Ticaret fuarında büyük ilgi, Af-pak stantları Kol ile eski bağları tazeliyor | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod
Yazan: Ipsita Maiti
KOLKATA: Hindistan’ın komşuları sınır anlaşmazlıklarıyla mücadele ediyor olabilir, ancak Kolkata ticaret fuarında alıcıların favorisi olmaya devam ediyorlar. Hindistan Uluslararası Mega Ticaret Fuarı’nın (IIMTF) 2022 edisyonunda hem Afganistan hem de Pakistan’dan gelen stantların büyük çekişmeler olarak ortaya çıkmasıyla, Covid sonrası ilk büyük ticaret fuarı farklı değil.
Her iki ülkeden tüccarlar günde 30.000-40.000 Rs kazandıklarını ve önümüzdeki hafta başında “stoklarının en az yüzde 60’ını” satacaklarından emin olduklarını söylediler. Pakistanlı bir tüccar, “Güvenimizin temeli, sadık müşterilerimizin geri dönmesidir” dedi. Bu yıl alıcıların ilgisini çeken ürünler arasında Afgan kuru meyveleri ve lüks halıları da yer alıyor. Pakistan tezgahlarında enfes giyim malzemeleri ve kumaşlar sergileniyor.
Afgan kuruyemiş satıcısı Mir Hamza, ürünlerini Afganistan’dan ithal ediyor ve Delhi’de geride kalıyor. “Fuar ve sergiler, başta ceviz ve antep fıstığı olmak üzere ürünlerin satışı için iyi bir fırsat. Ayrıca Kalküta’daki müşteri tabanımızla bağlarımızı korumamıza da yardımcı oluyor,” dedi Hamza.
Bir diğer Afgan kuruyemiş satıcısı, Ayoub Tarakay, böyle sıcak bir yanıttan sonra gelecek yıl tekrar gelmek istiyorum. “Görünüşe göre buradaki herkes ticaretimize sıcak bakıyor,” diye ekledi.
Navid Hüseyin, bir Afgan halı satıcısı, kalıcı olarak Delhi’de ikamet ettiği için Afganistan’dan halı ithal etmenin ne kadar zor olduğunu anlattı. “Bu tür lüks ürünlerin satışlarında düşüş var ama ben şirketten ayrılmaya hazır değilim. Bunun yerine, gelecekte satışların artması için alıcıları ürünler hakkında eğitmeye çalışıyorum” dedi.
Pakistan tezgahlarındaki tüccarlar, satışlarda genel bir artış gördüklerini iddia ettiler. Giyim malzemeleri ve kumaşları satan Abdul Hamid, bu fuarı en karlı fuarlardan biri olarak görüyor. “Eski müşterilerle tanışmak ve yeni müşterilerle ilişkiler kurmak için harika bir fırsat. Delhi’de birden fazla mağazam olmasına rağmen bu fuarı kaçırmıyorum” dedi.
Müşterilerden gelen olumlu tepkiler ve şehirden gelen sıcak karşılama, giyim malzemesi satıcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Farhan Ahmed her yıl bu fuara geri dönüyoruz.
“Borsa 16 Aralık’ta açık ilan edildiğinden beri satışlar arttı. 2 Ocak 2023’e kadar hisselerin yaklaşık %60’ını satmış olacağımdan eminim.”