Sudder St, Pilkhana, Sundarbans: Bengal’in Lapierre’nin sevinç yaydığı köşeleri Fransız bağlantısını hatırlayın | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
KOLKATA: Sudder Caddesi ve Chowringhee Lane’deki birkaç çekçek çekici yazarı canlı bir şekilde hatırlıyor Dominique Lapierreonun romanı,neşe şehri‘ ve Om Puri’nin çekçek çekicinin ikonik rolünü oynadığı film uyarlaması.
Şimdi altmışlı yaşlarının sonlarında olan çekçek çekicisi Mohammed Eijaz, Lapierre’in kendisi ve bölgedeki diğer kişilerle röportaj yaptığını hatırladı. Eijaz, “Her görüşmeden sonra cebimize 50 rupi koyduğu için aldırmadık” dedi. 50 Rs, özellikle ekonomik serbestleşme öncesi günlerde, fakir çekçek wallahlar için oldukça fazla bir paraydı. “Bizi mamuli baatein (sıradan konuşma) ile meşgul ederdi. Bunca yıldan sonra neden bahsettiğimizi hatırlayamıyorum” dedi.

Farwan Kalküta

Lapierre’de kaldı Fair Lawn Otel Kalküta’ya yaptığı ziyaretler sırasında Sudder Caddesi’nde
Lapierre, Kalküta’ya yaptığı ziyaretler sırasında Fairlawn Hotel’e yerleşecekti. 1992 yılında filmin çekimleri sırasında da filmin bütünlüğü korunmuştur. Lapierre cömertliğiyle hatırlandıysa, Eijaz da filmin çekildiğini canlı bir şekilde hatırladı. Roland Joffe 90’ların başı. “Daha çok filmde olduğum için. Çekçekimi Om Puri’ninkinin yanına çekmem istendi,” dedi. Filmin büyük bir kısmının Sudder Sokağı ve Chowringee Lane’de çekildiğini hatırlıyor. “Gora sahib’in (muhtemelen Joffe) çekçekimle Chowringhee Lane’deki Capital Hotel’e gitmemi istediğini hatırlıyorum,” diye ekledi.
Bihar’daki Motihari’den Eijaz, çocukluğundan beri Kolkata’da çekçek çekiyor. Aynı zamanda filmin bir parçası olan çekçek çekici arkadaşları Manzarul, Kuddus ve Ahiful’u hatırladı. Çekçek çekicilerini hatırladılar mı? Pilkhana Howrah’ta gecekondu mu? Güney 24 Parganas, Jaynagar’dan 70 yaşındaki Selim Gazi, “Pilkhana’dan gelenler vardı. Ishaq Miyan da onlardan biriydi” diyor. Selim, ücret char anna (25 kuruş civarında) olduğu için çekçek çekiyor. Şimdi asgari oran 30 Rs’ye yükseltildi.
Sudder Caddesi’nin kaldırımlarında büyüyen Sima Bibi, Lapierre’i küçük bir kız olarak belli belirsiz hatırlıyordu. Ailesi, olağanüstü cömertliği için sahibini her zaman övdü. “Blue Sky Cafe’de yemek yerlerdi ve bize yiyecek getirirlerdi” dedi. Ancak filmin çekimi onun üzerinde kalıcı bir etki bıraktı. Şimdi 50’li yaşlarının sonlarında olan Sima, “Etrafta çok koşuşturma vardı. Işıkları ve kameraları görünce şaşırdım” diyor.
Eijaz, çarşıların çekim için Sudder Sokağı patikasında yeniden yaratıldığını hatırladı. Eijaz, “Birçok satıcıdan biletlerinin satışını gerçekleştirmesi istendi. Cadde her türlü faaliyetle doluydu. Sudder Caddesi’nin her iki yanına güçlü polis noktaları yerleştirildi.” Hiç filmi izlemeyi başardı mı?
“Sıradan sinemaseverlerle kontrole giderdim. Ne zaman Light House, New Empire veya Globe’un yanından geçsem kontrol ederdim. Kimse bize filmin ne zaman çıkacağını söyleyemezdi. Bir noktadan sonra ilgimi kaybettim ve filmi unuttum. göster” diye ekledi.
Çekçeklerin yakında şehirden kaybolacağını düşünen Gazi, “Filmi Om Puri öldüğünde duydum. Bazı medya mensupları benimle röportaj yapmaya geldi. Gurur duydum” dedi.