyor. Ve topluluğumuz büyümeye devam ediyor.

Martina Vchov

• Bir dilbilgisi okulundan mezun oldu, ardından İngilizce öğretmenliği alanında lisans derecesi aldı. Bunu, ilkokul ve dil sınıfları için İngilizce öğretimi alanında yüksek lisans derecesi ile takip etti.
  • Öğretim görevlisi olarak çalıştı, ayrıca üniversitede İngilizce okudu.
  • Artık şirketlerde İngilizce öğretiyor ve İngilizce’yi doğru bir şekilde nasıl öğrenebileceğine dair çevrimiçi kurslar veriyor.
  • 2018 yılında Podnikav eny z Vysoina grubunu kurdu. Bugün platformda yaklaşık 270 kadın var. Onu Facebook’ta bulabilirsiniz.
  • Grup çerçevesinde seminerler, kurslar, istişareler ile bağlantılı bir topluluk toplantısı yapılır.
  • Ayrıca aroma yağları için eski küplerin satışı ile uğraşmaktadır.
  • 44 yaşında. Havlkov Brod’a gidiyorum, çocuklarım var.
  • Boş zamanlarında seyahat etmeyi, alışverişe gitmeyi, dağlarda yürüyüşe çıkmayı, dil öğrenmeyi vb. sever.

Peki grup nasıl gidiyor? Kadın girişimcileri katılmaya iten nedir?
Birçok kadın buraya çoğunlukla uzun vadeli olarak gelir. Toplantının içeriğinin temeli, finans, pazarlama, sosyal ağlarda tanıtım, ücretlendirme hatta kişisel gelişim gibi ele alınacak konuyu belirlemeye yönelik profesyonel bir rehberdir çünkü bunlar birbiriyle bağlantılı şeylerdir. Tabii ki, kadınlar kursun başka yerlerinde ve çevrimiçi derslerde de bu kadar uzun süre bulabilirler. Ancak burada, topluluğun yararına, toplantı, tartışma, istişare olasılığına sahipsiniz. Burada yeni bir arkadaşlık ve hatta iş bağlantıları kurabilirsiniz. Bir tür çalışma bağlantımız olduğunda ve ortak bir proje oluşturduğumuzda her zaman heyecanlanıyorum.

Bana sormaya çalış, böyle ortak bir toplantıda ne hayal ediyorsun? Nasıl bv programı?
Toplantılar kabaca günde üç kezdir ve genellikle haftada iki kez yapılır. Bazen sabah, bazen öğleden sonra, olabildiğince çok ağlayayım diye. Giriş ücreti 350 ile 850 kron arasında, program için kötü. Başlangıçta, her katılımcının kendileri hakkında bir şeyler okuyabileceği, şirketlerini tanıtabileceği veya sizi etkinliklerinden birine davet edebileceği sözde bir çemberimiz var. Ana kurs daha sonra kabaca doksan dakikalık bir ders ve bir atölye çalışmasından oluşur. Her oturuma alanında uzman bir öğretim görevlisi davet edilir ve bu genellikle gruplardan kadınlar tarafından kolaylaştırılır.

Ara sıra, ilginç koşullarla uğraştığım bir şirketle anlaşma yaptığımda veya kendinizi geleneksel olmayan bir alana adadıysanız, bir iş gezisi de düzenliyorum. Daha sonra hikayesini diğerleriyle paylaştı ve genellikle güçlü anların hasretini çekti. Pednky, bu bir teori ama bu pbhy’ler gerçek hayat.

Gruplardaki kadınların nasıl olduğunu özetler misiniz? Nasıl bir iş tecrüben var, ne yapıyorsun?
Hem alanlar ve meslekler açısından hem de kadınların bulunduğu iş düzeyi açısından inanılmaz derecede çeşitlidir. Sadece bir yıldır kendi işinin sahibi olan kadınlar gibi, yirmi yıl veya daha uzun süredir iş yapan deneyimli matadorlar için buraya gelin. Ve hiçbir kesintiyi kaçırmayın, sadece işi düşünün. Mesleğiniz nedir mesela iç mimar, aşçı, kitap yazarı, pazarlamacı, terapist, öğretim görevlisi, psikiyatrist, kuyumcu, aşçı atölyesi sahibi, kuaför, düğün koordinatörü, lüks çanta tamircisi veya sebze çiftliği kuran bir kadın.

Ve hepsi düzenli olarak ortak faaliyetlere katılıyor mu?
Kesinlikle hayır. O günkü etkinliği gerçekten kaçırmayan, sadece saatte bir gelen ve buluşmayı karanlığa göre seçen biri. Bahsettiğim gibi diğer kadınlar çevrimiçi iletişimi tercih ediyor. Tch yaklaşık yarısıdır. Ancak bu farklıdır ve her bir kadının çalışma ve özel yaşamlarındaki bireysel aşamalara göre değişir.

Grubun var olduğu yıllar boyunca, muhtemelen yeterince pbh duymuşsunuzdur ve birçok ilham verici insanla tanışmışsınızdır. Peki bugün iş kadınları hangi sorunlarla karşı karşıya?
İşin gelişip büyüdüğü için sadece pahalı bir iş olmaması, aynı zamanda ailenin işten zarar görmemesi için yapılacak çok şey var. Bir şeyi doldurduğunuz anda çocuklar sizi hasta eder ve tüm dolgular bir kenara gider. Kanaatimce, kadınlar genellikle işleri için adil bir fiyat istemekte ve kendilerini sorumlu bir şekilde değerlendirmekte sorun yaşıyorlar. Yeterince iyi olmadığınız, yeterli mesafeye veya yeterli deneyime sahip olmadığınız hisleriyle tanışın ve kaybolmuş hissedin. Ve şüphe duyan insanlara geri bildirimde bulunan, onları destekleyen, onlara cesaret veren topluluk bunun için harika.

Gruplarda yüzlerce kadın var. Genişletme kapasiteniz var mı?
Kadın eklendiğinde haberdar olmaktan mutluluk duyacağım. Benim için her zaman yeni bir ilham ve motivasyon kaynağı oldu. Geri kalanını tam olarak deneyebilirim, böylece o şeyleri ve diğer formatları karşılamak için verdi.

Bize değişiklikleri nasıl yerine getirdiğinizi anlatır mısınız?
Ön sıraların olmadığı, aksine her kadına yerin olduğu bir toplantı yaptık. kadınlar ayrıca soru sorabilir, tartışabilir, danışabilir. Yani yemek yerken bu formata devam etmek isterim. Yaz aylarında, örneğin ürün tadımı ile piknik veya bizim saflarımızdan kadınlar tarafından yürütülen bir egzersiz şeklinde ücretsiz toplantılar da yapıyorum. Ve 2018’de bireysel istişarelerle başlamak istiyorum, ne teklif edilir, kadınlar bunu ister. Bazı insanlar, ortak etkinliklerde çok fazla zamanın olmadığı işleriyle ilgili şeyleri sakince ve derinlemesine tartışmak ister.

Peki ya kendi işiniz? Grubun etrafındaki faaliyetleri göz önünde bulundurarak buna yeterli zamanınız var mı?
Grubun en başından beri benimle olduğu doğru ama olaylar ve faaliyetler büyüdükçe işlerim de büyüdü. Gidip ödemek zorundaydınız, örneğin öğretim görevlileri, yer kiralamak ve benzerleri. Bununla birlikte, kendimi öğretmeye, şirketlerde İngilizce öğretmeye ve insanların İngilizce öğrenmeyi bildikleri çevrimiçi kurslar yürütmeye adadım. Günümüzde bir çok kursunuz, dil kurslarınız, online dersleriniz var, yabancı dil filmlerine, anadillere, kitaplara ve diğer kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz. Kim günün 24 saati ücretsiz olarak İngilizce ile çevrelenmek ister. Ancak pek çok insan hala bu seçenekleri etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilmiyor ve dile gerçekten hakim olamıyor.

Ofisinizde birlikte konuşuyoruz, orada da ortaya çıkan pek çok geleneksel olmayan eski tuğlayı fark etmekten kendinizi alamıyorsunuz. Onlara bir son verdi, biraz daha mı büyüdü?
Uçucu yağlar için yakılan kayın ağacından yapılmış küplerdir. Aroma lambasına bir alternatiftir, ancak mum kullanmanıza gerek kalmaması avantajına sahiptir. Yağ sadece küpün tepesine damlatılır ve oradan yavaş yavaş buharlaşır.

Bu fikre nasıl içtiniz?
Yıllar önce, sosyal girişim Zamujcho’dan çim üretimi için atık çim içeren bir çanta satın aldım. Ve ondan geçen yaz ayırdığım güzel kemikler düştü. Ben de onları raflara koymaya başladım. O zamanlar evimi kimyasal kullanmadan temizlemek istiyordum, bu yüzden kendiliğinden yağı önce bu küplerin üzerine damlatabilirim diye bir fikrim vardı. Kızlar daha sonra onları nereden aldığımı sordular, gururları okşandı. Ben de zar atmayı deneyeyim dedim. Bunları başka bir sosyal işletmeden alıyorum ve bunların işlenmesi yani sağ kenarları, son boyama ve logo işlemeleri bu türden başka bir işletmede yapılıyor. Şimdilik sadece Girişimci Kadınlar toplantısında küpleri satıyorum ama zamanın e-mağaza kısmını da dolduruyorum. İnşallah bu hedeflerini gerçekleştirebilecektir.