Stanislav Nevesely öldü. Hokejová Jihlava’ya on bir şampiyonluğa yardım etti

YeFu

Global Mod
Global Mod
Nevesely, Jihlava’nın Dukla’sının bir efsanesiydi. 1964’ten itibaren Vysočín’de oyuncu, yardımcı antrenör ve daha sonra baş antrenör olarak çalıştı ve kulüpte on sekiz uzun sezon geçirdi.

Jihlava’nın tarihinde kazandığı on iki yerli şampiyonluktan on birine katıldı.

“Standa Neveseli öldü. Çok üzücü bir haber, o harika bir adamdı. Belki de onsuz asla ligde oynamazdım. Ve aynı şekilde, örneğin, Olda Válek. Onun için Standa bir baba gibiydi,” dedi Žák editörlere.

Kulübün ikonlarından biri de Stanislav Nevselý idi. 1967’den beri kendini tamamen koçluk kariyerine adadı. Sonraki yirmi yılını Cihlava’da geçirdi.

80’li yıllarda Neveseli daha sonra milli takıma geçti. Önce Luďko Bukač’ın elindeydi, birlikte Çekoslovak milli takımını 1985’teki ev şampiyonasında dünya şampiyonu unvanına taşıdılar. Bir spor menajeri olarak, aynı zamanda Nagano Olimpiyat Oyunlarında Çek hokey oyuncularının ünlü altın madalyasındaydı.

İsviçre’de Kloten ve Almanya’da Freiburg’da bir yıl antrenman yaptı, ayrıca bir sezon Hırvatistan 20 yaş altı milli takımının başında yer aldı. Antrenörlük kariyerini 2008/2009 sezonunda bölge şampiyonasında Moravské Budějovice yedek kulübesinde bitirdi.

Ama en çok Cihlava’yı severdi. 75. yaş gününü kutladığında, formda kalmaya nasıl devam ettiğini iDNES.cz’ye verdiği bir röportajda anlattı. “Gençlerin yanındayım ve hala spor yapıyorum. Tenis, netball oynuyorum. Ayrıca oturup kağıt oynamak için birahaneye gidiyoruz” dedi.

Jaromír Jágro’ya üst düzey milli takımda bir şans veren ilk kişi oydu. 1990’da Bern’deki dünya şampiyonasında, o ve meslektaşı Pavel Wohl çağrıldı ve diğer yeni gelenler Robert Reichl ve Robert Holík ile birlikte dördüncü dizilişe yerleştirildi.

“Reichel altı gol attı, Holík ve Jágr üçer gol attı. Büyük denge!” diye hatırladı yıllar sonra gülümseyerek.