Tta beni destekledi Kal: Jihlav’da kal! Kulüp efsanesi Dolan’ı hatırla

YeFu

Global Mod
Global Mod
Libor Dolan, Ji Kuera ve Petr Vlk, 1980’lerin ortasında Horck’un Jihlav’daki kış stadyumunun buzlarına çıktığında dizleri genellikle titriyordu. Tam tersine kalabalık tribünler hemen misafir takıma kafalarını verdi…

Dukla, başkalarına korku aşılayan, çok genç olmayan ama yetenekli hokey oyuncularından oluşan bir grup yaratmayı başardı.

Beş yıl önce mayıs ayında 60. yaş gününü kutlayan Libor Dolan, elbette o dönemi çok sık hatırlıyoruz dedi. Geçtiğimiz yıllarda eski salon gitmeye başlayınca ben de kışa vahşi bir insan olarak giderdim. Özellikle Dukla’nın bir süre daha ekstra ligde forma giydiği sezonda 2017/18 sezonu durumu değiştirdi.

Libor Dolan

6 Nisan 1964’te Hradec Krlov’da doğdu. Babası Ji de milli takım dahil en üst düzeyde hokey oynuyordu. Libor Dolan, 15 yaşına kadar memleketi Hradec’in formasını giydi, ardından 1982’de orduya katılmak için gittiği Jihlava’da Pardubice tarafından izlendi. Ve Dukla’da o kadar sinirlendi ki daha sonra Pardubice’ye dönmeyi reddetti, bunun üzerine disiplin komisyonu onu bir yıl süreyle işten men etti. Kararından hiçbir zaman pişmanlık duymadı. Jihlava ile şampiyonluklar kazandı ve ayrıca iki dünya şampiyonasında milli takımda oynadı ve iki bronz madalya kazandı. Daha sonra oğulları Tom ve Roman da hokey oynamaya başladı.

Peki Libor Dolan bugün ne yaptı?
Doktorlara git. (yine de gülümse)

Nasıl oldu?
Tüm kariyerim boyunca hiçbir şeyim kırılmadı ve gördüğünüz gibi yakın zamanda beş kaburga kemiğimi kırdım. Bunlardan ikisi fazla mesai.

Bir kazıcıyla mı çarpıştınız?
(gülüyor) Hayır, evimizin önündeki merdivenlerde kaydım. Benim de elimde iki tane vardı, kafasını sallıyordu ve birden onu patlattım. Aptal merdivenler.

En azından gök gürültüsünün nasıl olduğunu, örneğin kurtarma sırasında buza hangi kırıkların gittiğini biliyorsunuz…
Sadece istiyordu, böyle bir şeyle karşılaşmayacaktı. Bu bir DNS Lupka’ydı. Bir süre sorun yokmuş gibi davrandım, fırından ıslandım ama sonra çıkaramadım ve acil olarak hastaneye gittim.

Ve seni öylece orada mı bıraktılar?
Yani orada yaklaşık beş gün geçirdim. İlk birkaç gün en kötüsü olmayacağımı biliyorsun. Çok acıttı. O zamanlar ne saçım ne de cildim vardı. Ve gülmek için bir neden bile yok.

Düşmediğiniz ya da rehabilitasyona gitmediğiniz zamanlarda kendinizi emu’ya adıyor musunuz?
Jihlava’dan bir bisiklete tekerlek takıyordum ama işbirliğimizi sona erdirme konusunda anlaştık. Uzun zamandır evliyim, başka birini bul. Ve bir yığının içine girdiğimde başka bir şey aramaya başlıyorum.

1991’de Dukla’nın son şampiyonluğunu kazanan Jihlav hokey takımı. Soldan, üst sıra: Radek Haman, Ji Poukar, Ivo Dostl, Richard mehlk, Roman Mejzlk, Petr Kuchya, Radek Haut, Michael Vyhldal, Milan Kastner, Roman ech. Destekleyenler: Roman Kakovsk, Libor Dolana, Petr Vlk, Richard Adam, Ervn Maek, kulüp editörü Ji Holk, Vladimr Kolek, Ale Polcar, Petr Kakovsk, Patrik Augusta, Ji Cihl. Alt sıra: lka MUDr. Milan Kartsek, Oldich Svoboda, antrenör Josef Augusta, kaptan Bedich erban, baş antrenör Jaroslav Holk, Marek Novotn, usta Pavel Kek.

Yanılmıyorsam geçmişte akvaryum işindeydiniz…
Doğru, biraz azalttım ama balığı nasıl yediğimi görünce yeniden başlayabilirim. Bunun için daha fazla zaman var.

kim, akvaryum kiralayan daha fazla insan var mı?
Olabilir ama bu daha çok ithalatla ilgili.

Sadece küçük balık mı avlıyorsunuz yoksa tam normal balık avına da çıkıyor musunuz?
Elbette gidiyorum. Özellikle de yaklaşık on beş yıldır gittiği Vcarska’dan hem içki içen hem de orada hokey oynayan küçük oğlum Roman ile. Hadi bir tekneye binelim ve birlikte suya gidelim.

Görünüşe göre Vcarsko ailenizin varış noktası. Bir süredir orada yemek pişiriyorsun…
Herisau’da ama sadece erkeklerin çok geride olduğu sezonlarda. Söylediğim gibi Roman yaklaşık on beş yıldır orada ve Včarsko’yu evi olarak görüyor. Benim de Vcar’dan bir ortağım var. Tam tersine, yaşlı Tom, Včara’da on yedi yıl yaşadıktan sonra Jihlava’ya geri döndü. Bu sadece küçük kızımın olduğu şey.

Oğullarınız size henüz bir ddu vermedi mi? Mte njakho dal hokey kalecisi mi?
Elbette, ama şimdilik sadece eski oğlundan. Kısa bir kış için torunumu Jihlav’da göreceğim. Aksi takdirde, Tom çocukluğundan beri kızıyla İngilizce, gelini ise Çekçe konuşuyor, yani siz ve iki yaşındaki torununuz, biz ister kara balık, ister siyah balık izliyor olalım, izliyorsunuz. balık. (güler)

Libor Dolan

Bir an için profesyonel kariyerinize geçelim. Özellikle savaştan sonra Pardubice’ye gitmek istemediğin ve disiplin kurulunun sana hokey oynamadan bir yıl süre verdiği zamanlar için. Kararınızdan hiç pişmanlık duydunuz mu? Yoksa senin kötü bir baba olduğunu düşünmedi mi?
Hiç de değil, aksine beni gitmeye teşvik etti ve şöyle dedi: Cihlav’da kal! Dukla’yı gerçekten seviyordum, teknik direktör Standa Nevesel bile beni burada istiyordu, dolayısıyla yapacak bir şey yoktu.

Manelka’yı da savaşta buldunuz, sloganlarla boğuştunuz: Üfleyince, sonra kafasından, kız olunca, sonra Cihlava’dan?
(gülüyor) Hayır, Hradec’teki modelin aynısı ama merak etmeyin, o dönemde Jihlavak’ta ismimi duyurdum. İkimiz de Jihlava’yı evimiz olarak görüyoruz. Hradec’e benzer.

1982 yılında Pardubice’den savaşa gittiniz…
Ve bugüne kadar bunların hepsinin bir aldatmaca olduğuna ikna oldum.

Ne demek istiyorsun?
J, Hradec Krlov’un ana oyunuydu ve o dönemde sözde teknik transfer vardı. Kısacası seni bırakmak zorunda kaldılar. Pardubice’de henüz yatılı ortaokuldaydım ve oradan askere gittim. Ve sonra Jihlav’da kalmak istediğime karar verdiğimde birden Pardubice’nin bir parçası olduğumu iddia ettiler.

Ama sen kendin için ayağa kalktın ve cezalandırıldın. İnatçı mısın?
Nereden biliyorsunuz ama o zamanlar o yıl uyuyup Pardubice’ye gitmemeye gerçekten kararlıydım. Sırf bana nasıl davrandıkları yüzünden. O zamanlar biber kurduydu.

Hokey oyuncusu Libor Dolan, Jihlava’dan Dukla ile toplam şampiyonluk şampiyonluğu kazandı. 1990/91 sezonunda sonuncusunu kutladı ve bu aynı zamanda en verimli Jihlava maçı oldu.

Bir yıllık aradan sonra kariyeriniz sonunda doğru yöne gidebilir. Ve başardınız, hatta 1987’de ilk dünya şampiyonanıza bile katıldınız. Vdna’da açık hava hokeyi denemek için teklif almadınız mı?
Biliyorsunuz ortalıkta tekliflerle dolaşan ajanlar vardı ama o zamanlar bir oğlum vardı, bu yüzden hiçbir şey için kaçmazdım.

Daha sonra 1991 yılında Legln’de yurtdışına çıktınız, bir sezonun ardından Vn Dukla son şampiyonluğunu kazandı…
O dönemi çok iyi hatırlıyorum, o sene genç bir kadromuz vardı ve bununla neler yapabildik.

O zaman hiçbir zaman böyle olmadı. Dukla, son yirmi yılda sadece iki sezon ekstra ligde forma giydi, en son 2017/18 sezonunda…
O zamanlar hokeye çok giderdim. Ve en büyük sevinci Dukla’nın Sparta’yı yendiğinde yaşadım. Benim için bu, bilgiçlik taslayan bir Noel ikramı gibi bir şeydi. Ben sparan karşıtıyım.

Şu anda Dukla v liderliğinde Jihlava extraliga’da yeni bir çok işlevli salon açılıyor. Yakın zamanda eski stadyumu nasıl yıktınız?
Ben oldukça muhafazakarım, kendi adıma, eski salonu yıkmazdım, sadece kışı yeniden inşa ederdim. Ama yeni salonun nasıl görüneceğini görünce çok güzel olacağını düşünüyorum. Sadece Standa Nevesel’e doyamıyor.

Efsanevi antrenörü nasıl hatırlayacaksınız?
Stand hakkında olumsuz bir şey söyleyecek kimseyi tanımıyorum. Sarhoştu ama kimseye zarar vermedi. Ve sanki hayatı bu kışla bağlantılıydı. Tüm harika yıllarını bunun üzerinde harcadı ve ancak yıkılmaya başlamadan bir gün önce öldü.