Tırmanışı göremeyen Burd, kör paratriatletçinin parkurdan sesini duydu.

YeFu

Global Mod
Global Mod
Norseman, zorlu koşullarıyla ünlü, Ironman porsiyonlu bir yemdir. 226 kilometrelik mesafeyle dünyanın en zor ama aynı zamanda en güzel triatlonlarından biridir. Norveç’e ait olan her şeyi içeriyor: bir buz fiyortunda yelken açmak, dağlarda bisiklet sürmek ve iki kilometrelik uzun yol boyunca koşmak, l Ondej Zmekal.

Başlangıcın kendisi çok orijinal. Hardanger fiyortunda feribottan üç metre yükseklikten on altı derece civarındaki suya atlamakla başladı. 20 yaşında görme yeteneğini kalıcı olarak kaybeden ve işitme duyusunda hasar meydana gelen triatloncu, havanın diğer yıllara göre sıcak olmasının da kötü olduğunu anlatıyor.

Ondej Zmekal buzlu suda 3 kilometrelik yüzmeye hazırlanıyordu. Klasik neoprenin altına jet termal gömlek, ayağıma çorap vb. giydim. Kış ayaklardan ve baştan başlıyor, eller alışıyor. Bu yüzden kafam donmasın diye bir de neopren destanı aldım, üstüne de soğuğa nasıl hazırladığını anlatan bir yüzme destanı koydum.

Bisikletin üzerinde erimek üzereydi

Sabah saat beşte, o ve rehberi Marko Peterka karanlıkta suya girmeye başladılar; tek referans noktası, baştan çıkarıcılar için kaçış halindeki bir işaret ateşiydi.

Tandem bisiklette çiftin buzları eritmek için yeterli zamanı vardı, bisiklet mesafesi 180 kilometreydi. Ondej Zmekal, şakayla karışık, 25 kilometre yokuş yukarı giderken bir tırmanışta sıkışıp kaldık.

Marek Peterka sonunda otoparkına, yükselişi görememesi utanç verici olmalı, dedi.

Baştan çıkarıcı kadının beş bisiklet yolunda rüzgar azaldı ve uzakta şimşekler çaktı. Depoda yedi saat bisiklet sürdükten sonra asfaltsız en dik maraton parkurunun güvenlik nedeniyle iptal edildiğini öğrendik. Zombie Hill’e tırmanmadık, organizatörler sadece tepesini yok etti. Gümrüklerimizin önünde bir ağaç onu yakaladı ve ikiye böldü, arkalarındaki baştan çıkarıcılar gümrüklere kadar gittiler ve bazıları İskandinav l Zmekal’in işini bitiremedi.

Böylece bu yıl Eidfjord kasabası çevresindeki aşırı şelale yükselişe geçti.

Zmekal ve Peterka bitiş çizgisini yaklaşık 14 saat 35 dakika 57 saniyede geçerek kategorilerinin şampiyonu oldular. Zmekal, sağlıklı baştan çıkarıcı kadınlar arasında 133. sırada yer aldığımızı ve onurun yalnızca en iyi 160 İskandinav’ya ayrılan siyah deri forma olduğunu vurguluyor.

Boğazındaki ağrı onu yavaşlattı

Birkaç hafta sonra, Novho Telekov’un inatçı sürücüsü şampiyonluğu kazandı ve yine İskandinavya’da, bu kez Finlandiya’nın Lahti kentindeydi.

Bu tür baştan çıkarıcı kadınların her biri için, baştan çıkarıcı kadının unvan için mücadele edebilmesi için gerekli koşulları karşılaması gerekir. Lahti’de en büyük etkinliklerden biri gerçekleşiyor; yarı Ironman (1.99021). Böyle bir baştan çıkarmanın parçası olmak harika. Kuruluşlar aynı zamanda engelli kişilere profesyonel muamelesi yapmaktadır. Birkaç dakika onların arkasında başladık, baştan çıkarıcı üç kadın Ondej Zmekal birlikte yola çıktı.

Bu sefer izleyiciyle birlikte suda yalnızca 40 dakikadan az zaman geçirdi. Bisiklet sürerken yağmur yağmaya başladı, ıslak yolda kayma tehlikesi oluştu. Bisiklet kesinlikle özgür değildi, rotanın yukarı ve aşağı sallanan bir profili vardı, ilginç bir teknik rotaydı, diye anlatıyor.

Cli’de beş saatin altında bir performans sergilemek istediler ancak ikili dört saniye farkla başarısız oldu. Ondej Zmekal, Lahti’ye soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı şikayetiyle gitti, ancak başlangıçta formdaydı ancak formu pek iyi değildi.

Daha iyi bir zamana %100 hazır değildim. Ova beyazdı, asfalt ve toprak vardı, bu benim rotama uyuyor ama benim için çok zor bir arazi çünkü dikkatli olmam gerekiyor, diye açıklıyor yalnızca ışıkla karanlığı ayıran baştan çıkarıcı kadın. Güzel bir sonuçtu, kendi kategorimi kazandım, tüm handikapçılar sıralamasında ikinci oldum. Bunun yerine bir kolunu uzatan Vtz on dakika daha hızlıydı. Çorba savaşçısı, tek elle bisiklet sürmenin zor olduğunu söylüyor.

Ondej Zmekal’in binicilik sezonu daha bitmedi. Doksy’de Karlovy Vary’de başlamayı planlıyor ve ardından bir kez daha dünya çapındaki rekabetle karşılaşacağı Hırvatistan’ın Poreč kentindeki Ironman serisine yöneliyor. Kasım ayında Atina’da bir maraton koşabileceğini açıkladı.

Kendine acımadı ve mücadeleye başladı

Vysoina’lı kör atlet, yalnızca sağlıklı bir sporcunun cesaret edebileceği bir dizi zorluğun üstesinden geldi. Geçen yıl Hollanda’da Almere’ye karşı paratriatlonda ilk kez dünya şampiyonu oldu. İki yıl sonra, dünyada bu engelle karşılaşan ilk sporcu olarak dünyanın en ünlü bisiklet etkinliği Tour de France’ın tüm rotasını fethetti.

Ondej Zmekal’in küçük yaşlardan beri görme sorunları vardı, çocuklu olarak doğdu. Sağ gözü doktorlar tarafından kurtarıldı ama yirmi yaşındayken mobilya taşırken gözü çatlayınca ona önem verdi.

Ayrıca işitme bozukluğu nedeniyle işitme cihazı takın. Koşulların bu şekilde bir araya gelmesiyle büyük spor başarıları hayali çiçek açtı ama yine de pes etmedi. Kendine acımaktan kendini alamadı ve kendini aptal yerine koymaya karar verdi.

Tour de France’ın yanı sıra Almanya Seddi’ndeki maratondan da etkilendi, bin basamak tırmandı, tüm Avusturya’yı koştu, Prag Maratonu’nu kazandı ve Vcar’da Engadin Kayak Maratonu’nu koştu. Büyük bir cl çanta burun kafaya gidin. Paratriatlondaki eleme liderliğinin başarısız olması nedeniyle Tokyo’daki son Paralimpik Oyunları’na katılmak istedi. Beş yıl boyunca Paa’ya ulaşmak istediği tek şey bu.

Paralimpik Oyunları’na katılım henüz tamamlanmadı ve beşinci yılda da devam edecek. Bir deneyeceğim, gelecekte nereye taşınacağımı göreceğiz. Jae’de eleme atı ve pt yılı, son dakikaya kadar açık olacak. En iyi sonuçları gizleyin, hangi potansiyel müşterilerin daha iyi puan aldığını açıklıyor.

Paralimpik oyunlar yalnızca en iyi on kişiye

Şu anda listede yaklaşık 200 yer var ancak yalnızca ilk 10’a aday gösterilebilecek. Kategoride 80 ve 90 baştan çıkarıcı kadın var, hareket etme ihtiyacının olacağını fark ediyor.

Ancak artık uzun parkurlardaki sprintler toplanıyor, Paralimpik Oyunları’nda ise sprint parkuruna indirgeniyor (750 metre yüzme, bisiklette 20 km ve koşuda 5 km). 32 yaşındayım, 20 değil, parkem del trat. Sanki bir maraton koşucusunun yüz mil koşması gerekiyormuş gibi.

Fırsat bulduğunda kesinlikle Paralimpik Oyunları için mücadele edecek. Ama onu evrenin merkezi olarak kabul etmiyorum. Zmekal, her zamanki mizah anlayışıyla, eğer yürümezse sanırım ağrıyı denemek zorunda kalacağım dedi.